Günümüzde, cilt ve saç sağlığı için en değerli ve en etkili etken maddelerin başında Argan Yağı gelmektedir. Argan yağı uzun seneler Faslı kadınların güzellik sırrını oluşturmuştur ve doğanın hediyesi olarak görülmüştür. Şimdi de günümüzde, dermo kozmetik ürünlerin vazgeçilmez etken maddelerinden biri haline gelmiştir.

Argan Nedir?
Argan, esas olarak Fas’ın güneybatı bölgesinde yetişen bir ağaçtır. Bu ağacın bademe benzer sert bir meyvesi bulunmaktadır. Bu sert meyvenin içeresinde ise bir çekirdek bulunur. İşte, sert kabuğun içerisinde bulunan bu yumuşak çekirdeğin soğuk baskı yöntemiyle damıtılmasıyla elde edilir. Berberiler, uzun yıllar Fas’ın şiddetli çöl rüzgârlarının ciltlerinde oluşturdukları kuruluk ve tahribatları iyileştirmek, yumuşatmak ve nemlendirmek üzere bu yağı kullanmışlardır. Günümüzde dünya Fas topraklarından çıkan bu yağ ile tanıştı ve bu yağdan saç ve cilt bakımı alanında faydalanmaya başladı.

Argan yağını elde etmek oldukça zor bir işlemdir ve bu sebeple çok değerlidir. Argan ağacı kurak mevsimde yetişir, içerisindeki zengin yağ mineralleri toprağın derinliklerine uzanan köklerinden gelmektedir.

Antioksidan ve cilt canlandırıcı özellikleri ile öne çıkan Argan yağı, öncelikli olarak çok güçlü bir nemlendiricidir. Cilt ve saç sağlığı için şifa niteliğindedir, bu sebeple de kozmetik dünyası için çok önemli bir etken madde haline gelmiştir. Artık, bir çok dermokozmetik ürünü de bu etken maddeyi içermektedir.

Argan Yağı Kırışık Önleyici Ve Sıkılaştırıcı Özelliklere Sahiptir
Cilt ve saç sağlığını destekleyici vitamin ve mineralleri ve de hücre sağlığı için son derece önemli zengin yağ asitlerini içerir. Argan yağının %80’den fazlasını doymamış yağ asitleri oluşturmaktadır. Bunun % 45’i oleik asit olan omega-9’dan oluşur.

Bu yağlar cildin üzerindeki Hidrolipid dokuyu güçlendirir ve böylece cildin nemini korur. Bu yağlı asit aynı zamanda yara izlerini azaltmakta çok etkilidir, özellikle de çatlamış deri ve yanık izlerinin tedavisinde onemli bir rol oynamaktadır. Kuru ciltleri nemlendirip, cildin gerginliğini azaltarak cildi ferahlatır ve rahatlatır. Bu yağlı asit ayrıca iyileşmeyi artırıcı özelliğe de sahiptir. Bu yağın % 36’sı linoleik asitten yani omega 6’dan oluşur. Linoleikasit yağı, cildin bariyer fonksiyonunu güçlendirir ve hücreler arasındaki alışverişi artırır. Bu özellikleri ile özellikle kuru, yaşlanmış ve kırışmış ciltlerde fayda sağlar.

İçeriğindeki yağ asitleri kırışıklıkların oluşmasını geciktirir ve cilt sıkılığını artırır. Cildin esneklik ve elastikiyetini korumada, zamana direnç gösteren bir etkiye sahiptir. Bu yağlar hücre sağlığı için son derece faydalı iyi yağlardır, çünkü hücrelerin yenilenmesini sağlar.

İçerisinde yüksek oranda E vitamini içerir, bu oran zeytin yağındaki oranin 3 katı kadardır. İçerdiği E vitamini sayesinde, toksin yapıya sahip olan serbest radikallerin oluşturacağı hasarlara karşı hücreyi korur. Hücre çeperindeki yağ asitlerinin kalitesini koruyarak da hücrelerin sağlığını korur. Yapısındaki steroller, mikro dolaşımı artırarak, cildin ve saçın parlaklığını artırır. Ayrıca bu özelliği enflamatuar etkileri azaltarak yaşlanma ve UHV gibi zararlı ışınlara karşı ciddi bir koruma özelliği sağlar. Ayrıca stres, sigara, çevre-hava kirliliği gibi olumsuz dış etkenlerden hücreleri koruyarak cildin sağlığını güçlendirir. Yapısındaki güçlü antioksidan etkisiyle ciltteki tahriş ve iltihaplanmayı engeller.
Argan yağının zengin dokusu genellikle yetersiz beslenen ciltleri rahatlıkla besler ve canlılığını kaybetmiş ciltlere yeniden canlılık sağlar. Ve bu şekilde de, besleyici yağ asitleri ile yaşlanma etkilerini azaltır.

Cilt hücrelerini besleyen argan yağı, anti-aging özelliği ile hücre yenilenmesini sağlar. Göz altı torbalarının oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Aynı şekilde göz altı kırışıklarının oluşmasını da engellemeye yardımcı olmaktadır.

Cildi nemlendiren argan yağı, cilde hem pamuksu bir yumuşaklık katar hem de içindeki E vitamini ile cilde doğal bir parlaklık kazandırır. Argan yağının içeriğinde yararlı yağ asitleri cildi yağlandırmaz ve cildi tahriş etmez. Argan yağı vücut tarafından hızla emilir ve rahatsız edici bir his bırakmaz.

Bu yağ ve bu yağı içeren ürünler de, saç, tırnak, yüz ve boyun dahil olmak üzere tüm vücuda uygulanabilir.

Argan Yağı Ne İşe Yarar?

Saç ve Saç Derisi Sağlığında Etkili
Bu yağ aynı zamanda D-panthenol (vitamin B5), buğday yağı ve B vitaminleri açısından da zengindir. Bu madde saç ve saç derisi temizliğinde kullanılır. Ayrıca D-panthenol saçın nemlenmesinde, beslenmesinde son derece yararlıdır, çünkü saçı nemlendirerek tarama kolaylığı sağlar, saç uçlarındaki kırılmaları, saç hasarlarını engeller. Özellikle çok fazla kuaför işlemine (saç boyası, fön ile aşırı ısı, perma, röfle gibi işlemlere) maruz kalan saçların bakımı için önerilmekte ve tavsiye edilmektedir. Saçlara yumuşaklık sağlar ve de doğal bir saç kremi işlevi de görür. Ek bir kimyasal saç kremi kullanımına da gerek duyulmaz. Her saç tipi için ve de özellikle, kıvırcık ve dalgalı saçlar için idealdir.

Ayrıca E, F, C, A vitaminleri ile omega 6 ve omega 9 bakımından zengin yağlar içerir. Argan yağı içeren şampuanların saç diplerine hafifçe masaj yaparak uygulanması ve durulamadan 2-3 dakika kadar bekletilmesi önerilir. Böylelikle aktif maddeler ve vitaminler saç derisine nüfuz edebilir, istenen etki de elde edilebilir.

Tırnak Bakımı
Daha çok cilt ve saç bakımında kullanılan bu yağ tırnak bakımı içinde kullanılır ve de kullanımı önerilir. Besleyici yağları ve vitaminleri ile tırnaklar daha sağlıklı bir görünüm kazanabilirler. Hücre yenilenmesine yardımcı olarak tırnakların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olan bu yağ ile, kırılgan tırnakların yapısını güçlendirmek, kırılmalarını engellemek mümkün olmaktadır.

Akne Tedavisi
İçerisinde bir çok yararlı yağ asiti ihtiva etmesine ve yağlı bir dokuyu sahip olmasına rağmen cildi yağlandırmaz ve de kullanımı sonrasında kişide istenmeyen bir his oluşturmaz.

İçeriğindeki antioksidan yapısı ile cildi temizler ve içeriğindeki vitaminler ile cildi sağlığına kavuşturur. Aknelerin giderilmesinde önemli rol üstlenir. Cildin bozulan yağ dokusunu onarır, hücrelerin yenilenmesine destek olarak akneler ile oluşan iltihaplanmayı ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Kuru ciltlerin nemlenmesine yardımcı olan bu mucizevi yağ, yağlı ciltlerin yağ dengesini korur ve akne oluşumunu engeller.

Çatlak Onarıcı
Hamilelik döneminde ya da hızlıca alınan verilen kilolarda derinin fazla esnemesiyle birlikte vücutta çatlaklar oluşabilmektedir. İçerdiği E vitamini yardımı ile cildin kaybolan elastik yapısını onarmaya yardımcı olur. Doğum sonrası ciltte oluşan sarkma, buruşma gibi durumlarda cildin kendini toplamasına olanak sağlar. Hamilelikte çatlak oluşumunun önlenmesine katkıda bulunur.

Kaynak : http://www.enbipharma.com

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Cilt Ve Saç Sorunlarında Argan Yağı Kullanımı” Yazısında Yorum Yok

babi