Erkekliği belirleyen hormon testosteronun aktif formu di hidro testosteronudur ve ergenliğe kadar sakal çıkması,sesin kalınlaşması,kasların gelişmesi gibi erkeklik özelliklerini belirleyen en önemli hormondur bu sebeple engelleyici ilaçlar ergenlik yaşlarından sonra kullanılmalıdır.Zaten genetik (erkek tipi) saç dökülmesi de genellikle bu yaştan sonra başlar.
DHT yi engellediği yazan çok sayıda madde duyabilirsiniz bunların büyük çoğunluğu konuyu bilmeyenlerin internete yazmasından kaynaklanır.
DHT oluşumunu engelleyen maddeler
– Finasterid en bilinenidir, bilimsel çalışmalarda etkinliği kanıtlanmıştır ancak yan etkisi fazladır.(propecia, alofin )
– Dutasterid finasteridden türetilmiştir,saç formu yoktur.Sadece prostat büyümesi için üretilen 0.5 mg kapsülü vardır saç için kullanmak mümkündür ancak günlük dozu 0.1 mg ayarlanmalıdır. (avodart 0.5 mg)
– Saw palmetto tablet veya bölgesel kullanılabilir,DHT yi engellediği konusunda çok sayıda bilimsel çalışma vardır.
Procapil sadece bölgesel kullanım ürünleri vardır % 2 ve % 3 procapil spreyleri vardır ( floxia sprey, hairforte sprey ).Bölgesel olarak DHT oluşumunu en etkin şekilde durdurduğu ve bölgesel etkili olduğu için yan etki yapmadığı konusunda çok sayıda bilimsel çalışma sonuçları vardır.
Yukarda belirtildiği gibi DHT engelleyici ürün eğer hap şeklinde alınacaksa ergenlik yaşı olan 18-19 dan sonra alınmalıdır,bölgesel kullanımda yaşın önemi yoktur.
DHT hormonu ergenlik öncesinde engellenirse kalın ses, sakal, bıyık, güçlü kas gibi değişimler tamamlanamaz.
DHT hormonu nasıl engellenir

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“DHT hormonu azaltan ilaçlar” Yazısında Yorum Yok

gajah