Dünyada DHT yi engellediği bilimsel olarak kanıtlanmış 3 ürün ve bilisel olarak kanıtlanmamış çok sayıda ürün vardır,burada daha çok bilimselliği kanıtlanmış ürünlerden bahsedilecektir.
Etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış DHT engelleyiciler
Finasterid
Dutasterid
Saw palmetto
Etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmamış ama özellikle internette çok bahsi geçen ürünler;
Isırgan otu
Çinko
Panthotenic asit (B5 vitamini)
Bu ürünlerden finasterid ve dutasteridin şampuana karıştırılma imkanı olmadığından bu ikisinin olduğu şampuan yoktur,finasteride benzer etki yapan saw palmetto içeren şampuanlar üretilmektedir.
Şampuandaki saw palmetto ne kadar etkili olur bunun kanıtlanması zordur ancak saw palmetto nun sprey olarak veya tablet olarak kullanımının saç dökülmesini durdurduğu yönünde çok sayıda bilimsel çalışma yapılmıştır.
Saç dökülme sorununuz varsa bunun tedavisi için üretilen bilimsel sprey ve tabletler kullanmanız doğru olur ama sprey veya tablet kullanmak istemez ve bu sorun için sadece şampuan kullanmak isterseniz saw palmetto içeren şampuanları tercih edebilirsiniz,bunun yanı sıra şampuanda biotin olması da aranması gereken özelliklerdendir.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“DHT yi engelleyen şampuan” Yazısında 1 Yorum

  1. Bilge says:

    Genetik dökülme kaç yaşında başlar ? Dökülme saç bitene kadar sürekli mi olur ? Yoksa zaman zaman fazla dökülüp zaman zaman azalır mı ?
    Dr.Muharrem KAYA
    sıklıkla 20 li yaşlarda başlar.saçlar giderek minyatürleşerek dökülür.dökülme mevsimsel vs başka nednlerle artış gösterebilir.ailesel saç dökülme çizginize kadar devam eder

babi