Varisin en sık görüldüğü bölge diz arkasıdır. Bir tür toplar damar genişlemesidir ve kadınlarda diz arkasında varis görülme sıklığı erkeklere oranla daha sıktır. Bilindiği gibi benzer şekilde toplar damar genişlemeleri bacağın diğer kısımları, yemek borusu, yumurtalık ve kadınlarda vajina bölgesinde de olabilir.
Diz arkasındaki varislerin daha sık görülmesinin özel bir nedeni yoktur, eklem alanı olduğu için cilt daha incedir ayrıca toplar damardan daha zengindir. Bölgenin en sıkıntılı tarafı etek giyen kadınlarda en dikkat çekici yer olmasıdır, dikkat çekici olduğu için bu bölgedeki varisler daha çok göze batar ve hastayı görsel anlamda daha çok rahatsız eder, diğer taraftan katlanma alanı olduğu için fiziki olarak ta rahatsızlık verir.
Diz arkasındaki varislerin tedavisi
Diğer bölgedekilerden farklı değildir. Aynı yöntemler burada da uygulanır. Ameliyatla tedavi artık büyük oranda terk edilmiştir, devlet hastaneleri dışında uygulaması giderek azalmıştır. Sadece varis tedavisi yapan kliniklerde ameliyat hiç yapılmamakta ve tümü ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.
Bu yöntemler
Lazer
Radyo frekans
Köpük
Skleroterapidir. Varis tedavi ücretleri için TIKLAYIN O
Tümü hasta işine ara vermeden ayaktan uygulanabilen yöntemlerdir, tedavi sonrası hiç iz kalmaz ve hasta kadınsa gönül rahatlığıyla etek giyebilir. Erkeklerde iz önemsenmese de onlarda da ameliyatsız yöntemler tercih edilir çünkü ameliyat sonrası % 60 lar düzeyinde görülebilen tekrar etme ihtimali bu yöntemlerde çok daha düşük % 5-10 lar düzeylerindedir.
Diz arkasında varis varsa bacağın diğer alanlarında da olması beklenir.

 

Toplar damarlar bu kadar genişleyebilir diz arkasında varis

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Diz arkasında varis” Yazısında 1 Yorum

  1. Fidan says:

    Benim sol dis kapak arkasinda varis yoğunluğu var gözle görünür bir şekilde ama şişlik yok yanlız ağrı var oturduğumda kalkmakta zorlanıyorum diz kapak üstüne ne oturabiliyorum nede 10 dk oturmam kalkıp dolanmam zaman alıyor haretimi kısıtlayacak şekilde ihtiyacimi giderecek şekilde agri yapiyon tuvalette bile sıkıntı yaratıyor oturmada
    Dr.Muharrem Kaya
    skleroterapi,köpük tedavisi, laser ve RF ile tedavi ettirebilirsiniz

domba