Varis denildiğinde ırta yaş kadınlar akla gelir ama aslında her yaşta görülebilen bir hastalıktır.Erkeklerde daha azdır 1o kadına 1 erkek oranında görülür, doğuştan varis ise çok daha seyrek rastlanan bir durumdur. Bebekken pek farkedilmese de çocuk yürümeye başladığında yani bacak toplar damarlarında basınç artışı görülebilir hale geldiğinde çocuğun bacaklarındaki toplar damarların geniş olduğu farkedilir.

Doğuştan varisin tek nedeni kapakcık bozukluğudur, erişkinlerde sonradan bozulan bu toplar damar kapakcıkları bu gurup çocuklarda doğuştan olmaz yani gerçek bir kapak bozukluğu değil kapakcığın hiç olmamasıdır.

Doğuştan olan varis tedavi edilirmi ?

Evet orta ve ileri yaşlardaki gibi radyo frekans, lazer, köpük ve skleroterapi yöntemleriyle tedavi edilir.Ameliyatla tedavi yapılsa da çok sık tekrarladığı için çok uygulanmaz ama ameliyatsız yöntemlerde tekrar ihtimali, oldukça düşüktür.Doğumda olan varisin tedavisi bu konuda birikimli damar cerrahlarınca yapılmalıdır çünkü erişkin tipinden daha zor ve riskli bir tedavisi vardır ve tecrübe bu riskleri azaltır.

Bu gurup toplar damar hastalıkları daha hızlı ilerleme ve daha fazla sorun çıkarma eğilimindedir ve tedavisi erken dönemde yapılmalıdır.70 yaşındaki bir insanın geride kalan ömrü 10-20 yılken 10 yaşındaki bir çocuğun geride kalan ömrü 70-80 yıldır ve bu süreci daha kaliteli sürdürmesi için tedavi olmalıdır.

 

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Doğuştan varis” Yazısında Yorum Yok

penyu