Doppler insan kulağının duyamayacağı sesi dokuya gönderip yansımasını resme dönüştüren bit teknolojidir. Ultrason (USG- ultra sono grafi) denilen teknolojinin bir türüdür. Farklı bilim dallarında kullanılsa da en yaygın kullanımı tıptır ve oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır.
Doppler nedir ?
Yukarda belirttiğim gibi bir tür ultrasondur. Bir bölgedeki akışkan sıvının hareketini değerlendirir, diğer bir deyimle akışkan sıvının akarken oluşturduğu tirbulans miktarına göre teşhis konmasını sağlar.doppler nedir
Dopler Ne İşe Yarar ?
Vücuttaki en yaygın akışkan sıvı kan olduğu için en yaygın kullanım yeri damar hastalıklarıdır.
Varis tetavisine engel bir durum olup olmadığının tespiti
Atar damar tıkanıklığı hakkında ön bilgi (asıl anjiografi yapılır)
Erkek yumurtalık varisi olan varikosel teşhisi
Bebeklerin beyin içindeki sıvının miktarını belirlemek
Gebelerde bebeğin takibinin yapılması
Hemanjiomun (damar beni) büyüyüp büyümediğinin takip edilmesi gibi durumlar için de kullanılır.
Doppler Nerede Yapılır ?
Eskiden radyoloji ünitelerinde vardı zamanla kliniklerde de yapılmaya başlanmıştır, bir çok hastanede kullanılmaktadır. Daha çok jinekoloji ve damar hastalıkları bölümlerinde yapılır.
Varis tedavisinde doppler gerekirmi ?doppler
Gerekir ancak burada yanlış değerlendirmeye düşmemek gerekir. Varisin teşhisi yada nasıl bir tedavi yapılacağı yadane kadar ücret alınacağı konusunda fikir vermez. Tek faydası varis tedavisine engel bir durum olup olmadığının anlaşılmasıdır. Şöyle ki; derin toplar damarlarda tıkanıklık varsa yüzeyel varislerin tedavisini yapmamak gerekir yoksa sorun yaşanır. Derin toplar damarların tıklaı oplup olmadığı muayeneyle rahatça anlaşılabilir çok seyrek olarak tereddüte düşüldüğünde yaptırılabilir onun dışında her varis hastasına doppler yapmak gereksiz zaman ve para kaybına neden olur.

 

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Doppler Nedir ?” Yazısında Yorum Yok

bebek