Saç dökülmesi erkekler arasında en yaygın rastlanan estetik sorundur yaygın olması da büyük bir ticari pazar oluşturmaktadır. Pazarın büyüklüğü her tür üreticinin iştahını kabartmaktadır buna bağlı olarak hiçbir işe yaramayan yüzlerce ürün eczanelerin raflarını doldurmakta hatta bazen vur kaç taktiğiyle abartılı internet reklamlarıyla internet siteleri doldurulmaktadır. Zaman içerisinde hiçbir mantıkla izah edilemeyn bir şekilde sanki açık artırma ihalesi açılmış gibi 1700 yeni tel oluşumu, 3600 yeni tel oluşumu, 6500 yeni tel oluşumu gibi abartılı aldatan cümleler kullanılmaktadır. Tüketici olarak bu tür uyanıklara karşı dikkatli olunmalı ve bilimsel veriler ışığında ürün kullanılmalıdır. Unutmayın saç dökülmesi tedavi edilebilir bir hastalıktır, doğru ilaç seçimi ve önerilen şekilde düzenli bir şekilde kullanılması halinde önlenebilir bir sorundur.

Öncelikle şunu söyleyebiliriz saç ilaçları konusunda piyasadaki tüm ürünlerin ayrıntılı incelemesinin yapıldığı ve tüketiciyi aldatılmaktan koruyacak geniş bilimsel bilgilerle doldurulmuş www.sacilaclari.com sitesinden söz etmeliyiz. Sitede her ürün ayrı ayrı incelemeye tabi tutulmuş kullanıcı yorumları değiştirilmeden eklenmiştir bu sebeple almayı düşündüğünüz ürünü sacilaclari.com sitesinde okumadan almamanızı öneririm. Binlerce kullanıcı yorumları da size yol gösterici olacaktır.

En Etkili Saç İlacı; Akal ilk gelen tabiî ki dökülme tedavisinde kullanılan ilaçlar akla gelir bu konuda dünyada 3 hammadde vardır.

 • Minoxidil; Aslında bir tansiyon ilacıdır ama saçı çıkarma gibi yan etkisi görülünce dökülme tedavisinde de kullanımı başlamıştır başarı şansı % 80 civarındadır.Piyasada rogain,rogan,kirkland adlı spreyler olarak satılır.Erkek ve bayan formaları vardır.
 • Finasterid; Prostat ilacı olarak üretilmiştir kullanıcılarında saçların çıktığı gözelnince daha düşük dozda dökülme tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır, cinsellik üzerinde ciddi yan etkileri sebebiyle kullanımı sınırlı kalmaktadır. Başarı oranı % 70 civarındadır. Piyasada propecia ve proscar diye tabletler olarak satılmaktadır. Minoxidille birlikte kullanımı önerilmektedir birlikte kullanımı halinde başarıları toplamda % 90 lar düzeyine çıkmaktadır.
 • Procapil; Saç dökülmesi tedavisine özel geliştirilmiş bir hammaddedir.Minoxidilin etkileri yanı sıra bölgesel olarak finasteridinde etkisini gösterir bu sayede başarısı ikisinin toplamına yakındır ve % 90 lar düzeyinde dökülmeyi durdurur.Bölgesel kullanıldığı için yan etki yapmaz.Piyasada hairforte ve floxia adlı spreyleri vardır bayan ve erkek formları bulunur.
 • Saw Palmetto; Bitkisel ürünler arasında en etkili olandır, tespit edilmiş hiçbir yan etkisi yoktur ve güvenle kullanılabilir. Hairforte sprey de procapil yanı sıra saw palmetto ve başka bitkisel aktifler de bulunmaktadır. Tablet olrak xpecia tablet, menopoz dönemi kadınlar için üretilen menopecia vardır.Saçkıran İçin En Etkili İlaç
  Burada dökülmenin sebebi farklı olduğu için kullanılan ilaçlar da farklıdır. Sarımsak gibi ürünlerden olumlu cevap alma şansı % 50 civarıdır ve denemelidir, eğer bunlardan olumlu cevap alınamadıysa en etkili ilaçlar squarik asit di butil ester (baş harfleriyle SADBE diye bilinir) adlı maddeyi içeren ilaçlardır

Dökülmeyi durdurduğu söylenen şampuanlardan hiçbirinin dökülme üzerinde etkili olma ihtimali yoktur.

Dökülme sorununuz varsa tv de reklamı yapılan şampuanlar ve internette popüler insanları kullanarak satışı yapılan bilimsellikle ilişkisi olmayan ürünlere boşa para harcamayın. Bu üç etkili maddeden birini içeren bir sprey kullanın, ilaç alırken sadece içeriğine değil üretici firmanın güvenilirlik düzeyine de dikkat edilmelidri çünkü merdivenaltı firmalar özellikle pahalı ham maddeleri kutunun üzerine yazdığından daha az koyar ve doğal olarak etkinliği yetersiz kalır.

Saç Dökülmesi Video

Saç dökülmesinin nedenleri ve tedavi etkinliğinin animasyon şeklinde son derece anlaşılır bir dille anlatımı. İnternette görünce sitemde paylaşayım dedim. İzlediğinizde siz de büyük oranda anlamış olacaksınız ama gördüğüm kadarıyla saç dökülmesi öyle konu komşunun önerisi, koca karı ilaçları veya eczacının daha çok kazanç sağlaması sebebiyle önerdiği ürünlerle değil hastalık gibi ciddiye alınarak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bildiğimiz hastalık yani.

Bunun için yapılması gereken konu komşu arkadaş önerileriyle bir şeyler kullanmak yerine bir dermatoloji yani cildiye uzmanıyla görüşüp yapılacak tahliller sonucu varsa eksiği de tamamlayan bir tedavi başlanmalıdır.

Saç Dökülmesi Video; Özellikle son cümlede ki şampuanlara genel yaklaşımdan söz etmek yerinde olacak. Şampuanlar saçı temizlemek içindir dökülmeye bir etkisi olması beklenmez. Her ne kadar reklamlarda abartılı vaadlerde bulunulsa da saça sürülüp, köpürtülüp dakikalar içinde yıkayarak geri uzaklaştırılan bir ürünün saçın köküne herhangi bir etki yapmasını beklemek saflık olur. Siz siz olun reklamlara inanmayın aynı yudum yağı kullanan ailenin hafifleyerek uçmasını mizansen olarak değerlendirdiğiniz gibi değerlendirin.

Görebildiğim kadarıyla bir nokta eksik kalmış. Dökülmelerin önemli bir kısmı neredeyse erkeklerde tamamı kadınlarda yarısı erkek tipi denilen yani hormonlarla oluşan dökülmelerdir. Buradan şu sonuç çıkarılmalıdır. Vücutta hormonlar durduğu sürece hastalık sebebi duruyor demektir yani sebep durduğuna göre tedavide devam etmelidir. Tansiyon yada şeker hastalığı gibi sürekli tedavi uygulamayı gerektirir. Bir ay kullanayım bırakayım gibi düşünüyorsanız hiç başlamamanız daha doğru bir yaklaşım olur. Ancak bu sürekli kullanmanın güçlüğünü gören bazı firmalar bir süre sonra günde bir, daha sonra haftada 3-4 defa kullanımın yeterli olduğu ilaçlar geliştirmişlerdir. Bu gurup ilaç kullanmak tedaviye uyumu artırır.

Yine şampuan reklamlarında olduğu gibi bazı bitkisel ürün üretenler “% 100 kesin sonuç”, “üç ayda dökülmeye son” gibi akla, mantığa ve bilime aykırı şeyle duyabilirsiniz. Bu firmalar daha çok piyasayı VUR birkaç ay sonra KAÇ taktiği uygulayan güvenilmez firmalardır. İlaç alırken firmanın bu konudaki birikimi ve güvenilirliği de göz önüne getirilmelidir.

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“En Etkili Saç İlacı” Yazısında 31 Yorum

 1. Wwe says:

  Hocam şakaklarda nokta nokta dökülme var neden olmuş olabilir
  Dr.Muharrem Kaya
  dermatologa görünmelisiniz

 2. savaş says:

  Hocam 3 hafta once saç traşı oldugumda sacimda gömlek dügmesi kadar bir dökulme vardi ( saćkıran) gibi sarımsak tedavisine basladim 5 6 defa surdum kabuk bagladi dökulme biraz daha buyudu suan yara gibi kabuk seklinde sizden ricam bu buyume neden oluyor dişi erkek olayi varmi sadbe forteyi kullanmalimiyim ve kabuklu yara varken kullanilirmi yaninda daha farkli bir ilac kullanabilirmiyim ACIL bilgilerinize ihtiyacim var tesekkurler
  Dr.Muharrem Kaya
  ilk ay sadbe 2. aydan sonra forte kullanabilirsin.beraberinde biotin yada xpecia da alabilirsin

 3. Anonim says:

  Hocam ben 18 yaşındayım saçlarımın azlığından şikayetçiyim dalgalı kısa saçlarım var baya hacimli görüntüsünde hiçbir problem yok ama gelgelim topliyim diyorum fare kuyruğu gibi azıcık birşey oluyor annemin de saçları çok az bana kalırsa erkek tipi dökülmesi var hep böyleymiş saçları ışte işin kötü tarafı ben hatırlamıyorum daha önceden nasil olduğunu özellikle yan saçlarım ciddi seyrelmis küçük küçük birçok sac var kafamda ama büyümüyorlar gibi geliyor
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia tablte başlayabilirsin.saçında kalite artışı sağlayacaktır

 4. Eray says:

  Hocam merhaba ben 17 yaşındayım erkeğim ben kafama bandana buff vs takarım Annem bunu hiç sevmez ve sanırım Annem bana bu yüzden psikolojik baskı yapmak için saçın dökülüyor saçların hep incelmiş vs diyor. Ama baktığımda ben bir şey göremiyorum dökülen saçlardan bazıları tüy gibi ama ince 5 aydır biotin kullanıyorum xpecia tablete de başladım sizce sorun olurmu? Ne yapmalıyım?
  Dr.Muharrem Kaya
  ailede saç dökülmesi kellik yoksa sorun olmaz.ama kellik varsa düzenli tedavi almalısın

  • Eray says:

   Anladım hocam ailede kellik yok ama garantiye almak için bunu ömür boyu kullanacağım. Ön saç çizgisini bozma veya yıllarca kullanımdan sonra dökülme vs bir yan etkisi olurmu? Ve bunu kullanmaya devam ettikçe kellik sorunu ile karşılaşırmıyım?
   Dr.Muharrem Kaya
   kellik yoksa kullanmana gerek yok

 5. Mahmut says:

  Hocam ben 17 yaşındayım erkeğim saçlarımda problem yok korumaya almak ve hızlı uzmasını sağlamak için Xpecia kullanacağı daha önce 1 kutu bitirmiştim fakat yeni aldığım kutunun üzerindeki bir çok simge aynı olsada 1-2 logo farklı ve eski kutuda Hairpharma firmasının adı geçerken yeni kutuda ise Defnipharma adı geçiyor güvenemedim kullanamıyorum ve Xpecia ile ilgili tüm yazılarda Dr. Attilla Kaya ve sizin yorumlarınızı görünce ister istemez reklam vs gibi bir şüphe uyandırıyor insanda tenzil amaçlı söylemiyorum lütfen yanlış anlamayın. Cevaplarsanız sevinirim Teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  güvenle kullanabilirsiniz.bir ürün alırken benzerleri ile kıyaslayın.bu ürün önerilmmiş,bunun yerine başka ne kullanılabilir diye,internette bütün ürünlerin içeriklerine ulaşılabiliyor.ürün içeriklerine baktığınız zaman anlamlı bir şekilde içeriği en zengin ve dozaj olarak yeterli olanın xpecia olduğunu göreceksiniz.herkes burada reklam yaptığımı ve prim aldığımı düşünüyor ama bu son derece yanlış bir düşünce.ben içeriği ve içeriğindeki maddelerin bilimsel olarak saç üzerine etkileri kanıtlandığı ve çalışma yapıldığı için xpecia öneriyorum.böyle içeriği zengin ve bilimselliği kanıtlanmış ve içeriği hakkında tüm bilgilere ulaşabildiğiniz başka bir ürün bulabiliyorsanız onu kullanmanızı öneririm,ben bulamadım çünkü!!!

 6. Abdullah says:

  Hocam mrb saçlarım on kısım ve rakamlarda sık ama tepe bölgesinde seyrelme var haig dörte kullaniyom 2 haftadır saçlarım kalın telli haig forte tekrar gurlestirirmi sacimi
  Dr.Muharrem Kaya
  düzenli kullanımla eski haline yaklaşır

 7. Nesrin toraman says:

  Merhaba ben xpecia tablet ı 5.6 ay kullanıp bırakıyorum.
  Sonra tekrar devam ediyorum. Saçlarım çok kuru ve sert 20 günde bir boyatiyorum. Nemlendirici özelliği iyi olan şampuan alacağım acaba ECZANEDEN mi yoksa kuaför malzemeleri satan dükkandan mi almamı önerirsiniz ? Fikirleriniz benim için önemli teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  Güvendiğiniz marka olduktan sonra nereden aldığınızn önemi yok

 8. Ozan says:

  Merhaba Hocam minoxsidil ve hair forte spreyi aynı anda kullanmak daha fazla yararı olur mu veya zara verir mi ? Eğer ikisini de kullanmak sorun olmuyorsa ilk birini sıkıp diğerini 1 -2 saat sonramı sıkayım yoksa aynı anda mı ? teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem Kaya
  İkisini somun ekmekle pide gibi düşünün, ikisi birlikte anlamsız birini kullanın

 9. Orkun says:

  Öncelikle kolay gelsin demek istiyorum. 2 senedir saçlarım dökülüyordu gittiğim doktorlar bunun ilk olarak stres nedeniyle olduğunu söylemişti ancak geçen yaz gittiğim doktor sayesinde dökülmenin dht hormonu ile ilgili olan erkek tipi dökülme olduğunu anladım. 2-2.5 aylık bir süreç icinde 9 seans mezetoropi ve 2 seans prp işlemi gördüm. Bu süre zarfında doktorum ilk ay %5 minoksidil içeren sprey önerdi. 2. Ay ise Redensyl+ Capixyl ve Procapil içeren hair 360 sprey ve aynı markanın yoğun saç dökülmesine karşı etkili şampuanı kullanmaya başladım. 2-2.5 aylık süreç sonucunda ön bölgelerde küçük yeni oluşmaya başlayan saçlar ortaya çıktı ve var olan saçlarım da daha kalın ve siyah gözükmeye başladı. Doktorum bu sürecin 6 aylık bir aşama olduğunu ve etkili olabilmesi için en azından 3 ay geçmesi gerektiğini söyledi. Şu an tedavinin 3. Ayı ve spreye ek olarak Ginkgo Biloba, MSM, At kuyruğu ekstatı, B3, B5, C vitamini, Çinko ve Magnezyum gibi içerikleri de barındıran 170 mg saw palmetto ve 1250 ug biotin içeren hair 360 tablet kullanmamı söyledi. Biraz araştırdım ve tablet içeriğinde maddeler yoğunlukla saç ile ilgili şeyler. Bunların faydası olur mu? Sizin de önerebileceğiniz bir şey varmı yoksa bu günde 2 kere 5 püskürtme sprey+ sabah akşam 1 kapsül şeklindeki hap kullanımı yeterli mi? Ayrıca spreye ömür boyu devam etmemi söyledi ancak hap için bir şey söylemedi. Hala da aynı şekil devam etmem mi gerekiyor?

  İlgilendiğiniz ve cevap verdiğiniz için şimdiden teşekkürler…
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia tablet kullanabilirsiniz.içeriği saça yönelik tüm maddeleri içerir.genetik dökülmede ilaçları bırakırsanız saçlarınız dökülür

 10. Esra says:

  Hocam 34 yaşında bayanım minoxidil %5 kullanıyorum fakat yüzümde tüylenme oldu psikolojim bozuldu ilacı geçen yıl bıraktım çıkardığı saçlar döküldü tekrar başladım kan değerlerim normal çıktı ne yapmam lazım tüylenme için lütfen yardımcı olun
  Dr.Muharrem Kaya
  laser epilasyon yaptırabilirsiniz

siput