Başlığa ilk baktığınızda içinizden hemen “doktor sitesinde ne işi var alışverişin” dediğinizi duyar gibiyim ama biraz daha okursanız konunun çokta gereksiz yere eklenmediğini göreceksiniz.

İnternetten satış yapan E-ticaret sitelerinin önemli bir kısmı belki de yarıya yakını insan sağlığını ilgilendiren ilaçların satışını yapmaktadır.Öyle ki içinde ecza kelimesi geçen onlarca E-ticaret sitesi ve internetten satış yapan üretici firma vardır.

Gerek sadece satış yapan gerekse üretip satan kurumlar tüketiciyi aldatmak amacıyla akla hayale gelmeyecek ürün ve satış stratejileri geliştirmektedirler,ne yazık ki sorununa çare bulamayan kişilerde bu uyanıkların tuzağına düşmektedir ve de tüketiciyi koruyan bir örgüt yoktur.Bir örnek vermek gerekirse 2013 başında Metin İlaç diye bir firma (tüm ürünleri bu strateji üzerinden üretilip satılmaktadır) supratall diye boy uzatıcı bir hap yapıp piyasaya sürdü.İddiası kişinin yaşı kaç olursa olsun 3-8 cm boyunun uzayacağı şeklindeydi.Bu iddia akla ve bilime aykırı olduğu gibi vicdana da sığmaz ama boyu kısa olduğu için komplexe giren kişileri tokatlamanın en etkili yolu.Benzer şekilde yüzlerce zayıflatıcı ürün,sigaranın zararını engelleyen ürün gibi şarlatanlıklar sayamayacak kadar çoktur.

Peki bu uyanıklara ve olabilecek sahtekarlıklara karşı nasıl bir yol izlenmeli

Uzak durulması gerekenler konusunda kişisel önerilerim

-Her çeşit ürün üretip satan firma;ürünlerine güvenmemelisiniz çünkü üretimde bilgi ve tecrübe çok önemlidir,her şeyi üreten bir firma genellikle hiçbirini gereken kalitede yapamaz.

-% 100 ücret iadesi;bu söze asla inanmayın çünkü memnun kalmadığınızda % 99 ihtimalle paranızı alamazsınız.

-Sadece kapıda nakit ve kredi kartıyla satış yapan yer bankadan kredi kartı kullandırtma yetkisi alamamıştır ve asla güvenmeyiniz.

-Cep telefonu dışında iletişim olmaması;Kurumsal yapısı yoktur ve her an tüyebilir mutlaka normal telefonu olmalı

-% 100 etkili;Dünyada hiçbir bilimsel ilaç böyle bir iddiada bulunamaz,satıcı kesin şarlatandır.

-İletişim bilgilerinin olmaması kesinlikle güvenmeyiniz.

-Abartılı internet reklamı yapan ürünler (örneğin Tanju Çolağı bile zengin eden ama hiçbir kullanıcısının saçında olumlu etki yapamayan naturaderm çam yağı)

Güven duyulabilecek firmalar

-Üretici firma uzmanlık alanına göre üretim yapmalı mesela saç dökülmesi için ilaç alacaksanız sadece saç sorunlarının tedavisi için ilaç üreten firmaları tercih edin.

-Bilimsel çalışmaları yeterince irdelemiş olmalı

-Bilimsel veriler ışığında iddiaları olmalı

-Mümkünse iddialarını destekleyen uluslar arası güvenilir bilimsel deneysel çalışmalar olmalı

-Açık adres ve telefon bilgilerinin olmalı

Bunlara dikkat ederseniz aldanma ihtimaliniz azalır 🙂

en güvenilir satış sitesi

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“En güvenilir alışveriş sitesi” Yazısında Yorum Yok

kucing