Doktorun kötüsü olmaz ama iyisi olur. En iyi basur doktoru dendiğinde aslında doktordan çok teknolojiye sahip olup olmadığı ve bu teknolojilerin kullanımı konusunda yeterli birikimi olandır.
Diğer taraftan doğru teşhis te önemlidir çünkü doğru konmayan bir teşhisle doğru olan bir tedavi yapılması mümkün değildir. Örneğin genel cerrahların sıkça yaptığı hatalardan biri makat çatlağı olan bir hastaya hemoroid teşhisi koyup onun ilacını verilirse iyileşme ihtimal düşük olacaktır.
Bir çok hastalıkta olduğu gibi bu hastalığın tedavisinde de çok farklı yöntemler ve teknolojiler kullanılmaktadır. Proktolog diyebilmek için tüm bu yöntemleri bilmeli ve teknolojilerin kullanımına hakim olmalıdır. Zaten bu kadar birikimi varsa o zaman genel cerrah olmaktan çıkıp genel cerrahinin bir bölümü olan makat hastalıkları uzmanı yani proktolog olmaktadır.
Hemoroid dış ve iç olmak üzere iki çeşidi ve iç olanların da ilerlemişliğine göre 4 derecesi olan bir hastalıktır. Doğal olarak bu kadar farklı olan bir hastalığın tedavileri de çok farklı olmaktadır. Bu kadar tedavi çeşitliği olan bir hastalık konusunda tecrübesi ve teknolojisi olan bir doktor ancak o hasta için en uygun tedaviyi seçebilir. Şöyle ki ; sadece klasik yöntemle cerrahi tedaviyi bilen bir doktor THD (HAL) yöntemini hastasına sunamaz ve hastayı kaçırmamak için diğer yöntemlere yönlendirir, böylece hasta bu güzel tedaviyi olma şansını kaybeder.
En iyi basur doktoru derken yine aynı şekilde kurumun yapısı da önemlidir, kliniğin cihaz yatırımı, fiyat politikası, bu konudaki tedavi sayıları gibi veriler de en iyi klinik özelliğini getirmektedir. Bazı klinikler sadece basur tedavisiyle ilgilenirken bazı klinikler “ne iş olsa yapar” bu iki yaklaşımın getirdiği bilgi birikimi farklı olacaktır.

En İyi Basur Doktoru; şu özellikleri taşımalıdır
Genel cerrahiye ek olarak proctoloji eğitimi almış olmalıdır
Hastasına en yeni yöntemleri sunabilmelidir
Önce hasta diyebilmelidir
Hastanın sosyal yaşamına çabuk dönmesini sağlamalıdır
Mahremiyete önem vermelidir
En ekonomik yöntemleri sunmalıdır
Yenilikleri yakından takip etmelidir
Her hastasına anoskop muayenesi yapmalıdır
Gereksiz kolonoskop ve benzeri tetkikler istememelidir.
En iyi basur doktoru dendiğinde göze çarpan proktoloji uzmanları ;
İstanbul Proktoloji Uzmanları
Op. Dr. Nizam KURTDERE (Nişantaşı)
Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS (Kadıköy)
Op. Dr. Atilla KAYA (Bakırköy)
Op. Dr. Seher Şirin

Ankara Proktoloji Uzmanları
Op. Dr. Adil ALTINSOY

İzmir Proktoloji Uzmanları
Op. Dr. Demet Ağras

Bursa Proktoloji Uzmanları

Op. Dr. Ergun AYGÖREN

 

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“En iyi basur doktoru” Yazısında 1 Yorum

  1. Anonim says:

    merhaba doktorum bana proctolog suppozituvar fitili vermiş fakat nasıl kullanıldığını tam olarak bilmiyorum. Plastiğini kesiyorum içinden sıvı bir şey çıkıyor. O plastiği kesmeden mi kullanmam gerekiyor yoksa ilaçta bir bozukluk olabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim. İyi günler.
    Dr.Muharrem KAYA
    hava çok sıcak olduğu için erimiş olabilir.buzdolabında saklayabilirsiniz fitili

babi