Bir şampuana en iyi bit şampuanı demek için bir çok özellik arz etmelidir. Bu özellikleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

bit şampuanı isimleriEn İyi Bit Şampuanının Özellikleri;
*Çocuğu rahatsız etmeyecek yapıda olmalıdır
*Gözleri yakmamalıdır
*Saç bitini öldürmede %100 başarılı olmalıdır
*Zararlı kimyasal içermemelidir
*Kolay uygulanmalıdır.
*Güzel kokmadır
*Alerji yapmamalıdır
*Kullanıldığı sürece yeniden bit gelmesini önlemelidir.
*Her iki cinste de güvenle kullanılmalıdır.
*Saçta kayganlık sağlamalıdır (sirkeleri temizlerken kırılmaması için)
Bu veriler üzerinden düşünüldüğünde dimeticon adlı maddeyi en iyi bit şampuanıiçermelidir. Dimeticonlu şampuanla saç ıslatıldığında bitler, yavruları ve yumurtaları da ıslatılmış yani etrafı naylon gibi hava geçirmez bir tabakayla kaplanmış olur. Naylon poşet gibi biti çepeçevre sarar ve solunum borusunu tıkar, hayvanın nefessiz kalmasını sağlar. Nefes alamayan bit havasız kalır ve ölür. Yavru haldeki yavşaklar da aynı şekilde ölür ancak yumurtalar doğrulma zamanına göre yeterince etkilenmeyebilir bu sebeple bir hafta on gün sonra yumurtadan çıkabilecek yavrular için ikinci defa kullanması daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Bit şampuanın etkisi fizikidir yani sonuç kesindir. Parazit mutlaka boğularak ölür, ilacın bağımlılık yapmak yada etkisiz kalmak gibi bir riski yoktur. Zehir içeren ilaçlar gibi yan etki yapmaz.
bit şampuanı fiyatıBaş biti daha çok kreş okul gibi toplu yaşam alanlarından bulaşan bir parazittir. Tedaviden sonra tekrar bitlenme neredeyse kaçınılmaz bir sonuçtur yani çok sık bulaşan bir hastalıktır. Diğer taraftan yastık, şapka, tarak gibi eşyalardaki yumurtalarla tekrar olma ihtimali de göz önüne alındığında tekrarından korunmak için önlem alınmalıdır. Bu şekilde hem tedavi eden hem de 1 yıl boyunca yeniden bitlenmeyi engelleyen pedikap saç biti tedavi seti alıp spreyden sonra 1-2 haftada bir defa normal şampuan gibi kullanmak tekrar etmesi engellemek akıllıca bir yaklaşım olur. Pedikap en iyi bit şampuanı kategorisine girermi bilmiyorum ama set şeklinde sunulması ve sonraki 1 sene boyunca yeniden bitlenmeyi engellemesi önemli avantajlar gibi görünüyor.
Sonuç olarak;
En iyi bit şampuanı biti öldürdüğü gibi sirkeleri ve yavruları da öldürmeli ayrıca tekrar bitlenmeyi engellemelidir.

Biraz da Bitten Söz Edelim

Başta görülen bit saçın dip kısmına tutunup deriden beslenerek olduğu alanda hızla üreyerek çoğalan küçük, kanatsız, kan emerek yaşayan bir parazittir. Latince adı pedikulozis kapitistir. Beslenirken sırasında hastada kaşınmaya neden olur, kaşınma hissi bazen o kadar şiddetli olur kihasta kafasını kanatacak kadar tahriş edebilir. Yavşak denilen yumurtalar bırakır ve yumurtadan çıkışı 10-12 gün kadardır. Yakın ilişki kişiler arası taşınma ve bulaşmada direk bit olarak bulaşması şeklidedir. Canlı bit gibi yarıüularının geçmesiyle de bulaşabilir. Tedavi uygulanırken bu durum göz önünde bulundurulmalı, ya evdeki herkes beraber tedavi olmalı veya şikayeti olmayan kişilerinde saçlı derisi dikkatli incelenmeli var olanlar da tedaviye alınmalıdır. Bbit kafa dışında etek bölgesi (pubis), kaş, kirpik ve elbisede yaşayan (gövde) biti tipleri de vardır.

Baş Biti Nasıl Anlaşılır?
baş biti nasıl anlaşılırSıklıkla kafa kaşıntısı şikayeti ile doktora veya eczaneye gidilir. Doktor teşhis koyar ancak eczacılar da bit teşhisini son derece kolay ve doğru bir şekilde koyabilir. Kaşıntı şikayeti ile birlikte özellikle kulak arkalarında daha fazla olmak üzre ense ve diğer kafa alanlarında saçların dibine tutunmuş bit, yavruları ve yumurtaları görülmesi ile doğru teşhis konuur. Evde teşhis her zaman şüphe götürür ama saç diplerinde bitler gözle görülebilir, bitin özelliği çok yavaş ta olsa hareket eder. Yumurtaları ve yavruları gözle zor tanımlanacak kadar küçüktür ancak bunlar saça tutunmuş olduğu için kafa dersine yakın yani kılın dibinde beyaz toz gibi ypılar görüldüğünde bit düşünülmelidir. Tabiki bütün sağlık sorunlarında olduğu gibi profesyonel destek alınmalıdır.

Baş Biti Neden Olur?

Tek nedeni bir başka insandan yumurtasını, yavrusunu veya bitin canlı halini almaktır yani insandan insana bulaşması nedeniyle olur. Temizlikle çok ilişkisi yoktur. Özellikle çocuklar arası yakın ilişkini arttığı okulların açıldığı dönemler en sık karşılaşıldığı dönemlerdir.

Baş Biti Nasıl Bulaşır ?
Genellikle kafasında bit olan bir kişinin saçlarından direk temasla bulaşır. Daha çok kızlarda olmak üzere 13 yaş altı çocuklarda sık görülmektedir. Kirllik çok suçlansa da kirli saçta olduğu kadar temiz saçlarda da görülür. Bulaşma oyun sırasında, sarılmayla veya birlikte yakın bir şekilde çalışırken bulaşabileceği gibi ortak kullanılan şapka, başörtüsü, yastık benzeri eşyalar yolu ile de geçiş olabilir. Uzun saçta daha geç teşhis edilir ancak kısa saçta da olur.

Bit Vücudun Neresinde Görülür?
Kafa, kaş, gövdei kirpik, etek bölgesi, koltuk altı gibi kıllı yerlerde olduğu söylenebilir ancak vücutta, kıyafetlerde de olabilir. Bu sayfanın içeriği kafada daha doğrusu saç diplerinde olan bitle ilgilidir. Diğerlerinin tedavileri farklıdır.

Baş Biti Tedavisi ?
Böcek zehiri içerenler ve tablet olarak kullanılan ilaçlar başarısızlıkları ve ciddi yan etkileri sebebiyle büyük oranda terk edilen tedavi yöntemidir. Gelişmiş ülkelerin çoğunda zehir içeren ilaçaların kullanımı kaldırılmıştır. Son 5-6 senedir kesin başarılı olan, hiçbir yan etki yapmayan dimetikon gurubu ilaçlar tm dermatologlar tarafından tercih edilir olmuştur. Dimetikon adlı maddenin başarılı olmasının nedeni fiziki olarak yani parazitin solunum borusunu tıkaması, yan etki yapmamasının nedeni ise içilebilecek kadar basit bir yapısının olmasıdır. Silikon yapısındadır. Dimetikon spreylede ve şampuanlarda vardır. Tedavi kadar paraziti tekrar almamak ta önemlidir. Bu konuda tek yatırım Türkiye’nin saç ilaçları konusında çalışan tek ilaç sanayi Hair Pharma İlaç Şirketi tarafından yapılmıştır. Saç biti temizlik seti adıyla ürettiği setle tedavi etmenin yanı sıra 1 sene boyunca tekrar bulaşmasını önlemektedir.

Baş Biti Nasıl temizlenir?
Saç spreyle tamamı ıslatılacak kadar ıslatılır. 15 dakika sonra şampuanıyla iyice yıkandıktan sonra saç hafif ıslakken bit tarağı yardımıyla saçlar diplerinden ucunua doğru taranarak temizlenir. Saç kırılsa da yeniden çıkacağı için önemsenmeden ve tarama işlemi tamamen temizleninceye kadar sürdürülmeldir. Temizlik saçları tutam tutam ayrılırsa temizlikten daha emin olunabilir. Bitlerin ölümü kadar vücuttan uzaklaştırılması da önemlidir. Bitin temizlenmesi kadar yeniden bulaşmasının önlenmesi de önemlidir. Bunun için tarak, saç fırçası gibi kişisel eşyaların, giysilerin ve çarşafların dökülmüş olabilecek yumurta ve parazitlerden arındırılmalıdır. Halı ve koltuk gibi büyük eşyalar amme özelliği ve filtresi iyi süpürgeyle temizlenmelidir. Yıkanabilen çarşaf, iç çamaşırı gibi eşyalar çamaşır makinesi ile yüksek ısıda yıkanmalıdır. Fırça ve tarak gibi kişisel eşyaların sıcak suda yarım saat bekletilirse yavru ve yumurtalar ölür.

Metal Bit Tarağı

Yaygın olarak plastik tarak ilaçla birlikte verilmektedir. Ucuz olması nedeniyle satıcının tercihi plastik tarak olsa da kesinlikle metal tarak olanlar tercih edilmelidir. Çünkü metal tarak pürüzsüzdür saç kırıklarına neden olmaz ve çok daha pratik bir şekilde temizlik sağlar. Plastik tarakların dişleri pürüzlü olduğu için  için vede saçı çeker ve çocuğun canının yanmasına neden olur, ayrıca daha fazla saç teli kırılır. Mutlaka metal tarak tercih edilmelidir.

Baş Biti İlacı;

Pedikap Saç Biti Temizlik Seti biti ve yavrularını % 100 öldüren ve sonraki bir yıl boyunca çocuğun yeniden bitlenmesini engelleyen Türkiye’deki tek settir. Çok sayıda bit şampaun ve spreyi olmasına rağmen sonrası koruma özelliği olan tek ilaç pedikap settir. %4 Dimetikon içeren Pedikap Sprey ve Şampuan bir arada set olarak satılmaktadır, sprey ve şampuana ek olarak taraklar da içermektedir.

Bit İlaçları;

En bilineni pedikap saç biti temizlik setidir, bunun dışında paranit, bitrin, duranit, bitiron, parametrin ve kwell adıyla satışı yapılan ürünler de vardır. Bunların bir kısmı sadece internetten satılmaktadır, pedikap ve paranit gibi popüler olanlar eczanelerde de satılmaktadır. Hangi kaynaktan alınırsa alınsın güvenilir üretici tarafından üretiliyorsa hepsi güvenle kullanılabilir. Türkiye’de saç sorunları ile ilgilenen daha doğrusu sadece saç sorunlarına yönelik ilaç üreten tek ilaç firması Hair Pharma dır.

 

en etkili bit şampuanı

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“En İyi Bit Şampuanı Hangisidir” Yazısında 2 Yorum

 1. aylin says:

  lütfen yardım iki aydır bitten kurtulamıyorum,iki kızımda ve bende var,pedikap kesin çözümmü lütfen yardımcı olun,çıldırmak üzereyim
  Dr.Muharem Kaya
  Kesin çözüm ama evdeki herkes aynı gün kullanmalı yoksa devam eder

 2. sevda koç says:

  Tavsiyeniz nedir bitten nasıl kurtulcam
  Dr Muharrem Kaya
  pedikap kullanabilirsin

domba