Bir şampuana en iyi bit şampuanı demek için bir çok özellik arz etmelidir. Bu özellikleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

bit şampuanı isimleriEn İyi Bit Şampuanının Özellikleri;
*Çocuğu rahatsız etmeyecek yapıda olmalıdır
*Gözleri yakmamalıdır
*Saç bitini öldürmede %100 başarılı olmalıdır
*Zararlı kimyasal içermemelidir
*Kolay uygulanmalıdır.
*Güzel kokmadır
*Alerji yapmamalıdır
*Kullanıldığı sürece yeniden bit gelmesini önlemelidir.
*Her iki cinste de güvenle kullanılmalıdır.
*Saçta kayganlık sağlamalıdır (sirkeleri temizlerken kırılmaması için)
Bu veriler üzerinden düşünüldüğünde dimeticon adlı maddeyi en iyi bit şampuanıiçermelidir. Dimeticonlu şampuanla saç ıslatıldığında bitler, yavruları ve yumurtaları da ıslatılmış yani etrafı naylon gibi hava geçirmez bir tabakayla kaplanmış olur. Naylon poşet gibi biti çepeçevre sarar ve solunum borusunu tıkar, hayvanın nefessiz kalmasını sağlar. Nefes alamayan bit havasız kalır ve ölür. Yavru haldeki yavşaklar da aynı şekilde ölür ancak yumurtalar doğrulma zamanına göre yeterince etkilenmeyebilir bu sebeple bir hafta on gün sonra yumurtadan çıkabilecek yavrular için ikinci defa kullanması daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Bit şampuanın etkisi fizikidir yani sonuç kesindir. Parazit mutlaka boğularak ölür, ilacın bağımlılık yapmak yada etkisiz kalmak gibi bir riski yoktur. Zehir içeren ilaçlar gibi yan etki yapmaz.
bit şampuanı fiyatıBaş biti daha çok kreş okul gibi toplu yaşam alanlarından bulaşan bir parazittir. Tedaviden sonra tekrar bitlenme neredeyse kaçınılmaz bir sonuçtur yani çok sık bulaşan bir hastalıktır. Diğer taraftan yastık, şapka, tarak gibi eşyalardaki yumurtalarla tekrar olma ihtimali de göz önüne alındığında tekrarından korunmak için önlem alınmalıdır. Bu şekilde hem tedavi eden hem de 1 yıl boyunca yeniden bitlenmeyi engelleyen pedikap saç biti tedavi seti alıp spreyden sonra 1-2 haftada bir defa normal şampuan gibi kullanmak tekrar etmesi engellemek akıllıca bir yaklaşım olur. Pedikap en iyi bit şampuanı kategorisine girermi bilmiyorum ama set şeklinde sunulması ve sonraki 1 sene boyunca yeniden bitlenmeyi engellemesi önemli avantajlar gibi görünüyor.
Sonuç olarak;
En iyi bit şampuanı biti öldürdüğü gibi sirkeleri ve yavruları da öldürmeli ayrıca tekrar bitlenmeyi engellemelidir.

 

en etkili bit şampuanı

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“En İyi Bit Şampuanı Hangisidir” Yazısında 2 Yorum

 1. aylin says:

  lütfen yardım iki aydır bitten kurtulamıyorum,iki kızımda ve bende var,pedikap kesin çözümmü lütfen yardımcı olun,çıldırmak üzereyim
  Dr.Muharem Kaya
  Kesin çözüm ama evdeki herkes aynı gün kullanmalı yoksa devam eder

 2. sevda koç says:

  Tavsiyeniz nedir bitten nasıl kurtulcam
  Dr Muharrem Kaya
  pedikap kullanabilirsin

kecoa