En iyi hemoroid tedavisi hangisidir; Hemoroid iç ve dış olarak iki tipi vardır, iç olanlar 1 den 4 kadar derecelendirilir. Derecelendirme hastanın anlattıkları ve muayene sırasında tespit edilen klinik bulgulara göre yapılır. İç basurlarda 1.derece hastalığın en erken safhası 4.derece en ileri safhasıdır.
Tedavi seçimi hastalığın tipi ve derecesine göre yapılır.

Hemoroid tedavisi yapan proctoloji uzmanları;

Op Dr Seher Şirin Bakırköy İstanbul

Op Dr Nizam Kurtdere Şişli

Op Dr Ali Rıza Şahap Barlas Kadıköy İstanbul

Op Dr Atilla Kaya Bakırköy İstanbul

Op Dr Adil Altınsoy Ankara

Op Dr Ergun Aygören Bursa

Op Dr Demet Ağras İzmir
İstanbul hemoroid
Dış hemoroid
Genellikle hiçbir şikayet yapmaz daha çok estetik olarak hastayı rahatsız eder. Eğer ağrı kanama gibi bulgular da varsa bu durumda dış basurla birlikte başka bir hastalık olabileceği akla gelmelidir. Dış basurun tek tedavi şekli keserek almaktır.Bu ameliyat bölge uyuşturularak yada narkozla yapılabilir.Başarısı çok yüksektir tekrar etme ihtimali çok düşüktür. İlaçlarla tedavisi mümkün değildir. Sıklıkla kendiliğinden düzelen anal hematom denilen hastalıkla karıştırılır.
İç hemoroid
Derecesine göre en iyi tedavi yöntemi değişir.
1.Derece iç hemoroid ;genellikle ciddi şikayet yapmaz,ara sıra kanama ile bulgu verir. Tedavide bitkisel yada beşeri ilaçlar yeterli olmaktadır. İlaç olarak daflon veya doxium tablet önerilir.Kortos fitil veya proctoglivenol krem eklenebilir.Kanama varsa ve bu tedavilerle düzelmiyorsa o zaman lazer tedavisi en doğru tedavisir.
2.Derece ;Hasta tuvaletini yaparken memeler dışarı çıkar ayağa kalktığı anda memeleri geri içeri girer. Tedavisi ilaçla yapılamaz ancak var olan şikayetleri azaltmak amacıyla 1.derece önerilen ilaçlar kullanılabilir.Kalıcı tedavi seçeneklerinden en etkili ve pratik olanı lazer ve boğma yöntemlerinin birlikte uygulanması genel anlamda hasta açısından en iyi seçimdir.
3.derece ; Hasta dışkılarken memeler dışarı çıkar ancak kendiliğinden içeri girme ya hastanın el yardımıyla içeri itmesi gerekir yada saatlerce bekleyince girer. Tedavisinde ilk seçenek yine lazer ve boğma yöntemidir ancak ileri vakalarda THD yöntemi en iyisidir. Klasik yöntem gereksiz yere eziyetli bir yaklaşım olur.
4.derece ; Memeler her an dışarıdadır, içeri sokulamaz. Lazer ve boğma yöntemi uygulanmaz, klasik cerrahi veya THD yapılabilir, klasik ameliyatta 15 gün istirahat gerektirecek kadar ağrı olur buna karşın THD yönteminde belirgin ağrı olmaz ve hasta 2 günde sosyal yaşamına dönebilir.
En iyi hemoroid tedavisi seçiminde önemli olan
Hasta lüxü
Sosyal yaşama dönüş zamanı
Tedavi sonrası ağrı düzeyi
Tekrarlama ihtimal
Gaz dışkı kaçırma risk oranıdır.

en iyi hemoroid tedavisiÖzetle:

En iyi basur tedavisi hastalığın düzeyine göre değişir. Burada önemli olan gidilen uzmanın proctoloji uzmanı olması ve basur tedavisi konusunda yeterli teknoloji ve tecrübeye sahip olmasıdır. Yukarda adı ve hizmet verdikleri yerler yazılan uzmanlar makat bölgesi hastalıklarının tedavisine yoğunlaşmış proctoloji uzmanlarıdır.
en iyi hemoroid doktoru

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“En iyi hemoroid tedavisi” Yazısında 4 Yorum

 1. Mehmet şükrü says:

  Hocam benim 4.evre hemoroidim var..hangi ameliyat türünü önerirsiniz.
  Dr Muharrem Kaya
  THD veya klasik cerrahi

 2. gürsel says:

  doktor bey hemoroidle ilğili ameliyat olmam gerekiyor kamera ile görüntüler çekildi nyardımcı olursanız sevinirim.
  Dr.Muharrem KAYA
  hemoroidde en başarılı kolay iyileşen yöntemler ameliyatsız teknikler yada THD dir.makat hastalıklarına spesifik çalışan kliniklerle görüşmenizi öneririm

 3. Anonim says:

  merhabalar bende tuvaletimi sildiğim yerde ufak bir et parçası çıkıntısı var bazen şişlik oluyor ağrı kanama olmuyor çok nadir kaşınma oluyor. şişlik sürekli yok ama ufak bir et parçası çıkıntısı sürekli var hemoroid olup olmadığımı bilmiyorum internetteki fotoğraflarda çok büyük şişlikler var ama benim öyle sorunum yok doktora çıkmaktan çekiniyorum ne yapabalirim?
  Dr.Muharrem KAYA
  geçmişte anal fissür geçirmişseniz ragad olabilir.kaşıntıya neden olabilir.rahatsız ediyorsa ladırabilirsiniz

 4. Mahir says:

  slm benim hemoridle problemim var 11 kere apse oldu Yani doldu simdi ise kuru bi agri var bi findik kadar sislik var ne yapmam gerekir?
  Dr.Muharrem KAYA
  bir proctoloji merkezi ile görüşüp tedavi olmalısın

kuda