En iyi kıl alma yöntemi dendiğinde herkes kendi yöntemini önerebilir ama bunların önemli bir kısmı tamamen ticari zihniyetle piyasaya verilen işe yaramaz ürünlerdir. TV ye çıkıp “vallahi ben kefilim” diye satanlar, “10 dakikada telefon edenlere 19 TL kargo ücreti hariç bedava gönderiyoruz” diyerek 2 TL lik ürünü millete itelemeye çalışanlar, yada reklamlarla “bioder iyi günler” diyerek yüzbinlerce insanın parasını tokatlayanlar tamamen bu guruptan sayılabilir.
Kıl alma yöntemlerini 2 guruba ayırabiliriz
Depilasyon
Epilasyon
Depilasyon kılın kökünü etkilemeden üstten yok etmeye yarar bunlar jilet, ağda veya krem şeklinde kılları eriten ürünlerdir. Krem ve jilette kıllar kökünden etkilenmediği için aynen eskisi gibi uzamaya devam eder. “Zamanla zayıflatır” iddiası bilimsellikle ilişkisi olmayan tüketici yanıltan bir üründür. Ağda kökünden çeker ama kökte ciddi bir hasar olmadığı için yine çıkar ama yıllar içinde giderek zayıflayıp tüyleşebilir. Sakal gibi güçlü kıllarda zayıflama olmaz ama vücut kılları zayıflayabilir.
Epilasyon kılların kökünü yakmaya dayalı bir uygulamadır. Yaygın yöntemler iğne epilasyon ve lazer epilasyondur.
İğne epilasyon;
Daha çok küçük işletmelerde yapılır. Çok ince iğne ile kılın kökünün ısıtılması şeklinde uygulanır. Orta düzeyde acılı bir uygulamadır. İyi ellerde başarısı çok yüksektir.
Lazer epilasyon;
Çok değişik lazer tipleri (İPL, rubi, alexandrite, diot) hepsinin ortak özelliği ışığın cildi yakmadan daha derindeki kıl kökünü 90-120 dereceye kadar ısıtır, ısınan kıl kökü yanarak tahrip olur. Lazerler arasında fark ürettikleri dalga boyuna göre değişir.
Her lazer her alanda uygulanabilir ancak bunların en iyi ve en kısa sürede cevap veren alexandrite lazerdir. 750 nanometre dalga boyunda ışık üretir. Alexandrite ın değişik tipleri vardır.
En iyi kıl alma yöntemini araştırırken bunlara dikkat edilebilir.en iyi kıl alma yöntemi

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“En iyi kıl alma yöntemi” Yazısında 1 Yorum

  1. Zeynep says:

    Merhabalar,
    Benim öğrenmek istediğim konu ağda öncesi deriyi uyuşturmak deri altına zarar verir mi ? tedirginliğim bikini bölgesi eczacıma danıştığımda pain-ex diye bir uyuşturucu losyon önerdi. İnternette ceşitli yöntemler var karanfil yağı, anestol gibi. Yan etkisi en az olan hangisini önerirsiniz acaba ..
    Dr.Muharrem Kaya
    cilde zarar vermesi beklenmez

tikus