Kıl dönmesinin tedavisi 10 dan fazla ameliyat tekniği ile tedavi edilebilmektedir. Her doktor kendi bildiği yöntemi uygular. Farklı tekniklerin farklı avantaj ve dezavantajı vardır.
Akla şu soru gelebilir ; Neden herkes en iyi olduğu bilinen ameliyatı yapmıyor da farklı ameliyat tercih ediyor ? Bunun cevabı çok basittir her cerrah en iyi yaptığını yada hocasından ne öğrendiyse onu yapmaya devam eder.Yeniliklere açık cerrahlar genellikle farklı düzeydeki hastalık için farklı ameliyat gerekebileceğinden birden fazla yöntem öğrenir ve uygular. Statükocu doktorlar bildiğinden asla vazgeçmezler.
En iyi kıl dönmesi ameliyatı her zaman hasta çıkarına olmalı ve şu beklentileri karşılamalıdır.
*Tekrar ihtimali düşük olmalı.
*İş gücü kaybı olmamalı.
*Yara izi minimum olmalı.
*Tedavi sonrası kontrol ve bakım olmamalı ya da az olmalı.
*Ağrı yaşam kalitesini düşürecek düzeyde olmamalı.
*Narkoz riski yaşatılmamalı.
*Kişi işine devam edebilmeli.
*Yatmayı gerektirmemeli.
*Ekonomik olmalı.
*Mümkünse yara yerine dren (boru) konmamalı.
Bu veriler ışığında en iyi kıl dönmesi ameliyatı hangisidir sorusunun cevabı şu ameliyatlar tercihen şu şekilde sıralanabilir
Çağdaş ameliyatlar
* Mikro sinüsektomi.
* Bascom ameliyatı.
* Pit picking.
Klasik ameliyatlar
* Karidakis ameliyatı .
* Flep yöntemleri.( limberg, romboid vs)
* Primer kapatma
* Yarı açık bırakma tekniği
* Açık bırakma yöntemi
Bu sıralama yukarıdaki beklentiler doğrultusunda hastanın çıkarları doğrultusunda yapılmıştır. Diğer ameliyatların resimli anlatımı için TIKLAYIN O
Özetle ;
Bütün hastalıklarda olduğu gibi kıl dönmesinde de yöntemler iyi araştırılıp ona göre karar verilmelidir, unutmayın ameliyatı hastane değil doktor yapar hastanenin büyüklüğünü değil istediğiniz yöntemi bilen doktoru araştırın.

2-3 cm lik yeri keserek yapılabilecek bir ameliyat yerine yapılmış bir klasik flap ameliyatı en iyi kıl dömesi ameliyatı tıklayarak büyütebilirsiniz.

 

Gereksiz yere ne kadar büyük bir sağlıklı dokunun çıkarıldığını gösteren ameliyat kıl dönmesinde neden büyük ameliyat yapılırtıklayarak büyütebilirsiniz.

 

Daha büyük bir kıl dönmesinin tedavisi için yapılmış mikro sinüsektomi ameliyatı sonrası görüntü en kolay kıl dönmesi tedavisitıklayarak büyütebilirsiniz.

 

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“En iyi kıl dönmesi ameliyatı” Yazısında Yorum Yok

ikan