Erkekte memede büyüklük bir yere kadar güzel görünse de fazla olursa kişiyi ciddi düzeyde rahatsız edebilir, özellikle yaz aylarında tişört giymek yada denize girmek son derece sıkıntılı bir durum haline gelebilmektedir. Erkekte memede büyüklük jinekomasti olarak adlandırılır.
erkeklerde memede büyüme nedeniErkekte memede büyüklük nedenleri ;
Sıklıkla net sebep bulunamaz. Ergenli dönemi ve ileri yaşlarda jinekomasti, meme dokusundaki bu büyüme olabilir. Ve bu normal kabul edilir. Bunun dışında aşırı kilo almak, hormonal bozukluk, kortizon kullanımı, hormon kullanımı, yumurtalıkların alınması veya travmayla yok olması, prostat büyümesi tedavisi ( finasterid kullanımı), böbrek yetmezliği, şiddetli sarılıklar, karaciğer sirozu, tiroid bezinin fazla çalışması, bazı hormon salgılayan tümörler gibi bir çok nedeni vardır.
Erkeklerde meme büyüme nedeni daha doğrusu memeyi büyüten yapının ne olduğu tespit edilerek nasıl bir girişim yapılacağına karar verirli. Şişmanlığa bağlı yağ birikmesine yaklaşımla hormona bağlı süt bezi büyümesine yaklaşım farklıdır. Bunun tespiti ultrason ve mamografi gibi ek tetkiklerle yapılır. Tek taraflı olması daha farklı sorunlar akla getirir.
Erkeklerde meme büyümesi tedavisi erkekte meme büyümesi
Yukarda belirtildiği gibi sebebe yönelik tedavi planlanır. Tedavi seçimini belirleyen bir diğer faktör de hastanın beklentileridir. Daha az iz kalması için liposuction gibi minimal invaziv girişim yapılabileceği gibi 3-5 cm cilt kesilerek te gereksiz dokular çıkarılabilir.
Bu konuda tecrübeli bir cerrah meme başının etrafındaki kahverengi alanın sınırından keserek belirsiz bir iz kalacak şekilde ameliyat edebilir.
Erkekte memede büyüklük tedavisi yapan doktorlar ;
Bu konuda tecrübe önemlidir, geride doku bırakmamak, en az iz kalmasını sağlamak gibi hastayı etkileyecek sorunlar en aza indirilmelidir.
erkekte memede büyüklükErkekte meme büyümesi nasıl engellenir ? Body yapılırken kas geliştirici ilaçlar alınmamalı, aşırı kilo alınmamalı, saç dökülmesi ve prostat büyümesinde kullanılan finasterid ve dutasterid içeren ilaçlara temkinli yaklaşılması sorunun büyümesini engelleyebilir.
Bilgiler jinekomasti konusunda birikimli doktorlardan Op.Dr. Can İŞLER den alıntıdır .

 

jinekomasti

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Erkekte memede büyüklük” Yazısında 1 Yorum

  1. Selçuk acar says:

    Hocam mhb ben 35 yaşında 190 boyunda 95 kilo bir erkeğim , benim goguslerim normalden büyük ve hangi doktora gidip muayene olmalıyım saygilar
    Dr.Muharrem Kaya
    endokrinoloji ile görüşebilirsiniz,

domba