Normalde görülen yaştan daha önce menopozun ortaya çıkmasına erken menopoz denir.Kadında ekollere göre değişmekle birlikte 35 yaşından önce adet kanamalarının kesilmesine erken menopoz denir.Kadında yumurta hücrelerinin hızla tükenmesine neden olan her şey erken menopoza neden olur.
ERKEN MENOPOZ NEDENLERİ
Vücudun kendine zarar verici madde üretmesi (Otoimmun) hastalıklar
Yumurtaların erken tükenmesi ve menopoz ortaya çıkması en sık otoimmun hastalıklar adı altında toplanan bir grup hastalığa bağlı ortaya çıkar. Otoimmun hastalık bireyin bağışıklık sisteminin henüz bilinmeyen nedenlerle kendi organlarını yabancı doku gibi algılaması ve bu organlara saldırarak onları tahrip etme çabası olarak tarif edilebilir. Eğer yabancı olarak algılanan doku yumurtalıklar ise işte bu otoimmun hastalık türü erken menopoz görülmesine neden olur.
Ameliyatla yumurtalıkların alınması
Herhangi bir hastalık veya kaza sonucu kadının her iki yumurtalığı birden çıkarıldığında görülen erken menopoz türüdür. Bunun yanında diğer jinekolojik operasyonlarda da nadiren yumurtalıklar zarar gördüğünde erken menopoz ortaya çıkabilmektedir.
Kanser tedavileri
Kanser tedavisi için radyoterapi (ışın tedavisi) veya kemoterapi (ilaç tedavisi) alan kadınlarda yumurtalıklar hasar görebilir ve erken menopoz görülebilir.
Aile öyküsü
Menopoza girme yaşını belirleyen en temel etkenlerden biri kişinin annesinin menopoza girme yaşıdır ve yakın aile bireylerinden birinde erken menopoza girme öyküsü erken menopoz olasılığını belirgin şekilde artırır.
Kromozom bozuklukları
Bazı kromozom bozukluğuna bağlı hastalıklarda da erken yaşlarda yumurta tükenir ve erken menopoz görülebilir.
Yaşam şekli
Sigara içilmesi menopoza girişi hızlandırmakla birlikte tıbbi anlamda erken menopoza yol açması (fakat 35 yaşından önce menopoza girilmesi) olağan değildir.
Bazen yaşanan ağır ruhsal stresler de menopoza girmede etkili olabilir, ama sık sebep olarak değerlendirilmez.
Erken başlayan menepoz tedavisi sebebe yönelik olarak yapılır.
Menopoz tedavisi ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Erken menopoz neden olur” Yazısında Yorum Yok

ikan