Et benleri cildin katmanlarında deformasyon sonucu bir yerin daha fazla gelişmesinden kaynaklanan bir durumdur. Polip, papillom ve nevüs gibi isimlerle anılır. Cilt renginde olabildiği gibi kahverenginin çeşitli tonlarında da olabilir. Büyüklükleri çok değişkendir ve tedavi edilmediği sürece büyümeye devam edebilir. 1 mm ben olabilir ama 5-10 cm ye kadar da büyüyebilir. Genellikle zararsız,şikayet yapmayan,ezilmedikçe ağrımayan yapılardır. Hastalar daha çok  estetik kusurdan şikayetçi olurlar. Siğil (verruko vulgaris) ile karıştırılabilir, siğillerin üzeri karnabahar gibi pütürlüdür benler genellikle pütürlü değil dügün yüzeylidir. Bir diğer fark ise siğiller bulaşıcıdır ve yayılabilir benler bulaşıcı değildir.

Genellikle sürtünme alanları ve vücut kıvrımlarında oluşur ama vücudun her yerinden çıkabilir. Orta yaştan sonra daha sık ortaya çıkar. En sık görüldüğü yerler boyun göz kapakları ve koltuk altıdır ama vücudun her yerinde görülebilir. Sıklıkla ince bir sapla vücuda bağlanır. Sayısı bir tane olabileceği gibi onlarca da olabilir.

Et beni neden oluşur

-Boğazlı kazak dar kravat giyinmeye bağlı boyunda sürtünme

-Gebelik

-Genetik (bazı ailelerde daha sıktır)

-Şişmanlık (cilt kıvrımlarının sürtünmesi ile oluşur)

-Şeker hastalığı(sebebi bilinmeyen bir şekilde diabet hastalarında daha sık ortaya çıkar)

Et benleri nasıl tedavi edilir

“Bene dokunursan kanserleşir” veya “bene dokunma” düşüncesi bu tür deri çıkıntıları için de söylenir ama bu düşünce bilimsellikten çok uzaktır. Bazen sapını sıkıca bağlayarak (anlamsız bir şekilde at kuyruğuyla bağlayanlarda vardır, neyle bağlandığının önemi yoktur) çürüyüp dökülmesi beklenir. Pratik çözüm gibi görünse de sağlıklı bir yöntem değildir enfeksiyon riski taşır ve ağrılıdır. Ben tam alınamadığı için sıkça tekrar büyür.

Beni Ameliyatla Alma ;Teknolojinin olmadığı kliniklerde ve daha pahalı olduğu için döner sermayeden pay alınan devlet hastanelerinde uygulanır.Benin çapının iki katı uzunlukta ameliyat izi kalır.Çizgi şeklinde iz olduğu için çirkin görünür.

Ben tedavi ücretleri için https://www.ideaklinik.com/ben-tedavisi-fiyatlari.html

Buharlaştırma ( Koterizasyon) ;Her tür et beninin tedavisinde uygulanabilir % 95 tek seansta bir daha oluşmamak üzere kaybolur.Zorlukla fark edilebilecek kadar iz kalabilir ama önceki haline göre çok daha güzel görünür ve ameliyatla almaya kıyasla çok daha az bir iz kalır.

Radyo frekansla ( RF ) Et Beni Tedavisi ; Radyo dalgalarının ısıya dönüşmesi şeklinde bir enerjidir,buharlaştırma yönteminde olduğu gibidir.

Krioterapi ( dondurarak ben tedavisi );dondurularak koparılır dondurulacak alanın sınırları net olmayacağı için gereğinden fazla dokuya zarar verilebilir ve bu sebeple derin çukurluk kalabilir.

Lazerle Et Beni Tedavisi ; Bu tür benlerin tedavisinde uygulanmaz, bazı tür lazerler uygulanmaya çalışılsa da etkinlik sınırları net belirlenemediği için buharlaştırma veya radyo frekans yönteminden daha fazla iz kalır.

Boyunda et beni ; En sık görüldüğü yerdir tedavisi diğerleri gibi yapılır.

Et beni tedavisi iz bırakırmı

Uygulanan tekniğe bağlıdır, buharlaştırma ve radyo frekansta belirgin bir iz kalmaz ameliyat ve krioterapide iz kalır.

Tedavide hastayı rahatsız edecek düzeyde ağrı olmaz.

Et beni tedavisi tüm resmi kurum hastalarına uygulanmaktadır.

 

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Et benleri” Yazısında 106 Yorum

 1. Kübra says:

  Merhaba goz kapagimin ucunda et beni cikiyor ve gozumun cevresinde 2 tane daha var. Hastaneden hangi bolume gitmeliyim
  Dr.Muharrem Kaya
  ben tedavisi yapan merkezleri araştırın.göz çevresinde olduğu için RF ile tedavi edilmeli

 2. bilal rldemir says:

  hocam kafamda cocukluktan gelen bir ben var son zamanlarda kasinti olustu ve cevredine dogru buyumeye basla rengi acik kahve idi koyulasmaya basladi ne olabilir acaba
  Dr.Muharrem Kaya
  ben tedavisi yapan merkezlerle görüşün.ben değil siğil de olabilir.RF ile tedavi ettirmenizi öneririm.hem iz kalmaz,hem bölgedeki saçlarınız dökülmez

 3. Hocam kolumda et gibi siil gibi bişey vardı doktor bi ilaç sıktı sonra etrafından kanlı gibi su topladı patlıcak diye korkuyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  kontrole gitmelisin.

  • Hocam su toplamıştı patladı Eti’n dibi kurumuş koptu iyiyim şimdi
   Dr.Muharrem Kaya
   kökü kalmışsa tekrar büyür.

 4. Ercan says:

  Hocam merhaba kafamda bir tane et beni var ve bazan ağrıyor ve bazende cok kaşınıyor. Acaba neden dir ve ne yapmam gerekiyor
  Teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  tedavi olmalısın.RF ile tedavi ettirirsen o bölge saçları kesilmeden tedavi edilebilir

 5. mustafa karaoglu says:

  hocam yaklaşık iki ay önce boynumdan 9 veya 10 on tane et beni aldırdım tüpte bir gaz sıkıp aldılar. bundan 8,10 sonra el ve ayaklarımda kaşıntı başladı tekrar cildiyeye gittim dahiliyeyle ilgili dedi ,dahiliyede bir çok tahlil yapıldı sonuç yok ürolojiye sev etti orada böbreklerim ve bazı organlarım kontrol edildi sonuç yok .şimdi kaşıntı bütün vücudumda kısım kısım yerlerde oluyor .verilen hap artık etki etmemeye başladı lütfen ne yapacağımı şaşırdrım yardımınızı bekliyorum. kullandığım cetryn 10mg. günlük 1 adat kullanıyordum şimdi yeterli gelmiyor
  lütfen bir bilgi verin .iyi günler
  Dr.Muharrem Kaya
  nedenin araştırılması gerekir

 6. Sayın hocam boynumda ufacık beyaz et beni vardı ilaç kullandık fakat siyahlaştı morardı biraz yara gibi kaldı iz bırakır mı boynumda bırakırsa nasıl tedavi olunur..
  Dr.Muharrem Kaya
  travmalar benin yapısının değişmesine neden olabilir.tedavi ettirin

 7. Selda says:

  Merhaba benim cinsel organına yakın bacağımın iç kısmında et beni vardı. Ne zamandan beri var inanın bilmiyorum. Şimdi bir tane daha oluşmaya başladı. Bir zararı varmıdır. Merak ediyorum. Herhangi bir ağrı veya acı yok ama ilki küpe gibi sarkıyor.
  Dr.Muharrem Kaya
  siğil olabilir.muayene olmalısınız

 8. eda elif says:

  merhabalar benim kalçamda uzun zamandan beri olan fakat şuan baya bi büyüyen et benim var ve aldırmaya korkuyorum büyümesinin kötü bi yanı var mıdır sizce
  Dr.Muharrem Kaya
  benlerin birden bire davranış değiştirmesi normal kabul edilmez.tedavi ettirin

 9. Serdar says:

  Hocam merhaba ben Serdar. Kasığımda bir et beni var. Yaklaşık bir yıl önce et beninin yanında sivilce gibi bir şey çıktı. O çıkan küçük kabartı kaşınmaya başladı ve genişledi. Et beninin etrafını çevreledi. Sıcak havalarda ve ya terlediğin dayanamayacağım bir şekilde kaşınıyor. Kaşıntı olayını yaşadığımdan beri et beninde büyüme gerçekleşti. Bu et beni ile alakalı olabilir mi ? Kaşının bölge kuruyor ve kavlıyor deri eski halini aldığında tekrar aynısı oluyor.
  Dr.Muharrem Kaya
  gene cerrahiye muayene olmalısınız

 10. Benim göğsümde et beni var küçğklükten beri ama 1 ay önce falan su topladı ve patladı daha derisi filan soyuldu şimdilerde ise aprı yapıyor ve bazen böyle rengi siyaha dönüşüyor bir zararı var mıdır
  Dr.Muharrem Kaya
  doktora görünmelisin

penyu