Et benleri cildin katmanlarında deformasyon sonucu bir yerin daha fazla gelişmesinden kaynaklanan bir durumdur. Polip, papillom ve nevüs gibi isimlerle anılır. Cilt renginde olabildiği gibi kahverenginin çeşitli tonlarında da olabilir.
Büyüklükleri çok değişkendir ve tedavi edilmediği sürece büyümeye devam edebilir. 1 mm ben olabilir ama 5-10 cm ye kadar da büyüyebilir. Genellikle zararsız,şikayet yapmayan,ezilmedikçe ağrımayan yapılardır. Hastalar daha çok  estetik kusurdan şikayetçi olurlar. Siğil (verruko vulgaris) ile karıştırılabilir, siğillerin üzeri karnabahar gibi pütürlüdür benler genellikle pütürlü değil dügün yüzeylidir. Bir diğer fark ise siğiller bulaşıcıdır ve yayılabilir benler bulaşıcı değildir.

Genellikle sürtünme alanları ve vücut kıvrımlarında oluşur ama vücudun her yerinden çıkabilir. Orta yaştan sonra daha sık ortaya çıkar. En sık görüldüğü yerler boyun göz kapakları ve koltuk altıdır ama vücudun her yerinde görülebilir. Sıklıkla ince bir sapla vücuda bağlanır. Sayısı bir tane olabileceği gibi onlarca da olabilir.

Et beni neden oluşur

-Boğazlı kazak dar kravat giyinmeye bağlı boyunda sürtünme

-Gebelik

-Genetik (bazı ailelerde daha sıktır)

-Şişmanlık (cilt kıvrımlarının sürtünmesi ile oluşur)

-Şeker hastalığı(sebebi bilinmeyen bir şekilde diabet hastalarında daha sık ortaya çıkar)

Et benleri nasıl tedavi edilir

“Bene dokunursan kanserleşir” veya “bene dokunma” düşüncesi bu tür deri çıkıntıları için de söylenir ama bu düşünce bilimsellikten çok uzaktır. Bazen sapını sıkıca bağlayarak (anlamsız bir şekilde at kuyruğuyla bağlayanlarda vardır, neyle bağlandığının önemi yoktur) çürüyüp dökülmesi beklenir. Pratik çözüm gibi görünse de sağlıklı bir yöntem değildir enfeksiyon riski taşır ve ağrılıdır. Ben tam alınamadığı için sıkça tekrar büyür.

Beni Ameliyatla Alma ;Teknolojinin olmadığı kliniklerde ve daha pahalı olduğu için döner sermayeden pay alınan devlet hastanelerinde uygulanır.Benin çapının iki katı uzunlukta ameliyat izi kalır.Çizgi şeklinde iz olduğu için çirkin görünür.

Ben tedavi ücretleri için https://www.ideaklinik.com/ben-tedavisi-fiyatlari.html

Buharlaştırma ( Koterizasyon) ;Her tür et beninin tedavisinde uygulanabilir % 95 tek seansta bir daha oluşmamak üzere kaybolur.Zorlukla fark edilebilecek kadar iz kalabilir ama önceki haline göre çok daha güzel görünür ve ameliyatla almaya kıyasla çok daha az bir iz kalır.

Radyo frekansla ( RF ) Et Beni Tedavisi ; Radyo dalgalarının ısıya dönüşmesi şeklinde bir enerjidir,buharlaştırma yönteminde olduğu gibidir.

Krioterapi ( dondurarak ben tedavisi );dondurularak koparılır dondurulacak alanın sınırları net olmayacağı için gereğinden fazla dokuya zarar verilebilir ve bu sebeple derin çukurluk kalabilir.

Lazerle Et Beni Tedavisi ; Bu tür benlerin tedavisinde uygulanmaz, bazı tür lazerler uygulanmaya çalışılsa da etkinlik sınırları net belirlenemediği için buharlaştırma veya radyo frekans yönteminden daha fazla iz kalır.

Boyunda et beni

En sık görüldüğü yerdir tedavisi diğerleri gibi yapılır.

Et beni tedavisi iz bırakırmı

Uygulanan tekniğe bağlıdır, buharlaştırma ve radyo frekansta belirgin bir iz kalmaz ameliyat ve krioterapide iz kalır.

Tedavide hastayı rahatsız edecek düzeyde ağrı olmaz.

Et beni tedavisi tüm resmi kurum hastalarına uygulanmaktadır.

 

Et Beni Aldırma Fiyatı

Sosyal güvencesi belgesi olanlara İlki 250 TL eklenen her biri 125 TL. Bu ücretler 5 mm ye kadar olanlar içindir, 5 mm – 1 cm arasında olanlara bu ücretlerin % 50 fazlası uygulanır. 1 cm den daha büyük olanlar muayene veya sanal muayene sayfasıyla gönderilen fotoğrafa göre ücretlendirilmektedir. https://www.ideaklinik.com/sanal-muayene-uygulamasi.html

Vücutta Kırmızı Ben Alma Ücreti

Doğuştan olan büyük hemanjiomları ayrı bir sınıfta tutmak gerekir. Vücuttaki kırmızı benler daha çok orta yaşlarda çıkan küçük kırmızı noktalardır. tedavisi son derece basittir 1-2 dakikada yapılabilir. Ücretlendirme diğer benlerle aynıdır. SGK sı olmayanlara ilki 500 eklenen her biri 250 TL, SGK sı olanlara İlk ben 250 TL eklenen her biri 125 TL.
Aşağıdaki cep telefonlarından whatsap aracılığıyla fotoğraf göndererek tedavinin şekli ve net ücret bilgisi alabilirsiniz
İzmir: 0542 295 52 54
Bursa: 0532 152 26 75
Ankara: 0505 119 3690
Kadıköy: 0542 231 2823
Bakırköy: 0542 621 0888
Şişli: 0532 463 9682
Online randevu linki: www.ideaklinik.com/online-randevu

Ben Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Et benleri” Yazısında 108 Yorum

 1. Sevde says:

  Hocam merhaba en et benimi üç gün önce yakarak aldırdım. Antibiyotik krem kullanıyorum ama üzeri beyaz olmuş iltihap kabul gibi normal mi? Şimdiden teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  pomat sürdüğünüz için öyle görünüyor olabilir.

 2. Mert says:

  Hocam iyi günler bugün et beni operasyonla alındı yakılarak işlem yapıldı fakat herhangi bir krem ya da ilaç verilmedi acaba iltihap yapar mı alınan yerde sulanma meydana gelmiş biraz ne yapmalıyım teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  rahat etmek istiyorsanız antibiotikli pomat kullanabilirisniz.yara iyileşmesinii hızlandırmak içinde madecassol veya bepanten plus kullanabilirisniz

badak