Flebit toplar damar iltihabı demektir.En sık sebep varis varlığıdır, varise balı olarak toplar damardaki dolaşımın yavaşlaması veya çevresel travmalar sonucu ortaya çıkan iltihabi bir durumdur.Varis olmadan flebit olma ihtimali çok düşüktür.
Flebit Belirtileri
flebitBacakta ağrı, şişlik, kızarıklık, ateş, bölgesel olarak ısı artışı, su toplanması.
Bu belirtilerin hepsi veya bir kısmı görüldüğünde flebit teşhisi konur.Genellikle ciddi sorun yaşanmasa da çok seyrek görülen emboli denilen iltihaptan parça kopup akciğer damarlarını tıkaması riski vardır bu sebeple dikkatli olunmalı ve damar cerrahının kontrolünde tedavi olunmalıdır.Beyin damarlarını tıkar gibi bir görüş olsa da kesinlikle böyle bir ihtimal yoktur.
Tedavi de kanın pıhtılaşmasını engelleyen (kan sulandırıcı da denir) heparin veya aspirin kullanımı yanı sıra bacak veya bacaklar yukarda bir şekilde (elavasyon) istirahat gerektirir.İstirahat mutlak önerilir, sadece tuvalet ihtiyacı için kalkılması hatta yemeğin bile yatakta yenmesi önerilir.En pratik yaklaşım sırt üstü yatarken ayağın altına yastık konulmasıdır.
Ağrı tedaviye başladıktan sonraki 4-8 günde azalmaya başlar ama tamamen düzelmesi haftalar sürebilir.Yoğun tedavi ve istirahat döneminin sonunda düşük doz aspirinin sürekli kullanımı önerilir.
Flebitin tedavisi bittikten 1-2 ay sonra varislerin tedavi edilmesi daha sonra tekrar oluşmasını engelleyecektir.
Flebit aynı zamanda https://www.varisistanbul.com/varis-belirtileri-nelerdir.html arasında yer almaktadır.

Yüzeyel Tromboflebit
Yüzeyel toplar damar iltihabı daha çok damarlarda kan akımının yavaşladığı varis hastalarında görülür. Her yaşta ve her iki cinste de görülebilir ama en sık orta yaş kadınlarda görülür.yüzeyel damar iltihabı
Yüzeyel tromboflebit nedenleri
Hareketsiz yaşam
Uzun süreli yolculuk
Varisli damar bölgesinin yaralanması
Yatkınlığa sebep olan sistemik hastalıklar
Bazıı sindirim sistemi tümörleri
Behçet hastalığı
Bourger hastalığı
Lenfanjit (lenf yolu iltihabı)
Yüzeyel tromboflebit belirtileri ;
Ciltte kızarık
Sıcaklık artışı
Ağrı
Yanma
Deride hassasiyet
Ödem ve sertlik
Bazı vakalarda kahverengileşme
Yara
Lenfanjit, erzipel, fronkülozis, dermatit gibi hastalıklarla karışabilir.
Yüzeyel Fromboflebit Tedavisiyüzeyel tromboflebit görselleri
Mutlak istirahat gerekir.
Hastalığın ilerlemesini durdurmak için kan sulandırıcılar (aspirin, heparin vs)
Mikrobik olabileceğinden antibiotik verilir.
Sorunlu ayak yüksekte tutulur
Ayağın yüksekte bir şekilde, mümkün olduğunca zorunlu işler dışında istirahat edilmelidir hatta yemek yerken bile bacak yükseltilmelidir. İstirahat ve bu elevasyon işlemi minimum 2 hafta sürdürülür. Bu süre zarfında hastalıkta belirgin gerileme varsa istirahatteki sıkılık azaltılabilir, şiddet azalmadıysa devam edilmelidir.
Hastalık geriledikten sonra sebep olan varis veya başka bir sorun varsa ortadan kaldırılmalıdır.

flebit nedir
.

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Flebit” Yazısında 1 Yorum

  1. murat says:

    Hocam, makaleniz icin cok tesekkur ederim. 35 yasimdayim. bende 13 yasimdan beri varis mevcut. 23 yasinda ise sag bacakta dvt rahatsizligi gecirdim. sebebi kesinlikle bulunamadi. sonrasinda 34 yasima kadar sag bacagimda zaman zaman kan pihtisi zaman zaman ise flebit rahatsizligi gecirdim. 34 yasimda ise sol bacagimda da dvt olustu. tum tetkikler yapiliyor ama sonuc negatif. tum degerlerim normal cikiyor. ayda bir flebit gecirmeye basladim. bu durum hem issel hemde yasamsal olarak sikinti yaratmaya basladi. ne yapmam lazim, tekrarlamamasi icin bir cozum yolu var mi yada bir cerrahi cozum, merak ediyorum. konu ile geri donus yaparsaniz cok sevinirim. bu arada tayland da yasiyorum, bilgisayar muhendisi oldugumdan genelde isim oturarak, belirtmek istedim. iyi gunler
    Dr.Muharrem KAYA
    flebitin sebebi genellikle bulnamaz
    aspirin alabilirsiniz ayrıca uzun oturmayın sıkça kısa da olsa yürüyün

ular