Türkiye’de kalp damar cerrahisi branşı içine girdiği için çok bilinmeyen bir branştır. Amerika ve bir çok gelişmiş ülkede ihtisas yani uzmanlık eğitimi kalp damar cerrahisi ve toplar damar hastalıkları olarak ayrılmıştır, Türkiye’de bu branşlar ihtisasta ve hastanelerde ayrılmamış ve tek ihtisas konusu halinde verilmektedir. Türkiye’nin de gelişimine paralel olarak ihtisasta ayrılmasa da pratikte varis uzmanlar ayrılmaktadır. Yani bir gurup kalp damar cerrahisi (KVC) uzmanı doktor sadece varis tedavisiyle ilgilenmektedir. Bu ayrışmanın şöyle bir önemi vardır; Tıpta teknoloji ilerledikçe ve çeşitlendikçe bir uzmanın tüm teknoloji ve yöntemlere hakim olması zorlaşmaktadır. İşine önem veren doktorlar çok konuyu az az bilmek yerine az konuyu tam bilmeyi tercih etmekte ve dar bir alana yoğunlaşmaktadır. Yani onlarca kalp ve damar tedavi yöntemleriyle uğraşmak yerine sadece varis tedavisiyle ilgilenmekte ve bu sayede gerek tecrübe gerekse teknoloji kullanımı konusunda en üsrt düzeylere gelmektedir.
Fleboloji Ne Demek? Flebo: Toplar damar, logie: Bilim kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş bir branştır. Toplar damar hastalıkları dendiğinde ise akla fleboloji ne demekvaris gelir. Yani, fleboloji varisin teşhis ve tedavisinin yapıldığı bölümdür. Bu bölümde hasta kabul eden uzmanlar her ne kadar ihtisasları boyunca kalp ameliyatlarını da öğrenmiş olsalar da sadece varise özel hizmet vermektedir. Türkiyede az bilinen bir branştır buna karşın kadınların yarısında varis sorunu olduğu düşünülürse hastası en fazla olan branştır. Bu uzmnın az ama hastanın en fazla olduğunu fark eden röntegen, dermatoloji gibi diğer uzmanlar da tedavi yapmaya çalışmaktadır. hatta büyük şehirlerde tamamen zıvanadan çıkmış bir şekilde güzellik uzmanları da varisi tedavi etmeye çalışmaktadır. Tabiki işin doğrusu “ekmeği ekmekciye ver bir ekmek te üste ver” ata sözüne uyup işi bilene yaptırmaktır.
Flebolog Nedir? Flebolog toplar damar hastalıkları uzmanı demektir. Dünyada flebolog dendiğinde sadece varis hastalığıyla ilgilenen uzman doktor akla gelmektedir ancak Türkiye’de böyle bir dal olmadığı için kardio vasküler (KVC) cerrahi eğitimi sırasında öğrenilmektedir. Bu varis estetik tedavisicerrahların bir kısmı eğilimleri sebebiyle sadece varisin teşhis ve tedavisiyle ilgilenmektedir yani flebolog olarak hizmet vermektedir. Bazı röntgen uzmanları işi hafife alıp flebolog gibi varis tedavisi yapmaya çalışsa da gerçek flebolog olarak değerlendirilemezler.
Flebologlar ilgilendiği hastalıklarla ilgili olarak
Hastası artmakta buna paralel olarak tecrübesi artmaktadır
Teknolojik donanımını (lazer, radyo frekans vs) tam tutmaktadır
Hatasına en ideal tedavi seçeneklerini (köpük, skleroterapi, radyo frekans, lazer) sunabilmektedir
Tedaviye ait ortaya çıkabilecek komplikasyonlar konusuna hakim olmakta ve çözüm için başka uzmana ihtiyaç duymamaktadır
Teşhis konusunda başka branşlara ihtiyaç duymamaktadır (mesela doppleri kendi muayenehanesinde yapar ve hastayı başka bir yere göndermez ve ek masraf çıkarmaz)
Hastanın kendisinin de teşhis etmiş olduğu hastalığı teşhis etmek için muayene ücreti almaya gerek duymaz.
Fleboloji Klinikleri;
Yukarda bahsedildiği gibi Türkiye’de çok yaygın bir branş değildir. En bilinenleri Idea Varis Tedavi merkezleridir. İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara’da toplam 6 şubeyle hizmet vermektedir. Ücretler her branşta standart olup hastalar istediği şubede başladığı tedavisine istediği şubede ek ücret ödemeden devam edebilmektedir. Idea Kliniklerinin hepsinde ameliyatsız varis tedavi yöntemlerinin hepsi yapılmaktadır. Dünyada büyük oranda terk edilen varis ameliyatları asla uygulanmamakta ve kıl inceliğinden başparmak kalınlığına kadar tüm varisler ameliyatsız yöntemlerle yok edilmektedir.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Fleboloji Ne Demek?” Yazısında Yorum Yok

kucing