Türkiye’de kalp damar cerrahisi branşı içine girdiği için çok bilinmeyen bir branştır. Amerika gibi bir çok gelişmiş ülkede ihtisas yani uzmanlık eğitimi kalp damar cerrahisi ve toplar damar hastalıkları olarak ayrılmıştır, Türkiye’de bu branşlar ihtisasta ve hastanelerde ayrılmamış, tek ihtisas konusu halinde verilmektedir. Türkiye’nin de gelişimine paralel olarak ihtisasta ayrılmasa da pratikte varis uzmanlar ayrılmaktadır. Yani bir gurup kalp damar cerrahisi (KVC) uzmanı doktor sadece varis tedavisiyle ilgilenmektedir. Bu ayrışmanın şöyle bir önemi vardır; Tıpta teknoloji ilerledikçe ve çeşitlendikçe uzmanın tüm teknoloji, yöntemlere hakim olması zorlaşmaktadır. İşine önem veren doktorlar çok konuyu az az bilmek yerine az konuyu tam bilmeyi tercih etmekte, dar alana yoğunlaşmaktadır. Yani onlarca kalp, damar tedavi yöntemleriyle uğraşmak yerine sadece varis tedavisiyle ilgilenmekte, bu sayede gerek tecrübe gerekse teknoloji kullanımı konusunda en üsrt düzeylere gelmektedir.
Fleboloji Ne Demek
Flebo: Toplar damar, logie: Bilim kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş bir branştır. Toplar damar hastalıkları dendiğinde ise akla fleboloji ne demekvaris gelir. Yani, fleboloji varisin teşhis ve tedavisinin yapıldığı bölümdür. Bu bölümde hasta kabul eden uzmanlar her ne kadar ihtisasları boyunca kalp ameliyatlarını da öğrenmiş olsalar da sadece varise özel hizmet vermektedir.
Türkiyede az bilinen branştır buna karşın kadınların yarısında varis sorunu olduğu düşünülürse hastası en fazla olan branştır. Bu uzmnın az ama hastanın en fazla olduğunu fark eden röntegen, dermatoloji gibi diğer uzmanlar da tedavi yapmaya çalışmaktadır. Hatta büyük şehirlerde tamamen zıvanadan çıkmış şekilde güzellik uzmanları da varisi tedavi etmeye çalışmaktadır. Tabiki işin doğrusu “ekmeği ekmekciye ver bir ekmek te üste ver” ata sözüne uyup işi bilene yaptırmaktır.

Flebolog Nedir
Flebolog toplar damar hastalıkları uzmanı demektir. Dünyada flebolog dendiğinde sadece toplar damar hastalığıyla ilgilenen uzman doktor akla gelmektedir ancak Türkiye’de böyle bir dal olmadığı için kardio vasküler (KVC) cerrahi eğitimi sırasında öğrenilmektedir. Bu varis estetik tedavisicerrahların bir kısmı eğilimleri sebebiyle sadece varisin teşhis ve tedavisiyle ilgilenmektedir yani flebolog olarak hizmet vermektedir.
Bazı röntgen uzmanları işi hafife alıp flebolog gibi varis tedavisi yapmaya çalışsa da gerçek flebolog olarak değerlendirilemezler.
Flebologlar ilgilendiği hastalıklarla ilgili olarak
Hastası artmakta buna paralel olarak tecrübesi artmaktadır
Teknolojik donanımını (lazer, radyo frekans vs) tam tutmaktadır
Hatasına en ideal tedavi seçeneklerini (köpük, skleroterapi, radyo frekans, lazer) sunabilmektedir
Tedaviye ait ortaya çıkabilecek komplikasyonlar konusuna hakim olmakta ve çözüm için başka uzmana ihtiyaç duymamaktadır
Teşhis konusunda başka branşlara ihtiyaç duymamaktadır (mesela doppleri kendi muayenehanesinde yapar ve hastayı başka bir yere göndermez, ek masraf çıkarmaz)
Hastanın kendisinin de teşhis etmiş olduğu hastalığı teşhis etmek için muayene ücreti almaya gerek duymaz.
Fleboloji Klinikleri;
Yukarda bahsedildiği gibi Türkiye’de çok yaygın branş değildir. En bilinenleri Idea Varis Tedavi merkezleridir. İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara’da toplam 6 şubeyle hizmet vermektedir. Ücretler her branşta standart olup hastalar istediği şubede başladığı tedavisine istediği şubede ek ücret ödemeden devam edebilmektedir. Idea Kliniklerinin hepsinde ameliyatsız varis tedavi yöntemlerinin hepsi yapılmaktadır. Dünyada büyük oranda terk edilen varis ameliyatları asla uygulanmamakta, kıl inceliğinden başparmak kalınlığına kadar tüm varisler ameliyatsız yöntemlerle yok edilmektedir.

Fleboloji Uzmanları
Bakirköy Op.Dr.Orhan Coşkun
Kadıköy Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN
İzmir Op.Dr.Serkan AKARSU
Şişli Doç.Dr.Onur GÜRER
Bursa Op.Dr.Eren ANĞ
Ankara Op.Dr.Nihat AYDIN
Bu uzmanlar her hastasına kendi kliniğinde damar ultrasonunu ücretsiz yapar, varisin tüm yöntemlerini uygularlar.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Fleboloji Ne Demek?” Yazısında Yorum Yok

ular