Hemoroid Galvanizasyon Tedavisi
Galvanizasyon kelimesinin sözlük karşılığı bir metalin galvanizle kaplanıp dayanıklılığını artırmaya yönelik bir işlemdir ama dünyada sadece Türkiyede hemoroid tedavisine böyle bir isim eklenerek reklam kampanyası başlatılmıştır.
Böyle bir yazı yazmamda en önemli etken olaya bilimin ne dediğini araştırmanın sonucunda elde ettiğim bilgiler yön vermiştir.Dünyanın en güvenilir sanal kütüphanesi kabul edilen Pub Med de yaptığım araştırmada Yemenden Amerikaya onlarca ülkede ameliyatla yada ameliyatsız hemoroid tedavisi üzerine yapılmış 6140 yayın arasında sadece 4 çalışma bulabildim.
Galvanizasyon denilen tedavi el ayak terlemesinde kullanılan galvanik akım tedavisinin değiştirilmiş halidir.
Yeni diye basın yayın kuruluşlarının da alet edilerek piyasaya sürüldüğü galvanizasyonla hemoroid tedavisi hakkında akla takılan sorular;
21 yıldır amerikada kullanılmaktadır.
İnandırıcılıktan çok uzak çünkü Türkiye eskisi gibi değil,1985 yılından beri batıda kullanıma sunulan her cihaz en geç 5-10 ay içerisinde Türkiyede de kullanılmaktadır,
4.derece hemoroidde bile kullanılmaktadır.
4.derece hemoroid dışarı kadar uzamış demektir bu düzeyde bir hemoroidi içeriye uygulanan galvanik akımla tedaviye kalkışmak çürük dişi sakızla tedavi etmeye eşdeğerdir.Yapılan çalışmalar sadece 1. ve 2. derece iç hemoroidlere uygulama şeklindedir.4.derece konusunda çalışma yapılmamıştır.
Uygulamadan sonra damarlar küçülmektedir.
Hemoroid bilinenin aksine bir damar genişlemesi hastalığı değil bağ dokusu gevşemesidir.
Her şeyin çok daha pahalı olduğu Amerikada cihazın bedeli 4000 USD.
Türkiyede satış fiyatı 15 000 USD ve her hastaya satılan 200 USD lik sarf malzemesi karşılığında devlet hastanelerinde satın almadan kullanılabilmektedir.
Tek kullanımlık başlık 200 USD dir
Benzer onlarca tıbbi cihaz gibi bu cihazda,cihaz satıcısı-doktor-hasta üçgeninde sağlık endüstrisinin ne kadar kar edeceğinin hesabı yapılmaktadır.
Tekararlama ihtimali % 1 dir
Hemoroidde hiçbir tedavi yönteminin tekrarı % 1 değildir hatta hemoroid olmayan bir çocuğun bile sonraki yıllarda hemoroid olma ihtimali % 15 civarındadır.Yani % 1 oranı hastayı ikna etmeye yönelik ve gerçek olmayan bir orandır.Yine pubmed deki çalışmalarda hastalığın tekrarlama ihtimali çok daha yüksek oranlarda verilmiştir.
Diğer tedavilerden üstündür
Dünyada yayınlanmış 4 çalışmada 5 dakikada uygulanan boğma yönteminden,3-4 dakikada uygulanan infraredden ve yine 3-4 dakikada uygulanan enjeksiyon tedavisinden daha başarısız bulunmuştur ve bu 3 yöntemden çok pahalıdır.
Özetle
Ultroid isimli hemoroid galvanizayon cihazı benzer diğer tıbbi cihazlar (bel fıtığında diskoplasti,yaşlılığa bağlı görme kusurunda RF tedavisi,endo venöz lazer tedavisi vs vs) gibi SGK lı hastadan daha fazla fark ücret alabilmek veya kamu hastanelerinde hastaya ek ücret ödetebilmek amacıyla piyasaya sürülmüş bir cihazdır.Kamu hastanelerinin 200 dolarlık probların bedelini ödememesi yada SGK nın abartılı katkı payını kabul etmemesi halinde kısa sürede kullanımı bitecektir.Çünkü daha etkili tedaviler olan (longo,THD,ligasure,İRC,RBL,Milligan Morgan) yöntemlerine göre pahalıdır ve tek özelliği “yeni” kelimesinin kullanılmasıdır.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Galvanizasyonla hemoroid tedavisi” Yazısında Yorum Yok

domba