Anal sexten kaynaklanan çeşitli hastalıklar vardır. Bunlardan en fazla bilineni ve en seyrek görüleni olan AİDS konumuz dışındadır. Konumuzun içeriği daha çok bölge hastalıkları olacak. Konu başlığı gay olsa da transsexüllerde, travestilerde ve anal sex yapan kadınlar da bu guruba sokulabilir.

Eşcinsellerde Görülen Hastalıklar

  • Makatta genişleme ; Anüse yapılan zorlama sonucu zamanla kaslar gevşeyebilir ama genellikle sorun yaratmayacak düzeyde olur. Abartılı kalınlıkta eşya sokanlarda gaz ve dışkı kaçırma riski vardır.
  • Anüste deformasyon; Sürekli genişletme zorlamaya bağlı olarak anüste şekil değişikliği bir anlamda yamulma gelişebilir. Deformasyonlar anüs estetik ameliyuatıyla düzeltilebilir https://www.ideaklinik.com/anus-estetik-ameliyati.html
  • Kondilom (makat siğili, kondiloma akümünata, HPV) direk bulaşma yoluyla kişiden kişiye geçen bir hastalıktır yani bulaşıcıdır. Bir tür virüs hastalığıdır. Prezervatifle kısmen korunmak mümkün olsa da prezervatifin koruyamadağı alanlara (makatın kenasları, etek bölgesi) bulaşabilir. Kondilom tedavisi radyo frekans ile kolayca ve % 100 yakın başarıyla yapılır ve hızlı ilerlemesi sebebiyle fark edildiği anda tedavi planlanmalıdır.
  • Frengi (sifiliz) eskiden daha sık görülürmüş ancak frengi büyük oranda azaltıldığı için daha seyrek görülür. Zahmetli, uzun süreli tedavi gerektirir.

Bunların dışında; Makattaki genişlemenin rahat dışkılama sağlaması sayesinde gaylerde makat çatlağı ve hemoroid gibi ıkınmanın ve zor dışkılamanın sebep olduğu hastalıklar daha seyrek görülürken küçük yaralanmalardan dolayı ortaya çıkabilen anüs apsesi, fistül, ragad, anal dermatit gibi anüs bölgesi hastalıkları gaylerde daha sık görülür.

Eşcinsellik Doğuştanmıdır?

Bu güne kadar kesin denilebilecek genetik bir bozukluk bulunamamıştır yani doğuştan olduğunu söylemek için yeterli kanıt yoktur. Daha çok sonradan ortaya çıkan davranış değişikliği olarak değerlendirilmektedir. Eskiden hastalık olarak kabul edilirdi artık hastalık sınıfına sokulmamaktadır. Eşcinsellik erkeklerde daha yaygın olmakla birlikte her iki cinste de görülür.
Eşcinsellik Nasıl Anlaşılır
Kişi kendi davranışları ve tercihleri sebebiyle durumunun farkındadır, davranış ve tercihlerini gizleyerek çevresinden bunu gizleyebilir ancak ters ilişki yaşıyorsa bu muayene ile anlaşılır. Makat muayenesinde daha önce makatan cinsel ilişkiye girdiğini gösteren muayene bulguları vardır.

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-sigil-tedavisi.html

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Gay Hastalıkları” Yazısında Yorum Yok

Comments are closed.