Hamilelik döneminde vücutta bir çok değişiklik olmaktadır bu değişiklikler hormonlarda olduğu gibi vücut fonksiyonlarında da olmaktadır.Hamilelik öncesi varis varlığı bu dönemde şikayetlerde artış yapabilir.

Varis bacak toplar damarlarının genişlemesi şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır.Çok sebep sayılsa da en önemli nedenleri ailesel yatkınlık ve insanın ayakta durmasıdır.Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere kıyasla 10 kat daha fazladır ancak bu oranın bu kadar farklı olmasının asıl nedeni kadınlarda kılcal damar şeklinde varisin çok daha fazla olması ve kadınlık hormonu östrojenin toplar damarların basınca dayanma gücünü azaltmasıdır.

Kadınlarda varisin oluşumuna ve ilerlemesine neden olan bir diğer önemli faktörde hamileliktir.Hamilelikte toplar damar genişlemesinin bir çok sebebi vardır.

*Bebeğin karın içi basıncı artırması toplar damarlarda basınç artışına sebep olur.

*Bebeğin vücudu ve rahimdeki genişleme bacaklardan gelen darlara direk basınç yaparak geri dönüşü engeller

*Hamileliğin kendisi hastada fiziksel aktivitenin azalması

*Hormonlardaki değişim.

*Beslenme alışkanlığının değişimine bağlı kabızlık ve fazla ıkınma.

Hamilelikte varis sorununda kısır döngü oluşur;şikayetler artar ama önlem alınamaz ve tedavi yapılamaz.Şikayet arttığı için hasta daha az hareket etmek ister hareketsizlik şikayetleri daha da artırır.

Hamilelikte varis tedavisi yapılmaz.Her tedavinin bebeğe zarar verme ihtimali sebebiyle tedavi doğum sonrasına ertelenir.Doğum sonrası 1-2 ay istirahatten sonra hala varisler varsa duruma göre tedavi seçeneklerinden en uygunuyla tedavi yapılır.

Gebelik süresince varisten kaynaklanan şikayetleri en aza indirmek için şu önerilere uyulmalıdır.

Damarlar belirginse ve şikayet yapmaya başladıysa uygun sıkılıkta varis çorabı giyilmeli

Gün içinde kısa mesafeler de olsa yürüyüşler yapılmalı

İstirahat halindeyken mümkün olduğunca bacaklar yukarda tutulmalı

Ödem gelişiyorsa jinekologla görüşerek tuz azaltılmalı

Kansızlık varsa tedavisi yapılmalı

Bir sonraki gebelikte varis sorunu yaşamamak için doğum sonrası tedavi yapılmalıdır.Tedaviye doğumdan 2 ay sonra başlanmalşıdır.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Gebelikte varis” Yazısında Yorum Yok

kudanil