Gençken saç dökülmesi daha çok rahatsız eder çünkü gençlikte vücuda ilgi daha fazladır. Yeni doğmuş ve bebeklik dönemindeki biotidinaz eksikliğine bağlı dökülmeler doğumsal bir problemdir ve tedavisi çok farklıdır. Biotidinaz eksikliği dışında çocukluk yaşlarında dökülme oldukça seyrektir ağır hastalık ve beslenme bozukluğundan kaynaklanır ve tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden çıkar.

15 yaş ve altındaki dökülmelerde genellikle ailesel özellik düşünülmez çünkü ergenliğe yeni girildiği için hormonlar yeterli aktiviteye ulaşamamıştır yani bu dönemdeki dökülmeler AGA olarak düşünülmez. Daha çok stres yada diğer faktörlerin etkili olabileceği düşünülür. Araştırmalar sonrası sebep bulunabilir. Ama bu dönemdeki okul ve sınav kaygıları stresi maximum düzeye çıkardığından akla en sık gelen sebeptir. gençken dökülmesi nedne olur

17-18 yaşlarında saç dökülmesinde ise genetik yani hormonların etkili olacağı düşünülür çünkü artık ergenliğe girileli 2-3 yıl olmuştur ve hormonların kökte yaptığı hasarın etkileri görülmeye başlar. 17-18 yaşlarında genç erkeklerde başlayan dökülmeler de AGA düşünülür. Ancak dökülme için yaş biraz erken olduğundan yine diğer faktörleri araştırmak yararlı olur.

Dökülmenin başladığı yaşlardan en sık olanı 20-22 li yaşlardır ve % 95 erkek tipi yani AGA dökülmedir.

Teşhis kansızlık, stres veya guatr gibi sebeplerse onlara göre ilaçlar başlanır ancak AGA kabul teşhisi konduysa  buna göre tedavi planlanır.

Bilindiği üzere hormonlardan kaynaklanan bu tür dökülmelerde 3 gurup ilaç vardır.Bu maddeler (farklı markalarla satılır);

Procapil % 3

Minoxidil % 5

Finasterid 1 mg tablet.

Bunlardan Procapil ve minoxidil her yaşta kullanılabilir ancak finasterid 19 yaşından sonra kullanılmalıdır daha erken kullanılması halinde sakal, bıyık gibi erkeksi özelliklerin oluşması gecikebilir. Diğer taraftan yine erken yaşlarda başlanması halinde penis büyüklüğü normalde olacağı büyüklüğe ulaşamaz ve küçük kalır.

Kadınlarda durum biraz daha farklıdır, 16-17 yaşlarında kadınlarda görülen dökülmeler seyrek görülür,erkeklerdeki dökülmelerden farklı olarak bunlarda genellikle dökülme sebebi olarak sıklıkla demir eksikliği ve guatr teşhisi konur. Bu gurup dökülmeler telogen effluvium olarak değerlendirilir ve içeriğinde bir çok saç dökülme sebebini tedavi eden çoklu içerikli xpecia veya benzeri ilaçlar kullanmak en etkili sonuç verir. Kafanın her yerinden dökülme olduğu için bunlarda sprey tarzı bölgesel ürün önerilmez.

Genç yaşta saç beyazlaması ayrı bir sayfada anlatılacaktır.gençken saç dökülmesi

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html
https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nedenleri/

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Gençken saç dökülmesi” Yazısında 4 Yorum

 1. Emrullah says:

  Merhaba hocam saçım çok fazla dökülüyor 15 yaşındayım.Elimi saçıma attığımda 2-3 tel birden geliyor. Vitamin eksikliğim yok. Ailede babam dedem annem dayımda saç dökülmesi var genetikmidir?
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik demek için çok erken

 2. Melissa tekin says:

  Merhaba ben Melissa. 15 yaşındayım ve saçlarım çok mat, ince kırılgan ve dökülüyor. Bu olay daha yeni başladı yani 1 yıl olmadı bile. Aynı zamanda uzama süreci de durdu. Doktor demir biotin eksikliğim olduğunu söyledi bir hap alıyorum ama işe yaramıyor. 2 aydır kullanıyorum neredeyse ve bir sonuç yok. Yardımcı olabilir misiniz?
  Dr Muharrem Kaya
  öncelikle kan değerlerine bakıp eksikleri tespit edip ona yönelik tedavi almalısın.yanındada biotin alman gerekir.

 3. ihsan says:

  merhaba hocam benim sorunum saçlı derinin kurumasıyla alakalı,2 yıldır devam ediyor,ve hiç geçmedi hatta daha beter oldu diyebilirim,ben artık anormel bir durum olduğunu farkettim saçlarda sanki kan dolaşımı olmuyor beslenemiyor saçlar,bu durum hangi vitaminin eksikliğinde olabilir ?,
  Op.Dr.Muharrem KAYA
  B7 vitamini alabilirsiniz, saç vitamini olarak bilinir.

 4. abdullah says:

  Meraba hocam 20yasinda bi erkegim. Gecen ay doktora gittim sac dokulme sorunum icin ve doktor xpecia tablet minoksil forte ve prozinc sampuan verdi bunlari kullanmaya baslayali bi hafta oldu ama hala bi etki goremedim ne zaman gorurum.ve sanki bu sampuan daha cok dokmeye basladi kepek oldu sizce birakmalimiyim bu sampuani? Simdiden tesekkurler..
  Dr.Muharrem KAYA
  kepeğe neden olduysa şampuanı değiştirebilirsin.seboderm şampuan kullanmanı öneririm

naga