Genital kaşıntı tedavisi diğer bölge kaşınmalarından farklı sebeplerle olduğu için daha farklıdır.Makat bölgesi sorunları eczaneden ilaç alınarak tedavi edilebilir ama vajina bölgesindeki bu tür sorunlarda öncelikle branş uzman tarafından teşhis konulup ona göre tedavi planlanmalıdır.Kaşıntının sebebi olabilecek şu önlemler iyileşmeyi sağlayabileceği gibi tedavi sonrası tekrar ihtimalini de azaltabilir.

-Genital bölge sık yıkanmamalı ve temizliğinde sabun ve normal şampuan gibi kimyasallar kullanılır bunlarda rahatsız ediyorsa duru suyla yıkanmalıdır.

-Bölge nemini en aza indirmek için yıkandıktan sonra kurulanmalı ve kuru tutulur.

-Kimyasal madde içeren esanslı, parfümlü tuvalet malzemeleri ve ıslak mendil kullanılmaz.

-İç yüzeyi pamuk pet tercih edilir.

-Cinsel ilişki sonrası suyla vulva temizliği yapılıp kurulanılır.

-Cinsel partnerde kaşıntı varsa onunda tedavisi birlikte yapılır.

-İç çamaşırlar hassas ciltler için önerilen deterjanlarla yıkanmalı ve iyi durulanır.

-Pamuklu ve keten iç çamaşırlar tercih edilir.

-Dar olmaya rahat ve bol iç çamaşır giyilir.

-Tüy dökücü kremler cildi tahriş edebildiğinden olabildiğince seyrek kullanılır yada kalıcı epilasyon yaptırılır.

   Genellikle önemli bir sorun olmasa da vajinal kaşıntıya sebep olabilecek mantar,trikomonas,vulvit,kıl kurdu,cilt kanserleri,atopik dermatit, seboreik dermatit, kontakt dermatit , sedef hastalığı, lichen hastalığı,herpes (uçuk) ve sedef hastalığı olmadığından emin olunmalıdır.Bu hastalıkların tedavisine başlarken kaşıntının kısa sürede düzelmesi için bölge kaşınmalarının tedavisine özel geliştirilmiş pruzon merhem kullanılırsa 1-2 günde rahatlama sağlar.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Genital kaşıntı tedavisi” Yazısında 1 Yorum

  1. Meral Karatepe says:

    merhabalar benim genital bölgede genellikle temizlik sonrasi çok kaşıntı ve sivilceler meydana geliyo. Temizleme yöntemim farketmiyo her uygulamadada kaşıntı sivilce oluyo. Bide yüzümde kaşıntı çok uluyo kabarıyo ve kaşıyinça leke oluşuyo. Ne gibi önerileriniz var.
    Dr.Muharrem KAYA
    genital bölgenize laser epilasyon yaptırabilirsiniz.tükettiğiniz yiyecekler nedeniyle olabilir.diyetinize dikkat edin hangi yiyeceklerden sonra oluştuğunu tespit etmeye çalışın ve diyetinizden çıkarın.kullandığınız sabun ,şampuan,krem vs nedeniylede olabilir.bu tür ürünlere dikkat edin

naga