Göbekte kıl dömesi en sık görülen 2. yerdir, neredeyse tamama yakını kuyruk sokumunda görülür az bir kısmı göbekte çok az bir kısmı da parmak aralarında görülür.

Hastalığın oluşumu kuyruk sokumundakine benzer şekildedir bölgeden dökülen kıllar göbek çukuruna girip birikir. Çukurda oluşan bu birikim yumak haline gelir ve kısmen cilt altına girmeye başladığında çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Kıl yabancı cisim olarak reaksiyon yapar buna bağlı akıntı olur ayrıca iltihap, apseye sebep olabilir apseleşme durumda daha çok ve kokulu cerahat şeklinde akıntı olur.

Göbekteki Kıl Dönmesi Nedenleri
Aynı kuyruk sokumundaki gibi çukur ve yakınındaki yani o bölgedeki kıllardan değil yukardan dökülen kıllardan oluşur, kuyruk sokumundaki de enseden dökülen kıllardan dolayı oluşur. Elbisenin sürtünmesiyle civardaki kıllar dökülüp gelip göbeğin çukuruna girer. İşte bu kıllar hastalığı başlatır.

Göbekteki Kıl Dönmesi Tedavisi
göbekte kıl dönmesiTedavi şekli göbeğin yapısı sebebiyle daha farklıdır; kuyruk sokumundakinin tek tedavisi ameliyatla sinüsün çıkarılmasıyken göbekteki kıl dönmesinin tedavisinde çukurdaki kılları temizlemek genellikle yeterli olmaktadır. Temizlik doktor veya hastanın kendisi tarafından yapılabilir.
Temizlik en pratik olarak şu şekilde yapılabilir; Ucu pamuklu küçük çubuklarla göbeğin derinliğine kadar silinir, silme işlemi her banyoda yapılır. Hastalığın bir kez görülmesi kişisel yatkınlık olduğunu gösterir, sonraki dönemde temizliğe devam edilmelidir.
Şişman insanlarda göbek çukuru daha derin olduğu için kıl dönmesi daha sık görülür, kilo vermenin bu durumda faydalı olması beklenir.
Seyrek olarak kılların doku derinliğine ilerlemesi sebebiyle şikayetler temizlikle düzelmez ve amleiyat gerekebilir. Ameliyatta bölge çıkarılır. Göbekteki bu sorunun tedcvisinde ameliyat gereksinimi % 1-2 vakada olabilir, size ameliyat önerildiğinde bunu mutlaka başka doktorlara özellikle de bu konuda tecrübeli doktora doğrulatın bu şekilde boşa ameliyat olmaktan kurtulabilirsiniz.

Göbekten Akıntı
Neredeyse akıntıların hepsinin nedeni göbek çukurunda biriken yabancı cisimlerdir, yukarıda yazılan kıllar yanı sıra deri döküntüleri, elbise tozu gibi şeyler de göbek çukuruna girerek hastalığa neden olduktan sonra iltihap, iltihaba bağlı olarak akıntı olur. Yukarıdaki tedavilerle düzelir.

Göbekte Apse
Yukarıda yazılan şekilde akıntı ortya çıktıktan sonra akıntının olduğu delik bir şekilde tıkanırsa iltihap deri altında vbirikerek apseye neden olur. Bu durumda apse tedavisi gerekir. Apse tedavisi deriyi kesip cerahati boşaltmak şeklinde yapılır.

.

göbekte kıl dömesi

https://www.ideaklinik.com/gobekte-kil-donmesi.html

https://www.ideaklinikankara.com/kil-donmesi/

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Göbekte kıl dönmesi” Yazısında 8 Yorum

 1. Tayfur says:

  Hocam merhabalar. Yaklaşık 10 yılı aşkındır bende de bu hastalık var. Ve ben yeni öğrendim kıl dönmesi olduğunu antibiyotik kullanmam yasak olduğu için rif ile dıştan iltihaplı bölge kurutuldu . Ama o günden beri çok şiddetli kas ağrıları ile uyanıyorum ve ağrı kesici iğne olmadan da düzelmiyor. Bu neden kaynaklanır hocam. Saygılar
  Dr.Muharrem Kaya
  bu konuda spesifik çalışan genel cerrahi uzmanına görünmeni tavsiye ederim

 2. Aydın Açıkalın says:

  Hocam kolay gelsin. Flap yöntemi ile kuyruk sokumundan kıl dönmesi ameliyatı oldum. 3 gün önce yani Ameliyattan 21 gün sonra dikişlerimi Aldırdım. 21 gün boyunca pansumanı hiç aksatmadım. 3 gündür de pansumana devam ediyorum. Bugün pansumanımı yapan aile hekimi makata yakın alt dikişlerin kaynamadığını söyledi. Enfeksiyon riski yüksek dedi. Yumuşak doku bozukluğu tanımı koydu ve 3 ampul İntra Müsküler yazdı. Pansumanu bundan sonra bununla yapıcağını söyledi ve gelirken getirmemi söyledi. Bu aşamadan sonra enfeksiyon kapma riski var mı ve bu kaynamayan dikişler kaynar mı yoksa tekrar dikiş mi atılması lazım. Çok tedirginim hocam şimdiden teşekkür ederim.
  Dr.Muharrem Kaya
  2.defa yazmışsınız

 3. Tolga says:

  Hocam benim göbeğimde kıllar bir araya gelerek adeta bir iğne gibi etten içeri girmiş ve diğer taraftan çıkmış. yani kılın iki ucu da görünüyor. Ameliyatsız, cımbız gibi aletlerle çekilse çıkar mı? Cevaplarsanız sevinirim.. İyi çalışmalar..
  Dr.Muharrem KAYA
  bir genel cerrahi uzmanı değerlendirse iyi olur

 4. Burak says:

  Kıl dönmesinden şüpheleniyorum ama kıl dönmesi ameliyatsız içindeki kıl nasıl gidicek onu anlamadım hocam benim göbek deligimde var isterdeniz fotoğraf atabilirim
  Dr.Muharrem KAYA
  kıl dönmesi tedavisi yapan klinklerle görüşün

 5. banu says:

  hocam sadece pamuklu çubukla mı temizlememiz gerekiyo tentiriyota veya başka bişiye gerek yok mu
  ameliyat olmadan temizlersek düzelmesi ne kadar sürer
  Dr.Muharrem KAYA
  hergün yüzlerce mail cevaplıyorum.sizin sorununuzu hatırlamam mümkün değil,tekrar dönüp gelen yorumlarda sizin eski yorumunuzu aramamam gerekiyor buda zor iş tekrar soru sorduğunuzda kısaca sorunu söylerseniz iyi olur.kıl dönmesi şikayetiniz olduğunu düşünerek cevaplıyorum.eğer kıl dönmesi ise cilt altında oluşan oluşan kıl kesesi çıkarılmadığı sürece hastalığınız ne kadar temizlerseniz ne kadar iyi bakarsanız bakın tekrarlar.o keseciği ameliyatla aldırmanız gerekir.bununla ilgili en iyi yöntemde microsinusectomidir.araştırmadan ameliyat olmayın

 6. hikmet says:

  iyi günler diliyorum yaklaşık 1 yıldır bu durumla karşı karşıyayım hiç aklıma bile gelmedi kıl dönmesi olabileceği tedavi olarak o çevreye iyi bakmak ve etrafındaki kılları kesmek yeterli olur mu olursa ne kadar sürede biter yardımcı olursanız sevirinirm
  Dr.Muharrem KAYA
  etrafı temizlenizin çok anlamı olmaz çukurun içini temizlemelisiniz.

  • hikmet says:

   ameliyatsız atlatabilirmiyim bu süreci
   Dr.Muharrem KAYA
   %99 ameliyat gerekmez tabi yeterince derini temizlerseniz

 7. Ercan says:

  Oncelikle bu yararlı Sayfa için teşekkürler.
  Bugün Doktorla görüşüm hemen ameliyat dedi. Ancak ameliyat gerçekten gerekli mi nasıl anlarım?
  Dr. Muharrem KAYA
  göbek kıl dönmelerinin % 99 u doğru temizlikle düzelir
  ucu pamuklu çubukla her gün derinlemesine temizleyin

kudanil