Göğüs kanseri hada diğer adıyla meme kanseri orta yaş kadınlarda yüzde ondan daha sık rastlanan bir kanser türüdür, ailesinde başka hastaların olması durumunda bu risk daha da yükselir. Bu kadınlarda görülen kötü huylu tümörler arasında açık ara birinci sıradadır.
Göğüs Kanseri Nasıl Tespit Edilir ? En basit ve her kadının mutlaka yapması gereken ilk şey kendi kendine göğüs muayenesidir, bunu dışında meme ultrasonu ve yine belli bir yaştan sonra kotrol mammografileri mutlak yapılması gereken uygulamalardır.

Kadının kendi memesini maueynesi şöyle yapılır;

ailesinde meme kanseri olanlar göğüs kanseri nasıl tespit edilir
göğüs kanseri nasıl tespit edilirkanser nasıl tespit edilirmeme kanseri nasıl tespit edilirKendi kendine göğüs kontrolü; vücudun üst tarafı çıplak bir şekilde ayna karşısına geçilir.
Önce kolları yanlarda,başının arkasında ve belinde olmak üzere memelerini göz tetkik eder. nedi kendine meme muayenesi resimliDikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır; her iki meme başının simetrik ve aynı yöne bakıyor olması, meme başında içeri çökme olmaması, meme cildinde gamzelerin olmaması ve kızarıklık olmaması gerekir.
Daha sonra yatar pozisyonda hangi memesini muayene edecek ise o kolunu başının altına alarak diğer eli ile muayeneye başlar. Memeyi yoklama saat 12 hizasından başlayarak meme başına doğru ışınsal çizgiler çizerek önce yüzeysel sonra parmak uçlarını bastırarak derin yapılır. Memede kitle aranır. Daha sonra meme başı hafif sıkılarak gelen akıntıya bakılır. Şu unutulmamalıdır ki her kadının memesi sıkılırsa mutlak bir akıntı gelir. Önemli olan kendiliğinden gelen, sütyeni kirleten ve kanlı akıntıdır. Bu yoklama işlemi her iki memeye yapılır.
Daha sonra kadın tekrar oturur pozisyon alır ve muayenenin son aşaması olan koltukaltı muayenesine geçer. Muayene edilecek koltukaltının kolu gayet gevşek gövdenin yanına sarkıtılmışken, diğer elin parmakları koltukaltının dört duvarını yoklar. Ön duvar, arka duvar, göğüs kafesine yapışık olan duvar ve kol iç kısmına yapışık olan duvar. Lenf bezi büyümeleri aranır.
Meme kanseri memede kitle olarak ortaya çıktığından yeni fark edilmiş kitle mutlaka doktora götürmelidir. Kitlenin iyi mi kötü mü olduğunun tespiti ileri tetkilerle belirlenir.
Göğüste kitle tespit edildiyse paniklemeye gerek yoktur çünkü %85’i ihtimalle iyi huylu olması beklenir.Önceden var olmayan, adetle kaybolmayan, elle muayenede sert, yüzeyi düzensiz pürtüklü, kaygan olmayan, üzerindeki ciltte portakal kabuğu görünümü veren, meme başında çekilmelere sebep olmuş kitle tespit edildiğinde vakit geçirmeden doktora başvurulmalıdır.
Şüpheli durumda uzman şu aşamalara gerektiği ölçüde devam eder;
Göğüs Kanseri Tespit Edilme Yöntemleri ;
Meme filmi (mamografi): En ekilitespit yöntemidir. İhtiyaç halinde çektirilir. Hastanın yaşına göre tarama mamografileri çektirilebilir. Tarama mamografisinde amaç kanser ele gelir büyüklüğe gelmeden erken evrede yakalayabilmek böylelikle tedavinin daha etkili olmasını sağlamak ve sağ kalımı artırmaktır. Son 30 yılda tarama mamografilerinin rutine görmesiyle dünyada ölümler yüzde 32 oranında azaldığı bilinmekedir.
Meme ultrasonu (USG-Ultrasonografi): ikinci önemli tanı yöntemidir. Kitlelerin karakteri hakkında bilgi edinilir.
Magnetik Rezonans (M.R): Gençlerde ve yoğun meme yapılı hastalarda önem kazanır. Kanser teşhisi konulan, meme koruyucu ameliyat planlanan hastalarda ameliyat öncesinde çok merkezli tümör varlığı kontrolü açısından çektirilir. Mamografiye en büyük üstünlüğü radyasyon içermemesidir.
Kalın iğne biyopsisi: Göğüs kanserinde kesin teşhi koydurur. Kalın iğne biyopsisi (trucut) açık biyopsinin önüne geçmiştir.
Sonuç olarak ;
Göğüs kanseri nasıl tespit edilir srusunun cevabı aslında çok basittir; kadınsanız tetikte olmalısınız ailesinde göğüs kanseri olanlar daha da dikkatli olmalıdır.
Meme sorunları ile ilgili ayrıntılı bilgi meme hastalıkalrı uzmanı Op.Dr.Seher Şirin in kişisel sitesi sehersirin.com dan veya 532 463 96 82 nolu telefondan alınabilir.

kadın meme doktoru seher şirin

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Göğüs Kanseri Nasıl Tespit Edilir” Yazısında Yorum Yok

banteng