Boyunda şişlik şeklinde karşımıza çıkan guatr hastalığı deyince tiroid organının hastalığı anlaşılır.Guatra bağlı saç dökülmesi telogen effulium sebepleri arasında en sık görülenidir.

Guatr saç dökülmesi açısından iki sınıfa ayrılır,bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır.

Tiroid hormonların olması gerekenden düşük olması durumuna hipotiroidi ,tiroid hormonlarının normal değerlerden yüksek olması durumuna hiper tiroidi yada zehirli guatr denir.

Guatra bağlı saç dökülmesinde bulgular ;

   Hipotiridide yani hormon düşüklüğü varsa hücre metabolizması yavaşlar,ciltte kuruma olur.Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşer ve dökülme olur,yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur.Saçın uzama hızı yavaşlamıştır.Bu tip guatra bağlı saç dökülmesine telogen effulium denir.

   Zehirli guatrda yani aşırı yüksek hormon varsa bu durumda görülen saç dökülmesi daha farklıdır.Saçta kırılma şeklinde dökülme olur.Bu dökülmenin sebebi saçın dayanıklığının azalmasıdır.Saçlarda çabuk kırılma ve kırılarak dökülme dışında  çatallanma,parlaklığını yitirme,sönükleşme gibi bulgularda vardır.

Guatrdan olan saç dökülmelerinin tedavisi nasıl yapılır ?

   Öncelikle asıl hastalık olan guatrın tedavisi yapılır.Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışardan hap olarak tiroid hormonları alınır.Zehirli guatr ( tirotoxikoz – hipertiroidi ) varsa bu zehirli hali düzelten ilaçlar kullanılır,zehirli guatr genellikle hormon düzeyi normale geldikten sonra ameliyat şeklinde yapılır ameliyat yapılacak tetkiklere göre belirlenir.

   Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır.

Saç dökülmesi tedavisi 3 şekilde yapılabilir;

1-Sadece saç kalite artışı sağlayan B7 vitamini ( biotin ) almak,bunun için günde 2 mg lık tabletlerden bir tane almak yeterlidir bu tedavinin yetersiz kalma ihtimali yüksektir

2-İçinde B7 vitaminine ek olarak saç kökündeki damarları genişleterek beslenmesini artıran maddeler ve saç kalitesini artıran keratin ve sistin gibi maddeler yanı sıra elementlerde içeren xpecia tablet günde 2 tablet alınabilir.Tek tabletle tedavide xpecia çok yüksek başarı sağlar

3-HGF sprey, hairforte sprey kullanmak dökülmenin daha erken durmasına ve yeniden çıkışta artış sağlar.

Bu spreylerin biriyle birlikte B7 vitamini veya xpecia tablet alma hem dökülmenin kısa sürede durmasın hem daha erken çıkmayı sağlar hemde çıkan saçlar daha kaliteli olur

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Guatr saç dökülmesi yaparmı” Yazısında 36 Yorum

 1. İbrahim Korkmaz says:

  Hocam hipotroidi de saç dökülmesi nasıl olur hangi taraflar dökülür . Ön taraf dökülür mü ? . Hormanlar normale gelince kaç günde dökülme durur , kaç günde çikmaya başlar cevaplarsanız sevinirim.
  Dr.Muharrem Kaya
  hipotroidide saçlı derinin her tarafından dökülme olur.kan değerleriiniz normale geldikten sonra extra bir sorun yoksa en geç 1 ayda saç dökülmesinin durması beklenir.

 2. erdi says:

  Hocam iyi günler geçenlerde size yazmıştım hipertroididen saçlarım döküldü diye hocam prozinc biotinli şampuanadevam ediyorum. Eczaneye sordum nutraxin 2.5 luk biotin kullanıyorum günde 1 tane içiyorum günde 2 tane içeyim mi sizce bu tedavi yeterlimi ?
  Dr.Muharrem Kaya
  2,5 mg günlük doz çabuk toparlanma sağlamaz.ilk 3 ay 10 mg kullanmalısınız.3.aydan sonra 5 mg a düşebilirsiniz

 3. Anonim says:

  Hocam 16 yaşindayim ve 5 senedir eutrox 25 kullaniyorum saçlarim cok dökülüyor ve sac diplerimde açilmalar oldu su an tiroidlerim normal dedi dr fakat dökülen saçlarim yeniden cikmadi neden acaba bu arada demir eksikliği için vegaferon kullaniyorum su an kan düşuklügümde yok saclarimin yeniden cikmamasinin sebebi ne olabilir
  Dr.Muharrem Kaya
  biotin eksikliği.günlük 10 mg biotin başlamalıısn

 4. erdi says:

  Hocam merhaba benim saçım 2 hafta önce hipertroidi den dolayı aşırı dökülüp, inceldi 2 haftadır guatr ilaçlarımı düzenli olarak kullanıyorum ve prozinc plus şampuan kullanıyorum sizce dökülen saçların tekrar çıkma olasılığı var mı ve tavsiyeniz nedir ?
  Dr.Muharrem Kaya
  tek başına şampuan yetmez.biotin de almalısınız

 5. Tuğba Akca says:

  Hocam yaklaşık beş yıl önce tiroidden amaliyat oldum ilk yillarda hicbir problem yoktu Euthyro× 50 mcg tablet kullaniyorum hafta içi iki adet hafta sonu bir adet iki yildir aşırı saçlarım dökülüyor dahiliye cildiye ye gittim bi çözüm bulamadim değerlerin hep yüksek çıkıyor ilacı degistirmelimiyim yada kullanimi birakmalimiyim tesekkurler
  Dr.Muharrem Kaya
  doz düzenlenmeli ve HP10 mg biotin başlamalısın

kalkun