Buradaki saç dökülmesi gerçek bir dökülme değildir, aslında dökülme kelimesini kullandığımızda tabiî ki normali sıfırdır ancak her kılın belli bir düzen içinde yaşamı vardır, çıkar, büyür, uzar ve yenisi çıkmak üzere dökülür yani buradaki olay dökülme değil değişimdir. Bu durumu çocuklardaki süt dişinin yerine yeni diş çıkmasına benzetebiliriz, süt dişinin sadece bir yedeği vardır ve bir defa değişirken normal şartlarda hayat boyu devam eden bir şekilde saçlar 12-20 defa değişir.

Saçlar çıkar anagen faz dediğimiz süre boyunca uzar bu dönem saç dökülme sorunu olmayan kişilerde 6-10 yıldır ve bu süre boyunca uzar değişmek üzere katagen denilen faza geçer, bu faz 1-2 ay sürer ve saç yeniden oluşmaya başlar bu yeniden oluşma dönemine telogen denir bu dönemde 1-2 ay sürer. İşte bu şekilde devam eden değişim sebebiyle günde 70 kadar tel vücuttan ayrılır. Bu sayı 70 i geçiyorsa saç dökülmesi açısından muayene olmakta yarar vardır.

Günde dökülen saç teli sayısının 100 e kadar normal olduğunu kabul eden görüşlerde vardır, 50 den fazlaysa saçlar seyrelmeye başlamıştır diyen görüşlerde vardır ama en yaygın görüş 70 saç teline kadar normal olduğu ve tedavi gerekmediği yönündedir. Biotin (B7 vitamini) ve pantotenik asit (B5 vitamini) kullanımın anagen fazı uzattığı ve bu yolla günde değişen diğer deyimle saçtaki kayıp sayısının azaldığı yönünde bilimsel çalışmalar vardır.

Bilimsel veriler bu yöndedir ancak yastığında, banyo yaparken küvette bu kadar yoğun kayıp görmek kişiyi ciddi derecede tedirgin eder ve bunun normal olduğuna inanmakta zorluk çeker. Bu dökülme miktarı kişiyi rahatsız etse de temelde genetik bir dökülme yoksa genellikle kendiliğinden azalarak çok daha düşük sayılara iner.

Bu tür dönemsel değişimler daha çok erkeklerde görülür, kadınlardaki kayıplar daha çok kırılma şeklindedir.

Bu vitaminler saç dökülmesini tedavi etmez değişim hızını azaltır.

günlük dökülen saç sayısı kaçtır

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Günlük kaç saç teli dökülmesi normaldir” Yazısında Yorum Yok

burung