Hamilelik döneminde var olan varisler azar ve yeni varisler ortaya çıkabilir bunun sebebi vücutta çok ciddi stres faktörleri ve damarlar için extra yük ortaya çıkmasıdır. Bunlar her ne kadar fizyolojik olsa da çeşitli sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Gebe kalmadan önce tedavi edilmeyen varisler; hamilelik döneminde gerek fetusun (bebeğin) yaptığı bası, alınan fazla kilolar, hareketsizlik ve hormonal etkilere bağlı olarak normalde daha hızlı şekilde artmakta ve komplike hale gelmektedir.

gebelikte başlayan varis geçermi

Gebelerde telenjiektazi denen örümcek ağı şeklinde görüntü veren varislerin (kılcal damar çatlaması) gelişme oranı yüzde 60’ları bulmakta bunların önemli kısmı doğum sonrası dönemde gerileyerek kaybolmakta yaklaşık yüzde onunda ise kalıcı varisler olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğumdan 2 ay sonra kaybolmayan varisler tedavi edilmelidir, tedavi edilmezse bir sonraki hamilelikte daha ciddi sorunlara sebep olabilir ve de ilerleyebilir.
Hamilelik başlangıcında varisler varsa gebelik süresince varis çorabı giyilmesi varislerin ilerlemesini yavaşlatır.Varis çorabı buna ek olarak damar iltihabı ve pıhtı atması gibi sorunlara sebep olabilir.

Gebelikte varis

Hamilelik döneminde vücutta bir çok değişiklik olmaktadır bu değişiklikler hormonlarda olduğu gibi vücut fonksiyonlarında da olmaktadır. Hamilelik öncesi varis varlığı bu dönemde şikayetlerde artış yapabilir.

Varis bacak toplar damarlarının genişlemesi şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Çok sebep sayılsa da en önemli nedenleri ailesel yatkınlık ve insanın ayakta durmasıdır. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere kıyasla 10 kat daha fazladır ancak bu oranın bu kadar farklı olmasının asıl nedeni kadınlarda kılcal damar şeklinde varisin çok daha fazla olması ve kadınlık hormonu östrojenin toplar damarların basınca dayanma gücünü azaltmasıdır.

Kadınlarda varisin oluşumuna ve ilerlemesine neden olan bir diğer önemli faktörde hamileliktir. Hamilelikte toplar damar genişlemesinin bir çok sebebi vardır.

 • Bebeğin karın içi basıncı artırması toplar damarlarda basınç artışına sebep olur.
 • Bebeğin vücudu ve rahimdeki genişleme bacaklardan gelen darlara direk basınç yaparak geri dönüşü engeller
 • Hamileliğin kendisi hastada fiziksel aktivitenin azalması
 • Hormonlardaki değişim.
 • Beslenme alışkanlığının değişimine bağlı kabızlık ve fazla ıkınma.

Hamilelikte varis sorununda kısır döngü oluşur;şikayetler artar ama önlem alınamaz ve tedavi yapılamaz. Şikayet arttığı için hasta daha az hareket etmek ister hareketsizlik şikayetleri daha da artırır.

Hamilelikte varis tedavisi yapılmaz. Her tedavinin bebeğe zarar verme ihtimali sebebiyle tedavi doğum sonrasına ertelenir. Doğum sonrası 1-2 ay istirahatten sonra hala varisler varsa duruma göre tedavi seçeneklerinden en uygunuyla tedavi yapılır.

Gebelik süresince varisten kaynaklanan şikayetleri en aza indirmek için şu önerilere uyulmalıdır.gebelikte oluşan varis neyle geçer

Damarlar belirginse ve şikayet yapmaya başladıysa uygun sıkılıkta varis çorabı giyilmeli
Gün içinde kısa mesafeler de olsa yürüyüşler yapılmalı
İstirahat halindeyken mümkün olduğunca bacaklar yukarıda tutulmalı
Ödem gelişiyorsa jinekologla görüşerek tuz azaltılmalı
Kansızlık varsa tedavisi yapılmalı
Bir sonraki gebelikte varis sorunu yaşamamak için doğum sonrası tedavi yapılmalıdır. Tedaviye doğumdan 2 ay sonra başlanmalşıdır.

Varis Ameliyatı Sonrası Tekrarlar mı

tekrarlayan varis

Ameliyat sonrası tekrarlamış varisler

Evet tekrar etme ihtimali vardır. Varis tedavisi sonrası tekrarlama ihtimali yapılan yöntemle yakından ilgilidir.
Oranlar şu şekilde verilebilir;
Ameliyatla tedavide var olan varislerin geniş ve çok geniş olanları alınır, orta kalınlıktaki ve ince varisler olduğu gibi kalır. Yaşam gereği hasta ayakta durmaya devam edeceği için bu orta kalınlıktaki ve ince damarlar zamanla genişleyip varisin tekrarlamasına sebep olur. Ameliyatla varis tedavisi (pake exizyonu veya stripping) sonrası tekrar ihtimali çeşitli kaynaklarda % 40 ile % 60 lar düzeyinde olduğu yönündedir. Tekrarladığında bütün bacağa yayılmış şekilde olduğu için yeniden ameliyatla almak oldukça zordur ve yeniden oluşma ihtimali daha da yükselir.
Tedavide temel amaç hastalıklı damarları almak kadar yeniden ortaya çıkma ihtimali olan damarları da yok etmek olmalıdır. Ameliyatsız yapılan lazer, radyo frekans ve köpük tedavilerinde kalın varisler yanı sıra varisleşme potansiyeli olan orta kalınlıkta ve ince damarların tedavisi de yapılabileceği için tekrarlama ihtimali çok düşer ve % 5 ler seviyesindedir. SGK hastalarına ameliyatsız varis tedavisi yapan klinik http://www.ideaklinik.com

Varis tekrarı nasıl engellenebilir

Tabiî ki öncelikle doğru yöntem belirlenmeli ve o yöntemle tedavi olunmalıdır, yeniden olma riskinin çok yüksek olduğu ameliyatla tedavi değil ihtimalin çok daha düşük olduğu ameliyatsız yöntemler seçilmelidir. Ameliyatta sadece kalınlar alınırken ameliyatsız yöntemlerde insan gözünün görebildiği kadar ince kılcallar da alınır. Hangi yöntemle tedavi olursa olsun tedavi sonrası şunlara dikkat edilmelidir.

tekrarlamış varis

Varis oluşumunu önlemek

Variste ailesel yatkınlık en önemli etkendir bu sebeple ailesinde varis olan bireyle varis önlemleri konusunda daha dikkatli olmalıdır.
Varisin oluşumu engellenebilecek ve varsa ilerlemesi yavaşlatılabilecek bir hastalıktır. Bunlar için mutlak denilemez ama ihtimal azaltılabilir. Bu önlemler ayrıca klinik şikayetlerin azalmasınıda sağlar.

Varis hastalığının oluşumunu engellemek yada geciktirmek için:

 • Uzun süreli yolculuk çalışma gibi durumlarda molalar iyi değerlendirilmeli kısa sürede olsa yürüyüş veya egzersiz yapılmalı
 • Yolculuklarda oturulduğu yerde bacak kaslarını çalıştıracak hareketler yapılmalı
 • Kaplıca,sauna ve hamam gibi sıcak ortamlarda uzun kalınmamalı
 •  Hareketli hayat tercih edilmeli ileri yaş bile olsa yürüyüş rutin yapılmalı
 •  Aşırı kilolar azaltılmalı
 • Bacakların üst kısmını daha çok sıkan çorap pantolon gibi giysiler giyilmemeli
 • Uzun süre ayakta durmayı gerektiren öğretmenlik,berberlik ve cerrahlık gibi meslekler icra edilirken ara verildiğinde oturup kalkma hareketleri gibi bacak kaslarını çalıştıran hareketler yapılmalı.
 •  Özellikle belirgin varisleri olanlar ve gebeler uygun ölçülerde varis çorabı giymeli
 • Hamilelik süresince sık istirahat edimelir.
 •  Yürüyüş yapılmalı

Varis cildin beslenmesini bozduğu için oluşan yaralar veya küçük yaralanmalar normalden zor iyileşir bu sebeple yaralanma konusunda dikkatli olunmalıdır.
Tüm bunlara ek olarak en doğru yaklaşım erken dönemde tedavi etmektir. Varisi tedavi edebileceği konusunda üretilen bitkisel ilaçlar ve kremler hastayı aldatmak dışında işe yaramaz. Bilimsel ilaçlar ise sadece şikayetlerin azalmasını sağlayabilir tedavi edemez.

Bunlara dikkat edilirse varisin tekrarlama ihtimali ciddi düzeyde azaltılabilir. Varis tedavisi ücretleri için http://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri.html
Sonuç olarak ;
Varisler tekrarlayabilen hastalıklar gurubuna girer ancak doğru yöntemlerle tamamı yok edilirse ihtimal çok düşüktür. Yukarıda yazan önlemler hastalık hiç oluşmadan uygulanırsa oluşumu baştan engellenebilir. Hastalığın oluşumunu engellemek için yazılan öneriler tedavi sonrası tekrar oluşumunu engellemek için de geçerlidir.

 

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Hamilelikte oluşan varisler kalırmı” Yazısında Yorum Yok

ikan