Pişik dendiğinde daha çok bebeklerde görülen pişikler akla gelir bu makalede erişkin pişiklerine değinilmeden bebek pişikleri hakkında öneride bulunulacaktır.
Bebek pişiklerinde kullanılan bir çok krem daha doğrusu krem gurubu vardır,en önemli farkları etki mekanizmalarının farklı olmasıdır.

Hangi Pişik Kremi Kullanılmalı

Buna aşağıdaki bilgiler ışığında siz karar vermelisiniz.
Kremler şu yollarla tedavi eder;
– Bariyer oluşturanlar
– Doku reaksiyonunu azaltarak cildi rahatlatanlar
– Sebebi tedavi edenler

Bariyer oluşturarak bebeğin cildini dışkı ve idrardan koruyan kremler;
(popolin, arko, mustela, desitin, sebamed vs) daha çok sebebi engellediği için var olan pişiğin tedavisinde yetersiz kalırlar.Bu gurup ürünler genellikle marketlerde satılmaktadır.
Doku reaksiyonunu azaltan kremler;
Bunlar kortizonlu kremlerdir (beklazon, emovate, prednol vs) bebeğin pişik olan bölgesindeki kızarıklık gibi cilt bulgularını ve buna bağlı çocuğun huzursuzluğunu hızla düzeltir, sebep engellenirse tekrar oluşması önlenebilir ancak genellikle bariyer oluşturmadığı için tekrar oluşabilir.
Sebebi tedavi edenler;
Pişikte % 40-50 oranında görülen mantarı tedavi etmeye yönelik mantar ilaçlarıdır (canesten, travazol vs),pişik üzerine yerleşen mantarı tedavi eder ancak tekrar oluşumunu engellemediği için yetersiz kalabilirler.
Karma içerikli ilaçlar;
Bu gurup ürünlere önemli örnek pruzon merhemdir, değişik bir kombinasyon kullanılmıştır. Pruzon merhemin içeriğinde bariyer oluşturan çinko sülfat ve kalamin, mantar tedavisi için TTO (çam ağacı yağı) ve doku reaksiyonu için bitkisel kortizon (meyan kökü özütü) içermektedir.
Bu bilimsel ve bitkisel maddelerle hem bariyer oluşturup cildi korur hem de var olan sorunu tedavi etmektedir.

Pişik Nasıl Önlenir

Pişik (diaper dermatiti) bir çok bebekte görülebilen ve önlenebilir bir durumdur.Çok sebep sayılsa da en sık sebepler bezin seyrek değişimi, sürtünme, ıslaklık, mantarlar, bakteriler ve kimyasal maddelerdir.

Pişik kolay tedavi edilebilir ama sıkça tekrar oluşur bundan dolayı önlem almak daha sağlıklıdır.

Pişiği önlemek için şunlara dikkat edilebilir

Olabilecek nedenleri ortadan kaldırmak için:

Bezini sık değiştirin

Islak kalmasına müsaade etmeyin

Bir bez rahatsız ettiyse başka markaya geçin

Kimyasal içerebileceğinden ıslak mendil kullanmayın bunun yerine duru su kullanın

Şüphelendiğiniz gıda varsa yedirmeyin

Gün içinde sıkça açık bırakıp havalandırın.

Banyoda sabunu azaltın

Dar kıyafet giydirmeyin

Zor iyileşip çabuk tekrarlıyorsa mantar olabileceğini göz ardı etmeyin

Bu önlemlerin alınmasına rağmen yine tekrarlıyorsa bu durumda önlemlere yeterince dikkat etmediğiniz düşünülür.Bu durumda pişiği tedavi eden ve tekrarını engelleyen pruzon merhem veya benzeri bir ürün kullanabilirsiniz.Kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak literatürde çok sayıda pişik tedavisine bağlı chushing sendromu vakası yayınlanmıştır.Chushing sendromu ciltten emilen kortizonun vücutta yaptığı yan etkilerin oluşturduğu bir hastalıktır.

Pişik tedavisiyle ilgili bilimsel yayınlar için pruzon.com a bakabilirsiniz.

http://www.pruzon.com/pisik-tedavisi

https://www.satistemsilcileri.com/op-dr-seher-sirin

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Hangi pişik kremi kullanılmalı” Yazısında 54 Yorum

 1. cansu says:

  hocam benim oğlum 1 yaş 2 aylık oğlumun popoşunu açtığımda kanama olduğunu ve kızarıklık olduğunu gördüm bunun nedeni pişik mi hangi ilacı kullanmam ve ne yapmam lazım
  Dr.Muharrem Kaya
  kanamanın nedeni tespit edilmeli.çocuk cerrahisine götürün

 2. mustafa kiriş says:

  hocam makatta yanma vardı buyuk tuvaletten sonra yanma oluyodu cok nadır kan gelıyordu. doktora gıttıgımde mantar tanısı koydu. nızoral ve beklazon krem verdı ıkısını karıstırıp suruyorum. yanma devam edıyor hıc bır gelısme olmadı dıyebılırım. ne yapmalıyım bu ıkı kremın tedavı harıcı ekstra bı yan etkısı olabılır mı sankı eskı halınden daha kotuye gıttı yanma gıbı hıssedıyorum cevaplarsanız sevınırım.
  Dr.Muharrem Kaya
  dışkılamadan sonra yanma anal fissür düşündürür,makat kanaması varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.makat hastalıklarına spesifik çalışan bir klinikle görüşmenizi öneririm.şu linkteki kliniğin size en yakın şubesinden yardım alabilirsiniz https://www.ideaklinik.com/iletisim

 3. Zehra says:

  Kizimin anüsünde yaralar var çatlak var alerji bölümü hızlık değil dedi cildiye ise kültür aldı çinko değerlerine baktı alerjik dedi çocuk gastro gördü kolonoskopi yapıldı herşey temiz cikti ama yaraları gecmiyo şimdi ise çok fena halde ne olur yardım edin heryere gittik ama hep elimiz boş kaldı biyopsi alacakları yara kapanmıştı alınmadi yara kapanır kapanmaz hemen geri açılıyo mart ayından beri ugraisiyoruz johson viyole solüsyon desitin krem sudokrem lanolinli krem kullandık ama ne ne çare en son fon makinası ile kurutup rif ampul sürerek kurutuyoruz bu şekilde toparliyo tam kapancak derken yeniden açılıyo kızım bi yaralar yüzünden kaka yapamaz oldu kaka yapmaktan korkuyo psikolojisi bozuldu bizimde tabi 1 satte 40 kez kaka yaptı yara o kadar açıldı ki anüsü yaralar içinde kanıyo ne olur yardım edin
  Dr.Muharrem Kaya
  çocuk cerrahisinden yardım almalısınız

 4. Yıldıray altın says:

  Hocam 9aylık oğlum var pişik icin şöyle bir karışım önerdiler madecassol krem travocort krem hametan krem rif250mgIM ampul ve bepanthol krem hepsini karıştırıp sürün arkadaşımın cocuğuna doktor vermiş bu karışımın bir zararı olurmu
  Dr.Muharrem Kaya
  olmaz.ama sadece pruzon kullanabilirsiniz.hepsinin etkinliğini tek pomat da yakalamış olursunuz

kadal