Herkesin saç yapısı farklıdır şampuan ihtiyacı da değişiktir.Saçın tipi, yapısı, saçlı deri şikayetleri gibi şeyler kullanılacak ürünü seçmemizi gerektirir.Aslında aynı durum sabun için de geçerlidir; bazı saçlar için defne sabunu önerilirken bazılarında zeytinyağı bazılarında bıttım sabunu önerilmektedir.
Hiçbir sorun olmayan normal saçlar için ; Saçlarınız yıkandıktan sonra birgün içinde yağlanmıyorsa saç ve saçlı deriniz normaldir,yağ üretimi dengelidir.Bu nedenle normal saçlar için üretilmiş şampuanları seçmelisiniz.Bu şampuanlar saç ve saçlı derinin nem ve yağ oranını dengede tutar, saçlarınızın kuruyup kırılması engeller.
Kuru ve boyalı saçlar için şampuan;Boyalar, renk açmak ve saça kalıcı şekil vermek için kullanılan kimyasallar,sık fön ,gibi uygulamalarla fiziksel olarak zarar görmüş saçlar için uygun olan şampuanlardır. Yenileme ve bakım özelliği nedeniyle saçın kaybettiği nem dengesini yeniden sağlarlar.
Yağlı saçlar için şampuan; saç ve saçlı derisinde yağ oranı fazla olanlar bu tür şampuanları kullanmalıdır. Her gün ya da gün aşırı kullanılması durumunda saçtaki yağ oranını dengeler.Bu şampuanlar aynı zamanda statik elektriği de azaltır.
Zayıf ve yıpranmış saçlar için ; Hastalık,stres,ilaç kullanımı gibi çeşitli nedenlerle sağlıksız, yoğun bakım isteyen saç tipleri için uygun olan şampuanlardır. Kremli formülleri sayesinde saçların kolay taranmasını sağlar, onarıcı ve canlandırıcı özellikleri ile saça yoğun besleyici bakım sağlarlar.
Kepekli saçlar için ; Kepeğe karşı etkinliği kanıtlanmış aktif maddeler içerirler.Düzenli olarak kullanıldığında kepek oluşumunu engeller.Yoğun kepek varsa,zinc pyrition ve climbazole içeren şampuanlar kullanılabilir.
Dökülen saçlar için ; Saç dökülmesini önlemede şampuanların etkinliği yüksek olmasa da yine saç dökülmesini azaltmak ve şampuanın saça verebileceği zararlardan korunmak için bitkisel içeriğe sahip,Saw palmetto (tercihen aktif özütü olan LSSRE) ve Biotin içeren şampuanlar kullanılabilir. Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar ayrıca kullandıkları şampuanların içeriğine özellikle dikkat etmeli.Saç ve saçlı deriye zarar verebilecek kimyasalları, boya ,parfüm ,SLS,SLES,paraben gibi sağlığa zararlı olduğu bilinen yada allerji yapabilecek maddeler içermemeli.
Seboreik dermatiti olanlar için; Ağır yağlı egzama da görülen yoğun kepeğin tedavisinde egzamaya bağlı tedaviler uygulanmalı ve ek olarak climbazole içeren uygun şampuan kullanılmalıdır.Hastalığın tekrarını önlemek için de yoğun kepek tedavisi için önerilen şampuan kullanımına devam edilmelidir. Saçı matlaştırmayan, kuruluğa neden olmayan günlük kullanıma uygun fakat mantarı öldüren etken maddeyi içeren şampuanlar tercih edilmelidir.Climbazol içeren şampuanlar diğer egzama şampuanları gibi tedavi etme etkilerinin yanı sıra saç kalitesini koruma ve saçı besleme özelliğine de sahiptir.
Sebore yani aşırı yağlanma varsa bu durumda saçlı deride de sorun olduğu için şampuan tek başına climbazol içeren şampuan yetersiz kalabilir bu durumda ek ürünlerle birlikte dermotto benzeri ilaçla birlikte kullanmak gerekir.

kıvırcık saçlara şampuan

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Hangi saça hangi şampuan uygundur” Yazısında 4 Yorum

 1. Hakan says:

  Hocam benim saç diplerimde egzama var manter öldürücü şampuanlar kullandım ön kısımlar biraz geçti arka kısımlarda biraz var tamamen gećmesi için ne yapmalıyım
  Dr Muharrem Kaya
  Devam etmelisiniz, climbazol içeren şampuanlar daha iyidir

 2. ahmethakanpeker says:

  kuru bakımsız şekil verilemeyen ve dökülen saçlar için ne önerirsiniz
  Dr Muharrem Kaya
  biotin kullanabilirsiniz

 3. Damla says:

  Benim saçlarımda kepek deriden geliyor saç tellerimi kopardığımda ucunda kepek var hangi şampuanı kullanmalıyım
  Dr.Muharrem KAYA
  climbazol ve zinc pyrition içeren seboderm şampuan kullanabilirsin

 4. rahman says:

  Benim saclarim genetik ve hormanel dokuluyo hangi ilac lari ve sabunu sampuani kullanmaliyim
  Dr.Muharrem KAYA
  minoxil veya hairforte sprey ve xpecia tablet,sawpoo şampuan

domba