Hemanjiomlar doğuştan olan damar kaynaklı tümörlerdir. Damardan zengin olduğu için damar beni ve kan beni olarak ta isimlendirilir. iyi huylu urlardır ancak çok seyrek görülen hemanjiosarkoma benzerler.
Bu tür damarsal yapılar kalbin her atımında içerdeki basınç artışı sebebiyle büyüme eğilimindedirler. Seyrek olarak kendiliğinden küçülme ihtimali vardır ancak az da olsa büyüme varsa kesinlikle beklemeden tedavi planlanmalıdır.
Tedavi edilmemeleri halinde büyüme sınırı yoktur yani 1 mm lik bir kitle zamanla portakal hatta kafa kadar hacimlere erişebilirler.
Hemanjiomdaki büyüklük değişimi yakından takip edilmelidir.
Burada görev hiç şüphesiz bebeği çok yakından izleyebilen anne babalara düşmekte olup, çocukta fark edilen damar beni (hemanjiom) büyüme eğilimi iyi takip edilmeli hatta gözün yanılabileceği düşünülerek hemanjiom yanına konan cetvel veya benzeri referanslarla sıkça görüntülenerek değişim daha objektif kriterlerle izlenmelidir. Görüntüleme işlemi tercihen ayda bir yada daha sık yapılmalı ve alınan her fotoğraf 2-3 ay önce çekilenlerle kıyaslanmalıdır. Sadece bir önceki fotoğrafla kıyaslamak yanlış algıya sebep olabilir. Mümkün olduğunca yaklaşık aynı ışık ve mesafeden görüntülenmelidir. Ayrıca ağlarken değişiklik varsa o şekilde de kaydedilmelidir.
Büyüme fark edilirse ne yapılmalı
Damar beni büyüyorsa zaman kaybetmeden ben ve damar benlerinin tedavileri konusunda teknolojik birikimi olan tecrübeli klinik ve hemanjiom tedavisi doktorları ile görüşülmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken sağlık ocağı yada dahiliye uzmanlarına gitmek yerine konuyla alakalı branş olan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanları tercih edilmelidir. Hemanjiom muayene ve tedavisi için tercih ettiğiniz doktor yada sağlık merkezinin teknolojiye ve tecrübeye sahip olması çok önemlidir. Çünkü hemanjiom tedavisi yapmayan birine gidildiğinde “şimdilik gözleyelim” gibi bir yaklaşımla daha da büyümesine sebep olunabilir. Ekli fotoğraflarda gördüğünüz bebek ne yazık ki dermatoloji kliniğince bu şekilde takip edilmiştir.
Unutmayın tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar kolay ve başarılı olur.

6 aydaki değişim hızına dikkat ediniz (hasta velisinin isteği ile kaldırılmış yerinedev hemanjiom görseli eklenmiştir).

hemanjiom büyümesi

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Hemanjiom büyümesi” Yazısında Yorum Yok

anjing