Vücutta kırmızı ben şeklinde karşımıza çıkan chery denilen küçük hemanjiomları ayrı düşünürsek hemanjiom genellikle doğuştan var olan bir tür damar benidir. Özellikle çok büyük olmayanların az bir kısmı kendiliğinden küçülerek kaybolabilir ama önemli bir kısmı giderek büyür. Bebek yakından takip edilmeli büyüme eğilimi yoksa veya küçülüyorsa takibe devam edilmeli, büyüme eğilimi varsa tedavi başlanmalıdır. 6-7 yaşından sonra küçülür gibi bir görüş varsa da bu doğru değildir baştan itibaren büyüme eğilimi varsa kesinlikle bu yaşlara kadar beklenmemeli tedavi edilmelidir. Yine seyrek olarak bazı vakalar ilaçla küçülebilmektedir, ilaçsız takipte olduğu gibi tedaviye yakın takiple devam edilmelidir.
Hemanjiom tedavisi ne kadar ertelenebilir ?
Buna yakın takiple karar verilmelidir, takipte özel bir teknoloji kullanılmaz her evde bulunan fotoğraf makinesi bunun için yeterlidir. Büyüme varsa büyüme hızına göre haftalık yada aylık fotoğraf çekilmelidir. Fotoğraf mümkün olduğunda aynı şartlarda çekilmelidir. Mesela ağlarken çekilirse büyük görünebilir. Ayrıca çekim sırasında damar beninin yanına standart bir cisim yada tercihen cetvel konmalıdır bu sayede göz yanılmaları engellenmiş olur. Yine mümkün olduğunca hep aynı ışıkla ve aynı mesafeden çekilmeye çalışılmalıdır.
Derinliği fazla olan olgularda sadece fotoğraf yeterli olmayabilir çünkü kitle derin plana doğru büyümeye devam edebilir. Sadece yüzeysel kısım görüntülenerek yanılgıya düşmemek için aynı zamanda elle dokunulmalı ve değişim varlığında yada değişme yoksa bile 6 ayda bir doppler ultrasonografi daha seyrek olarak ta doktor önerisiyle anjiografi yapılabilir.
Hemanjiom 6 farklı yöntemle tedavi edilebilir
vardır bunlar
-Lazer
-İ.R.C
-Köpük
-İlaç enjeksiyonu
-Termokoagülasyonla
-Cerrahi ameliyat tedavisi
Çocuğunuzda hemanjiom tespit ettiyseniz kesinlikle bu konuda birikimli bir klinik ve damar cerrahının fikrini almalısınız yoksa hastalığın ilerlemesine sebep olabilirsiniz, hemanjim ilerlerse tedavisi de giderek zorlaşır.

hemanjiom nerelerde olur

hemanjiom  ne kadar büyür

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Hemanjiom takip” Yazısında 1 Yorum

  1. kerem says:

    KEREM KANDEMİR 8 aylık bir bebek sağ koltuk altında hemanjiom bulunmakta yaklaşık 6 cm . şuan ilaç görmemekte . kırmızı lekesinin üzerinde kabuk oluşmakta bu iğyeleşmeye mi işarettir ? Yada nasıl iğyelecektir ? nasıl anlaşılır
    Dr.Muharrem KAYA
    ben bu konuda uzman değilim.damar cerrahı ile görüşmelisiniz.op.dr.Mustafa Bolat bu konuda yeterli birikime sahip bir hekimdir.görüşmenizi öneririm

kudanil