Basur (hemoroid) tedavisinde kullanılan bir çok ürün vardır, bunlar hap (kapsül, tablet), fitil ve krem şeklindedir. Bu ilaçlar genellikle hastanın o dönemdeki şikayetlerini azaltma amaçlıdır yani basuru tam anlamıyla tedavi edemez. Çünkü hemoroid hastalığı gerçekten doğru teşhis konduysa çürümüş dişten farkı olmayan bir doku hasarı hastalığıdır. İlaçla veya bitkisel ilaçla basurunuz geçtiyse % 100 ihtimalle yanlış teşhis konmuş ve büyük ihtimalle geçici sorun olan anal hematoma hemoroid denmişltir. Basurun kesin çözümü için bilimsel yöntemlerle tedavi olmak gerekir. Aşağıda yer alan konuda tedavi yöntemleri ele alınmaktadır. http://www.basur-tedavisi.com/hemoroid-nasil-gecer
Hap şeklinde ağızdan alınan ilaçlar;
Doxium Tablet
Daha çok mikrodolaşımı düzenleyerek toplar damar dönüşünü rahatlatır böylece basurdan kaynaklanan rahatsızlıklar geriler. Hamilelik dışında önemli yan etkisi yoktur. Şikayetin derecesine göre günde 1-3 tablet alınır.
Daflon Tablet
Makat bölgesindeki toplar damarları kısmen daraltarak ağrı, şişlik ve kanamayı azaltır. Önemli bir yan etkisinden söz edilmemektedir, sürekli kullanımda günde 2 tablet, şikayetin çok arttığı dönemlerde günde 4-6 tablet alınır.
Makat Ağrısını Kesen İlaçlar
Ağrının yoğun olduğu dönemde ağrıyı azaltmak için kullanılır ve türü önemsizdir.

basur fitilleri

Basur Fitilleri
Kortos Fitil (supozituvar)
İçerdiği kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltır, kortizonun ciltte yapabileceği başka sorunlar sebebiyle uzun süre kullanılmamalıdır.Günde iki defa uygulanabilir.
Procto-Glivenol (supozituvar)
İçerdiği bölgesel uyuşturucuyla ağrıyı azaltır,şişlik ve kaşıntıyı azaltan maddeler şikayetlere iyi gelir, belirgin yan etkileri yoktur. Günde iki defa uygulanabilir.
Proctolog (supozituvar);
Kaşıntı ve şişlik hissini azaltabilir kortizon içermediğinden belirgin yan etki oluşturmadan uzun süre kullanılabilir. Günde iki defa uygulanabilir.

Basur kremleri;
Anestol pomat
Makat çatlağı, boğulmuş hemoroid, cilt yanığı gibi ağrılı her durumda kullanılabilir içindeki bölgesel uyuşturucular sayesinde ağrıyı kısmen azaltır. Sadece dış kısma sürülür.
Hedensa krem
içerdiği maddeler bölgesel olarak ağrıyı ve şişliği azaltır,mentol serinlik hissi vererek rahatlık sağlar. Hem dışarı hemde kanülle anüs içine sıkılarak uygulanabilir.
Hemoralgine krem
İçerdiği uyuşturucuyla ağrıyı, damar büzücülerle kanamayı azaltır, dışarı ve kanülle anüs iç kısmına günde iki defa uygulanır.
Kortos krem
İçindeki kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltır, kortizonun ciltte yapabileceği başka sorunlar sebebiyle uzun süre kullanılmamalıdır. Günde iki defa uygulanır.
Procto-Glivenol krem
En çok b,l,nen ve en çok kullanılan hemoroid ilacıdır. İçerdiği bölgesel uyuşturucuyla ağrıyı azaltır, şişlik ve kaşıntıyı azaltan maddeler şikayetlere iyi gelir, belirgin yan etkisi yoktur. Günde iki defa uygulanır.
Proctolog krem
kaşıntı ve şişlik hissini azaltabilir kortizon içermediğinden belirgin yan etki oluşturmadan uzun süre kullanılabilir. Günde iki defa uygulanır.
Unutmayın hastalığınızın teşhisini uzman doktora doğrulatmadan basur ilacı kullanmamalısınız çünkü kanama yapan hastalık basur olabileceği gibi kanser de olabilir bu durumda sizin için hayati öneme sahip zaman kaybına sebep olursunuz.
Basur hastalığı hakkında detaylı bilgiye aşağıda yer alan linklerden de ulaşabilirsiniz.

http://www.basurklinigi.com/ilacla-basur-tedavisi-olur-mu/
 

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Basur ilaçları nelerdir” Yazısında 15 Yorum

 1. Burcu says:

  Merhaba lar hocam bnm sıkıntım doğum yaptıktan sonra başladı kanamam yok tuvalete çıktıktan sonra ağrılarım oluyor muayene olmaya korkuyorum birşey onerirmisiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  şikayetiniz anal fissüre benziyor.makat hastalıklarına spesifik çalışan kliniklerden yardım alabilir ve ameliyatsız yöntemlerle tedavi olabilirsiniz

 2. Hocam bende iç hemoroid var ilaç kulanıyorum ama geçmiyor sadece ağrısı azalıyor kanama devam ediyor ilaçla kanma ve ağrının geçmesi mümkünmü başka öneriniz varmı
  Dr.Muharrem Kaya
  tedavi olmanda fayda var.makat hastalıkları konusnda deneyimli bir genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz

 3. gokhan says:

  merhaba hocam, kullanılan hemoroid ilaçları, var olan bel fıtığını tetiklermi?
  Daflon 500 kullandım belim kilitlendi resmen. bel için de kas gevşetici kullanınca bu seferde hemoroid artıyor sanırsam, böyle birşey mümkün mü?
  Dr.Muharrem Kaya
  yok siz takıntı yapmışsınızdır.doğrusu tedavi olmak.gidin tedavinizi yaptırın

 4. Aynur kirezler says:

  Hocam ücgundur sancimdan oluyorum yatamiyorun ilaçlar fayda etmiyor sadece sicak suya 20 dk.kadar oturuyorum biraz rahtliyorum o da rarim saat ya suruyo ya surmuyo bunun dişinda sıtma tutuyor beni atesim cikiyor hocam bu nedir
  Dr.Muharrem Kaya
  anal fissür olabilir.makat hastalıklarına spesifik çalışan genel cerrahi uzmanına muayene olmanı öneririm.fissür ise botoxla tedavi olabilirsin

 5. İpek says:

  Mrb 1ay oldu Doğum yapalı makatım da büyük abdest yaparken şişlikler oluşuyor kanamam ve ayrıca ağrı oluyor ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem Kaya
  anal fissür ve hemoroid birlikte olabilir.kanamanız varsa mutlaka anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.

kalkun