Makatta kanama görüldüğünde ilk hemoroi yani basur kanaması düşünülür oysa daha tehlikeli hastalıklar da akla gelmelidir. Bu şekilde düşünülmesinin hastalığın yaygın olmasıdır. Makattan olan kanamaların en sık nedeni basurdur. Anüsten kanamaya neden olan bir çok hastalık vardır ve bunlardan biri de kanserlerdir. Tüm kanserlerde olduğu gibi bu bölge kanserlerinde de erken teşhis önemli olduğu için tedavi başlamadan önce kesinlikle anoskop muayenesiyle net teşhis konulmalıdır.

Hemoroid Kanama Neden Olur
Makat ve hemen yukarısındaki rektum denilen bağırsak kısmının derisi mukoza denilen ince bir tabaka ile kaplıdır. Dışarıdan dışkının yaptığı tahriş ve ıkınmayla meme içinde oluşturulan yüksek basınç bu ince tabakada yaralanmaya ya da delinmeye neden olur, en önemli kanama sebepleri bunlardır. Derideki tahriş daha çok kabızlıkla oluşur ancak burada kabızlık kadar kabızlıktan kaynaklanan fazla ıkınma da olayı kanamayı başlatır ve şiddetlendirir. Diğer ıkınma sebepleri aşırı acı tüketimi, ishal, amipli dizanteri de kanamanın şiddetini arttıran sebeplerdir.

Hemoroid Kanaması İyileştirirmi
Halk arasında yaygın bir inanış vardır hemoroid kanarsa ağrının azalacağı yada kanayınca rahatlanacağı düşünülür ama bunlar gerçek değildir. Tamamen inanma meselesidir. Yani hasta kanayınca rahatlayacağını düşünür ve kanadığında rahatlık hisseder, yani düzelme tamamen psikolojiktir. Hele hele kanatayım da rahatlayayım diye gereğinden fazla ıkınıp fazla kanatmak son derece yanlıştır ve kan kaybı dışında etkisi yoktur.

Hemoroid Kanaması İlacı
Ne yazık ki deride oluşan tahrişi veya deliği düzeltebilen ilaç yoktur, bildiğimiz hemoroid kremleri ve fitilleri bu anlamda hiç etki etmez. Hazır bir ilaç olmamakla birlikte en etkili damar büzücü adrenalin içeren ilaçlar ıslak pamuk ile uygulanıyordu ama ciddi yan etkileri sebebiyle kullanılmamaktadır. Bölgesel ilaçlar yerine ıkınmamak, ıkınma yapacak sebepleri ortadan kaldırmak daha doğru bir tedavi şekli olur.

Hemoroid Kanamasına İyi Gelen Yiyecekler
Direk etkili bir bitki ya da gıda yoktur ama ıkınmaya neden olan kabızlığı engelleyen gıdalar sorunun düzelmesine yardımcı olabilir. Bunun dışında hazırlanacak bitkisel kürlerin etkisi olmaz. Yine kanamanın olduğu dönemlerde acı tüketmemek doğru bir yaklaşım olur. Bu dönemde kayısı, erik, kiraz veya bunların kurusunu tüketmek iyi gelebilir.

Hemoroidden Kanama Nasıl Durur
İlk yapılması gereken o anda müdahale edilmelidir, en doğru müdahale kanamayı gördüğü anda kişinin tuvaletini bitirip ayağa kalkmasıdır. Ayağa kalkıldığı anda hemoroid memeleri içeri kaçar, memeler içeri kaçınca anüs tarafından sıkıştırılır ve kanaması durur. Bunun dışında hastanın yapabileceği şey yoktur. Memeler dışarıda kalıyorsa el yardımıyla içeri itilmelidir. El, kol, bacak gibi bölgelerdeki kanamalara tampon yapmaya benzer şekilde bu bölgenin tamponu da makat kaslarının sıkıştırmasıdır.
Etkili bir ilaç olmadığını belirtmiştik. Nedenlerden de bahsetmiştik bu nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Kabız kalınmamalı, acı yenmemeli, tuvalette fazla kalınmamalı ve aşırı ıkınmamalıdır.

Daha Etkili Yöntemler
En doğru tedavi basurun tedavi edilmesidir. Temel sorun çözüldüğü için kökten hallolmuş olur. Öncelikle anoskop muayenesiyle kanamanın asıl nedeni tespit edilir, başka bir hastalıktan değilse hemoroid derecelendirilir. Hastalığın derecesine göre yöntem belirlenir ve uygulanır. Taze, kırmızı ve damlama şeklinde olan kanamalar anüs ve bağırsağın son 8-10 cm lik kısmından olur ve anoskopla % 100 e yakın doğrulukta tespit ve tedavi edilebilir. Vişne çürüğü gibi koyu renkli olanlarda daha yukarılara kolonoskopla bakmak gerekir.
1.-2.-3. Derecelerde en seçkin yöntem lazer ve lastikle boğma yöntemidir. Kanamanın olduğu noktaya lazerle dokunulduğu anda veya lastikle boğulduğu anda kanaması durur. Hastalığın düzeyine göre THD, De Longo veya diğer yöntemler de tercih edilebilir. Her yöntemin kendine has avantajları vardır.

Hemoroidin Kanaması Durmazsa
Bütün kanamalarda olduğu gibi riskli bir durumdur ve hastanın kan değerleri hastanın hayatını tehlikeye sokacak kadar düşebilir. Bu duruma gelmeden uygun tedavilerin planlanması akıllıca olur. Kendi haline durmayabilir ama proctoloji uzmanının durduramayacağı bir kanama olamaz. Kan kıymetli bir organımızdır gereksi yere kaybetmek hatalı yaklaşım olur. Bir an önce sebebi tespit edilmeli ve durdurulmalıdır.

Hemoroid Kanama için Hangi Doktora Gidilir
İlk tercih makat bölgesi hastalıklarının teşhis ve tedavisinde uzman olan proktoloji uzmanıdır. Proktoloji uzmanı çok yaygın olmadığı için yaşanılan yerde yoksa bu durumda genel cerrahi uzmanına gidilmelidir. Panik yapıp acil servise gitmek genellikle sorunun çözümünde yeterli olmaz çünkü acillerde genellikle konunun uzmanı olmaz.
Hastanın kan kaybı fazla ise öncelikle kanı tamamlanır sonra tedaviye alınır.

Ameliyat Sonrası Kanama
Makat bölgesi ameliyatlarında ya hiç dikiş atılmaz ya da kısmen yaklaştıran dikişler atılır. Bu şekilde açık bırakılan ameliyat yerinden kanama olması normaldir ve genellikle az kanama olur. Abartılı kanama olursa kontrole gidilmelidir.

https://www.basurdoktoru.com/basur-kanamasi-neden-olur

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Hemoroid Kanama” Yazısında 1 Yorum

  1. ayşe says:

    basurdan ameliyat oldum ama sonra kanama başladı bunun nedeni nedir
    Dr.Muharrem Kaya
    tuvalette fazla ıkınmışsınızdır.miktar fazla ise doktorunuza kontrole gitmelisiniz

babi