Hemoroidin makattan çıkması birkaç türlü olabilir. Hastanın tarifine ve muayene bulgularına göre bu çıkış farklı isimlerle anılır ve tedavi yaklaşımı da farklıdır.
1-Hemoroid (basur) memelerinin dışarı çıkıp ayağa kalkınca kendiliğinden geri içeri girmesi, bu 2.derece iç basurdur.
2-Memelerin dışarı çıktıktan sonra ancak elle içeri konulabilmesi, bu duruma da 3.derece basur denir.
3- Hemoroidin dışarı çıkıp şiddetli ağrı yapması, şişmesi ve hiçbir şekilde geri içeri girmemesi bu durma da boğulmuş basur diğer adıyla tromboze hemorrhoid denir.
Hemoroidin dışarı çıkması olarak tarif edilen asıl durum işte bu 3. durumdur yani boğulmuş basurdur. Konu içeriği de buna göre belirlenmiştir.
Hemoroid Neden Dışarı Çıkar ?
* Kabızlık sorunu en sık görülen sebeptir, dışkıyı çıkarmak için çok şiddetli ıkınmaya bağlı olarak içerideki basur cildin altından makatın dışına doğru çıkar ve geri dönemediği için makat kasları tarafından kan dolaşımı bozulacak sıkılır bir anlamda boğulur. Bu anormal durumu parmağı iple sıkmaya benzetebiliriz. Kan dolaşımı bozulduğu için dayanılmaz düzeyde ağrı olur.
dışarı çıkmış hemoroid memesi* Doğum; normal doğum sırasında hastanın ıkınmasına bağlıdır.
* Acı tüketimi; aşırı acı yendiğinde acının yaptığı yanmadan olan şiddetli ıkınmaya bağlıdır.
* İshal; yoğun ishallerde sık tuvalete çıkmaya bağlıdır.
* Amip; ishal gibi sık dışkılamadan olur.

Dışarı Çıkan Hemoroid Tedavisi
dışarı çıkmış hemoroid memesi nasıl içeri girerEn doğru yaklaşım cerrahi müdahale yapmadan ağrıyı azaltmaya yönelik tedavi planlanmasıdır. Ağrı kesici tabletler ve özellikle sıcak su oturma banyosu rahatlatıcı etki yapar ancak ağrının tam geçmesi 1-2 hafta sürebilir. Anestol adlı merhem uyuşturucu etkisiyle ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Bu dönemde kullanılacak basur kremleri, fitilleri ve hapları iyileşme sürecini ve hastanın şikayetlerini değiştirmez yani hiçbir faydası yoktur aynı durum bitkisel ilaçlar için de geçerlidir. Ağrı 1-2 haftada şişlik ise 5-8 haftada tamamen kaybolur ve hasta eski fazla şikayet yapmayan basurlu durumuna döner.eski sorunsuz hale geldikten sonra lazer,lastikle boğma ve THD gibi zahmetsiz yöntemlerle basur tedavi edilir.
Anüsten çıkan hemoroid ağrısı çok fazlaysa şu şekillerde de yaklaşılabilir;
Memelerin içini boşaltmak; işelm 5-7 dakika sürer hastanın ağrısı %70-80 oranında azalır.
Memeleri alma; ağrı yapan hemoroid memesi kesilerek tümden alınır yani klasik ameliyat yapılır.

Dışarı Çıkan Basur Memesi Nasıl Girer
Buraya kadar yazılanlar ağrılı, kısa süre önce çıkanlar içindi, bir de her tuvalette dışarıya çıkma durumu vardır. Hasta tuvaletini yaparken memeler makattan dışarıya çıkar. Bu memeler kalkınca kendiliğinden içeri giriyorsa 2.derece iç hemoroid denir. Memeler kendiliğinden girmiyor ve hastanın eliyle içeri itmesi gerekiyorsa bu 3. derece iç basurdur. Yukarıda tarif edildiği gibi tromboz durumu varsa içeri girmez, zorla sokulsa da hemen geri çıkar.

 

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Hemoroidin dışarı çıkması” Yazısında 13 Yorum

 1. Anonim says:

  Hocam benimde 1 senedir makatı kapatmış 3 tane meme var ve her tuvalete çıktığımda dışarı çıkıyor yani her tuvalete çıktığımda ve çok açıyor birde hep kanama oluyor dokunamıyorum bile ve elle itme şansım yok ve 1 gün içinde tamamen geri kayboluyor normal hayata geri dönüyorum ne yapmam gerek amaliyat olmak istemiyorum çünkü ameliyat olupta tekrar çıkanda var diyorlar
  Dr.Muharrem Kaya
  ameliyatsızda tedavi olabilirsiniz.05426210888 nolu telefondan ameliyatsız tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz

 2. Merhaba Hocam! Yorumu yurtdisindan yaziyorum yillar ønce hemoroid ile derdim vardi bir sekilde ilaclar ile tedavi edildim ve suan cok sıkınltili gunler geciriyorum benimde tuvaletten sonra el ile ittirme ile hemorid i geri sokuyordum bir sure bu sekil gitti, son 4 gundur hemoroid disa cikti yani halka seklinde. Geri gitmiyor ne yapsam fayda etmiyor. Bugun hastaneye gørundum cok zor bir tedavi sistemi yasadim sanirsam hemoroid im bogulmus ve doktorlar uyusturarak iceri soktular tam uyusmasada canim cok fena yandi ve tedavi biter bitmez kapidan ciktigim an tekrar disa vurdu 4 gundur ne uyku ne yemek hayatim zindana døndu tekrar hastaneye gidicem. Tedavi olarak ne ønerebilirsiniz simdiden cavam icin tesekkur ederim….
  Dr.Muharrem Kaya
  THD yöntemini araştırıp tedavi olmanızı öneririm

 3. Hayrullah says:

  Hocam benim o bolgede çok kaşınma ve yara var ve 3 4 haftadır sürmektedir. Bu gecede tuvalete çıktığımda şişme ve bir tane meme dışarı çıktı ne yapmam gerek
  Dr.Muharrem Kaya
  genel cerrahi uzmanına görünmenizi öneririm.ideaklinik makat hastalıklarına spesifik çalışmakta,makat hastalıklarının tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahipler,yardım alabilirsiniz

kadal