Bu yazımızda sizlere hipertansiyon ile alakalı bilgiler vereceğiz. Hipertansiyondan bahsetmeden önce tansiyonun ne olduğunu tanımlamak faydalı olacaktır.
Kalbimiz dolaşım sistemimizin en önemli organlarından biridir. Kirli ve temiz kanın vücudumuzda devinimini sağlar. Kanın bu dolaşım esnasında uyguladığı basınca ise tansiyon adı verilmektedir. Kalp kanı damarlara pompalayabilmek için belli bir düzeyde kasılmaktadır. Bu esnada damar içerisindeki basınç maksimum düzeye ulaşmaktadır. Buna sistolik basınç yani büyük tansiyon denilmektedir. Basınçla kan akımını sağlayan damarın gevşeyerek kan akışını sağlaması esnasında görülen en düşük seviye ise küçük tansiyon olarak adlandırılmaktadır.
Hipertansiyon Nedir?
Kanın kalp tarafından pompalanabilmesi için gereken basıncın standart miktardan fazla olması hipertansiyon yani yüksek tansiyon anlamına gelmektedir. Büyük ve küçük her iki tansiyon değerinin yüksek olması hipertansiyon olarak değerlendirilmektedir. Toplumun yaklaşık %25inde görülen bu sağlık problemi oldukça ciddi sonuçlara sebep olabilmektedir. Bu sebeple mutlaka doktor tarafından kontrol altına alınmalıdır.
Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?
Yüksek tansiyon ile birlikte karşılaşılan belirtiler ; burun kanaması, kulaklarda çınlama, halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı, ense ve tepe zonklaması, çarpıntı ve bulantı hissidir. Bu bulgular kişiden kişiye değişebilmektedir. Uzun süredir hipertansiyon yaşayan bireylerde tansiyon yükseldiği durumlarda bu belirtilerin hiçbiri görülmeyebilir. Bu iyi bir şey olarak değerlendirilse de maalesef ki hastalar acısından olumsuz bir durumdur. Kişi herhangi bir sorun hissetmese dahi organları ve vücudu bu durumda hasar görmeye devam edecektir.
Hipertansiyon Teşhisi Nasıl Konulur?
Yetişkin bir bireyde hipertansiyon teşhisi koyulabilmesini için bir defa yapılan ölçümde değerlerin yüksek çıkması yeterli değildir. En az 3 kez ayrı ayrı yapılan doktor kontrolünde sistolik kan basıncının 140mmhg, distolik kan basıncının 90 mmhg den yüksek olması gerekmektedir. Buna ek olarak sağlıklı bir tanı koyulabilmesi için detaylı bir fiziksel muayene, 24 saatlik izlem, elektrokardiyogram, ekokardiyografi ve çeşitli kan testleri yapılmaktadır.
Hipertansiyon Neden Olur?
Kalp ve damar sistemlerinin sağlıklı bir şekilde çalışması için kan basıncının dengede olması gerekmektedir. hipertansiyonda ise basıncın aşırı yüksek olması bu dengenin bozulmasına sebep olmaktadır. Hastalığın ilk aşamalarında basınç artışı heyecan, yorulma gibi durumlarda ortaya çıkarken, ilerlen aşamalarda normal zamanlarda bile denge sağlanamamaktadır. Bu tarz durumlarda tansiyona müdahale edilmediği takdirde yüksek kalmaya devam etmektedir.
Hipertansiyon Kimlerde Daha Sık Görülür?
Hastalığın kalp-damar düzeneğinin oluşturduğu ve basıncın dengelenmesini sağlayan sistemin bozulmasından kaynaklı olduğundan bahsetmiştik. Ailesinde bu sağlık problemi görülen bireyler risk grubunda yer almaktadır. Ailesinde tansiyon olan bireyde mutlaka bu problem görülecek değil elbette ama hastalık büyük oranda genetik kodlarla taşınmaktadır. Hastalığın görülmesine zemin hazırlayan bazı durumlar ise şu şekilde sıralanabilir; şişmalık, hareketsiz yaşam, fazla tuz tüketimi, yaşlılık, sigara ve alkol kullanımı, stres, şeker hastalığıdır. Hastalığı bunlarda yalnızca birine bağlamak doğru bir yaklaşım değildir. Bunlar yalnızca hastalığın oluşumunu kolaylaştıran faktörlerdir.
Hipertansiyonun Zararları
Tansiyonun yükseldiği durumlarda hastalarda ciddi şikayetler gözlenebilmektedir. Baş ağrısı, nefes darlığı, ateş basması karşılaşılan sorunlar arasındadır. Basıncın ani arttığı durumlarda bilinç kaybı, beyin kanaması, felç dahi yaşanabilmektedir. Bunlar tansiyonun yüksek olmasına bağlı kısa vadeli yaşanan sağlık problemleridir. Birde hipertansiyonun uzun vadede insan bedenine verdiği zararlar vardır. Uzun vadede kalp damar, dolaşım sistemi zarar görebilmektedir. Zamanla kalp genişleyerek kalp yetmezliği hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Damar sisteminin zarar görmesine bağlı olarak kalp damar hastalıkları, beyin damar hastalıkları, felç, böbrek yetersizliği gibi sağlık sorunlarına meydana gelebilmektedir.
Hipertansiyon Tedavisi Nasıl Olmalıdır?
Hastalığın tedavisinde amaç kan basıncının normal seyrinde tutulmasıdır. Kişilerde tansiyon problemine ek olarak şeker hastalığı, böbrek rahatsızlığı gibi bulgular yoksa amaç kan basıncını 140/90 mm hg altında tutmaktır. Eğer bahsedilen hastalıklar kişide mevcut ise bu değerlerin daha aşağı çekilmesi amaçlanır. Değerlerin bu seviyelerde tutulabilmesi için hayat tarzında bazı değişiklikler yapılması ve ilaç kullanımı önerilmektedir. Düzenli egzersiz yapılması, tuz tüketiminin azaltılması ve kilo kontrolü tansiyon kontrolü için önem arz etmektedir. Bunlara ek olarak ihtiyaç duyulan durumlarda ilaç kullanımı önerilmektedir. Kullanılacak ilaçlar uzun vadede kullanılan ilaçlardır. Kişiler bazı durumlarda uzun vadeli ilaç kullanımının getirdiği zararlardan kaçınmak adına ilaç kullanımını kendi kendilerine bırakmaktadır. Bu oldukça yanlış bir tutumdur. Tansiyonun düzensiz olması kısa vadeli şikayetlere sebep olmasının yanı sıra uzun vadede de organlara zarar vermektedir. Ki bu durum bazen geri dönüşü olmayan sağlık problemlerine sebep olmaktadır. ilaçlar ancak doktor kontrolünde ve tansiyon dengesinin sağlandığı durumlarda bırakılmalıdır.
Tedavi ne kadar sürer? İlaçlar bağımlılık yapar mı?
Hipertansiyon problemi yaşayan kişiler bu hastalıkla ömür boyu mücadele etmelidir. Yaşam şeklinde yapılan değişiklerle kan basıncını düzenleyebilen hastalar bu uygulamalara ömür boyu devam etmelidir. Kan basıncındaki dengeyi ilaç ile sağlayan hastalar ise ilaç kullanımına doktor aksi bir şey söylemedikçe ömür boyu devam etmelidir. Uzun vadede bu ilaçların bağımlılık yapması gibi bir durum söz konusu değildir.
Hipertansiyona Ne İyi Gelir
– Bu sağlık sorununu yaşayan bireyler tuz kullanımına mutlaka dikkat etmeli ve tuz tüketimini minimum seviyede tutmalıdır.
– Ayrıca aşırı kilo tansiyonu tetikleyen bir durum olması sebebi ile istenmeyen bir durumdur.
– Kişilerin diyet uygulayarak kilolarını kontrol altına almaları önerilmektedir.
– Sigara ve alkol kullanımı da hastalığa zemin hazırlayan faktörler olması sebebi ile tüketilmesi uygun olmayan maddelerdir.
– Ayrıca streste ireylerin tansiyonunun yükselmesine sebep olan faktörlerden bir tanesi olması sebebi ile kaçınılması gereken bir durumdur.

Elektronik Tansiyon Aletleri Güvenilirmidir?
Evet arızası veya sorunu yoksa güvenle kullanılabilir. Diğer manuel tansiyon aletlerine en büyük üstünlüğü pratik olmasıdır. pratik olması sayesinde her hasta kendi takibini yapabilmektedir. Son derece uygun fiyatlara satılmaktadır. Her marka güvenilir sonuç verir ama kaliteli ve bilindik markalar daha uzun süre kullanılabilir.
Hepsinin 2 yıl garantisi vardır ancak ucuz aletler olduğu için garantiyi uygulatmak genellikle mümkün olmamakta ya da hasta garantiyle uğraşmak yerine yenisini almaktadır.
Arıza durumunda onarımı yoktur denilebilir. Arızalı olma ihtimaline karşı arada bir farklı bir tansiyon aletinin sonucuyla karşılaştırm ayapmak akıllıca bir davranış olur.
Redaksiyon Sevde KAPU

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Hipertansiyona Ne İyi Gelir” Yazısında Yorum Yok

burung