Hipnoz halk arasında çok yanlış değerlendirilmektedir bunun sebebi filmler ve anlamsız hikayelerdir.Bilinçaltının gücünü kullanmanın en etkili yoludur.
Antik çağlarda uyku tanrısının isminden gelmekle birlikte aslında hipnoz bir uyku hali değil tam tersi tam bilinçlilik halidir.Aşırı bilinçlilik hali olmasının en tipik bulguları gerek EEG deki beyin dalgaları gerekse kişinin söylenenleri harfiyen anlaması ve uygulamasıdır.Şöyle ki hipnozdaki kişiye parmağını 328 defa kaldır dendiğinde kesinlikle söylenen kadar kaldırır şaşırması yada yanılması mümkün değildir.
Hipnoz bütün dünyada yaygın bir şekilde tedavi amacıyla kullanılmaktadır ülkemizdede eğlence amacıyla hipnoz yasaklanmış ve tedavi protokolüne girmiştir.Halk arasında yaygın olan hipnoz konusundaki tedirginlik giderek azalmakta olumlu sonuçları görüldükçe uygulama sayısıda artmaktadır.Bu güne kadar hipnoz tedavisi sonucu her hangi bir problem yaşanmamıştır,literatürde hipnozun zararı konusunda hiçbir yayın bulunmamaktadır.
Hipnozda kişinin normal bilincine söylenenler üst bilinçine söylenmekte ve kişi telkinleri (ahlaki ve mantıklı olmak kaydıyla) tartışmasız kabul etmekte ve uygulamaktadır.Aslında hayatımızın her aşamasında telkin almaktayız ancak bu telkinlerin zevkimize uygun olanlarını kabul etmekte işimize gelmeyeni değerlendirmeye almamaktayız.
Örnek verecek olursak bir öğrenciye ders çalış dendiğinde öğrenci bunun doğru ve gerekli olduğunu kabul eder ancak oyun oynamak,televizyon izlemek, yaramazlık yapmak daha zevkli geldiğinden ders ertelenir.Aynı telkin hipnozda verildiğinde üstbilinc bunu tartışmaz kabul eder oyun ve diğerleri değerlendirme dışında kalır ve çocuk sadece dersle ilgili telkini hatırlar.Hipnoz 2.5 yaşından daha büyük normal beyin fonksiyonlarına sahip(gerizekalı ve bunaklara uygulanamaz) herkese uygulanabilir.
Sonuç olarak bilinçaltınıza telkin vererek
Kötü alışkanlıklar,takıntılar,bağımlılıklar,tikler hipnozla tamamen yok edilebilir.Hipnoz araştırılırken yapacak kişinin bu konudaki birikimi çok iyi araştırılmalı ona göre seçim yapılmalıdır.Türkiye nin hipnoz konusunda en deneyimli kişilerinden biri de Vildan ÖZGÜL dür fikrini almadan karar vermemelisiniz.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Hipnoz tehlikelimidir” Yazısında 1 Yorum

  1. seyhan says:

    Selam benim 10 ve 11 yaşlarında 2 oglum var babalarındaki tırnak yeme alışkanlığı yaklasik 4 . 5 yaşlarında cocuklardada başladı acı ojeler vb çabalarım bu alışkanlıklarını durdurmaya yetmedi büyüdükçe daha ilerliyor elleri nerdeyse hep agızlarında ne yapmalıyım hipnoz en son tercihim fakat gerekirse olabilirde herhangi bir yan etkisi varmıdır mümkünse bilgilendirirmisiniz Teşekkürler
    Dr Muharrem KAYA
    Hipnoz ilk tercihiniz olmalıydı bilinen zararı yok

gajah