Varis tedavisinde iğne tedavisi dendiğinde hastalar sıklıkla damarın içinden kan almak şeklinde yapıldığı düşünülür ama bu tamamen yanlıştır,damardan kan alınmaz aksine damar içine varisi yok edecek ilaç verilir.Bu tedavinin adı skleroterapi veya diğer deyimle ilaçla varisi kurutmadır.
Varisin iğne tedavisi iki şekilde yapılır
1-Damarı yok edici ilacın direk genişlemiş damarın içine verilmesidir,verilen ilacın yoğunluğu varisin genişliğine göre % 1-% 2 veya % 3 tür,% 0.5 kullanan varsa da bu yeterince etkili değildir.
2-Aynı ilacın köpük aynı ilaç köpürtülerek damara verilmesidir.İlaç köpürtülerek damarın içine sıkılır.
Her ikisinde de ilacın verildiği hastalıklı damar sonsuza kadar yok edilmiş olur yani o varis bir daha asla tekrar oluşmaz.
İğne ile varis tedavisi çok ince damarlara uygulanabildiği gibi iki parmak kalınlığında varislerin tedavisinde de kullanılmaktadır.Ameliyat edilebilen tüm varisle bu yöntemle tedavi edilebilir hatta ameliyat edilemeyecek kadar ince varisler de bu yöntemlerle tedavi edilebilir.
Varis ameliyatına bir çok üstünlüğü sebebiyle gelişmiş ülkelerde varis ameliyatları terk edilmiş ve tüm varisler bu yöntemlerle yapılmaya başlanmıştır.
varisin iğneyle tedavisivaris iğne tedavisi

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“İğneyle varis tedavisi” Yazısında Yorum Yok

ular