Makat iç kısmını ilgilendiren ciddi sağlık sorunlarından birisi olan Anal Fissür yani halk arasında bilinen adı makat çatlağıdır. Bazı sık yapılan hatalara düşmediğinizde makatta çatlak oluşması ciddi anlamda risk olmaktan çıkacaktır. Sorunun kaynağı beslenme olup, kabız yapacak gıdalardan uzak durmadığınızda başta fissür olmak üzere hemoroid dahil bir çok makat problemi ile karşılabilirsiniz. Fakat kabızlık dışında aşırı ishal ve dizanteri hastalığı da yine makatta yırtılmaya neden olur, ama hiç biri kabızlık kadar etkili değildir.

Avrupa Yakası Anal Fissür Tedavisi
Bakırköy 

Op. Dr. Atilla KAYA

Doktor Hasan Berat CİHAN

 

Şişli

Op.Dr. Nizam KURTDERE

Doktor Nizam Kurtdere

 

Anadolu yakası Anal Fissür tedavisi
Kadıköy

Op.Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS

Doktor Ali Rıza Şahap Barlas

 

Kabızlık Anüs Cildini Çizer
Bunu bilmek için proktoloji uzmanı olmanız gerekmez. Kabızlık ile normal durumlardaki dışkılama hiç şüphesiz aynı olmayacaktır. Kabızlıkta daha fazla ve kalın dışkılama olacağı için bazı durumlarda dışkı anüs yani makat iç kısmını çizer. Bu noktadan sonra öyle ciddi sorunlar yaşanır ki makattaki çatlağı anlamamak mümkün değildir.

Makat Çatlağı Nasıl Anlaşılır?

Sorun anüs iç kısmında olduğu için görme şansınız olmayacak fakat şikayetleriniz size işlerin hiçte iyiye gitmediğini hissettirecektir. Erken dönem dediğimiz ilk günlerde çatlağı olan kişi dışkılama esnasında sanki dışkıda cam parçaları varmış gibi ciddi bir acı hissedecektir. Bu şikayet ilk zamanlarda dışkılama sonrası geçse de ilerleyen zamanda ise dışkılama sonrası yaklaşık 4 saate varan bir süreç devam edecektir. Bununla da kalmayıp anüste kısmında kramp şeklinde ağrılar oluşacaktır.

Makat yırtılması ( çatlak ) 2 derecede değerlendirilir.

  • Erken dönem makat yırtığı
  • Kronikleşmiş makat yırtığı

Anüste catlak oluştuktan sonraki 2-3 hafta erken dönem olarak değerlendirilir.  Uygun tedavilerle % 40-60 ihtimalle düzelir yaklaşık bu kadarı da kronikleşir. Erken dönemde hasta tuvalette anüsünü cam kırıkları çiziyormuş gibi acı hisseder ancak dışkılama işlemi bittiğinde ağrısı kısa sürede geçer. Kronikleştiğinde ise hasta tuvaletten çıktıktan sonra 1-4 saat boyunca ağrı çeker. Bu ağrı dışkılama sırasındaki cam çiziyormuş gibi değildir daha çok makatta kontrolsüz kasılma şeklinde ağrıdır. Kramp şeklindedir. Hastalık müzminleştiyse tedavi yapılması gerekir çünkü ilaçlar fayda sağlamaz.

İSTANBUL DA MAKAT ÇATLAĞI DOKTORLARI

En iyi anal fissür tedavisi hangisidir;

Kronikleşen makat yırtığı nasıl tedavi edilir?
Botox la tedavi; bu tedavi şekli ameliyat değildir yaklaşık 1 dakikada uygulanan basit bir enjeksiyon işlemidir. Kramp giren kas rahatlatılır ve bu sayede % 95 oranında tam iyileşir. Botoxla fissür tedavisinin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur ve tecrübeli ellerde kolayca uygulanabilir.

Makat Yırtığı Ameliyatı

Bilinenin aksine yırtık kesilmez veya kapatmak için dikilmez, iyileşmeyi engelleyen kas krampını düzeltmek için bir grup kas kesilir, kasın kesilmesiyle makattaki kaslar rahatlar ve rahatsızlık % 99 kalıcı olarak düzelir.

Ameliyattan sonra dışkı kaçırma, gaz kaçırma, kanama, iltihaplanma, ağrı gibi sorunlar görülürken botoxla tedavide bu tür sorunların hiçbiri görülmez, Ameliyat sonrası kalıcı dışkı kaçırma ihtimali binde 1 civarlarındadır ve iç çamaşırı kirletme tarzında olur, genellikle sosyal yaşamı etkileyecek düzeyde değildir.

Idea klinik çatlak tedavi merkezinde diğer hastalıklarında olduğu gibi makatta yırtık hastalığı içinde ameliyatsız tedavi uyguluyoruz. Yukarıda belirtildiği gibi botoxla tedavi için sadece 1 dakikanızı ayırmanız yeterlidir.

Doktor önerileri sitesinde hastalıklarla ilgili genel önerilerle birlikte hastalığınızın tedavisini araştırırken dikkat etmeniz gerekenleri, doktor ve klinik seçimi ile ilgili bilgiler de yer almaktadır.

Bu sayfada İstanbul ili sınırları içinde çalışan genel cerrahi uzmanı olmasına rağmen genel olarak genel cerrahi branşının onlarca çeşit tedavisi ile değil sadece anüs bölgesi hastalıkları tedavisi üzerine yoğunlaşmış fissür uzmanlarının adı ve iletişim bilgilerine yer verilmiştir.

İstanbul da makatta görülen hastalıkların tedavisi konusunda uzmanlaşmış ve sadece anüs bölgesi hastalıkalrının tedavisi yaptığı için çağdaş tedavi yöntemlerini uygulayan ve güncel teknolojilere sahip genel cerrahi uzmanları ve klinikleri yanı sıra yine İstanbul da faaliyet gösteren çatlak tedavi merkezlerinin bilgi sitelerine de yer verilmiştir.

En iyi makat çatlağı tedavisi seçiminde önemli olan
Hasta lüxü
Sosyal yaşama dönüş zamanı
Tedavi sonrası ağrı düzeyi
Tekrarlama ihtimali
Gaz dışkı kaçırma risk oranıdır.
kanama ihtimali
iltihaplanma riski

İstanbul Anal Fissür Ameliyat Fiyatları

İki haftada iyileşmeyen makat çatlağı yani kronik anal fissür de iki tedavi seçeneği  uygulamaktayız.

1- Botoxla Fissür Tedavisi Ücreti

Ameliyatsız bir tedavi yöntemidir. Ameliyatla keserek gevşettiğimiz kasın ilaçla gevşetilmesi işlemidir. İşlemi 1 dakika içerisinde yapıyoruz . 100 Ünite botox enjekte ediyoruz, bu sayede ameliyata yakın bir başarı elde ediyoruz.  Ameliyat olmadığı için uygulama sonrası ağrı olmuyor ve hemen işinize dönebiliyorsunuz. Enjeksiyon 1 dakika sürüyor, başarı şansı % 95-98 civarıdır. Kalıcı gaz ve dışkı kaçırma gibi yan etkileri yoktur. Tedavi ücreti muayene dahil 1450 TL dir.
2- Ameliyatla tedavi (L.İ.S.); Kapalı yöntemle LİS. ameliyatı yapıyoruz. 2 cm’lik bölgeyi uyuşturup 1-1.5 cm yerden  8-10 dakikada yapıyoruz ve tedavi sonrası kalkıp gidebiliyorsunuz. Uyuşturucunun etkisi geçtiğinde 2-3 gün orta düzeyde ağrı olabiliyor. Bu yöntemin başarı oranı % 99 dur. Çok küçük ihtimalle kalıcı gaz-dışkı kaçırma riski taşır.
Ameliyat ücreti 2700 TL dir. SGK hastalarına bu ücretlerin %50’si uygulanır yani 1350 TL ödersiniz. Ücretler tedavi ücreti olup ayrıca muayene, anoskop muayenesi ve diğer uygulamalar için ücret alınmaz.

Anal fissür tedavisi konusunda İstanbul’da 3, Bursa, İzmir ve Ankara’da toplam 6 şubeyle hizmet veren Idea Klinik dikkat çekmektedir. https://www.ideaklinik.com/isanbulda-kadin-genel-cerrahi-uzmani-op-dr-seher-sirin.html