Bu sayfada proktoloji branşının en sık rastlanan hastalığı makat çatlağı, tedavi seçenekleri ve tedavi ücretleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler bulacaksınız. Anal fissür Türkçe adıyla makat çatlağı yada makatta yırtık bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir. Kadınlarda daha çok görülse de erkeklerde de görülmektedir. Hemoroidden sonra en sık görülen anüs hastalığıdır ve sıklıkla kabızlığı takiben ortaya çıkar. Çatlak müzminleştiğinde ağrı o kadar şiddetlenir ki hasta tuvalette ağlar.
Erken dönemde Anuflex Krem kullanımıyla % 50 ihtimalle düzelir ancak tedavi gecikir ve müzminleşirse kremlerle düzelme ihtimali azalır ve geriye 2 tedavi seçeneği kalır.
Botox enjeksiyonu
LİS Ameliyatı
Fissür ameliyatı her hastanede yapılırken İzmir botoxla makat çatlağı tedavisi yapan yer sayısı çok azdır. Uygulamayı öğrenen cerrah sayısı arttıkça yapılan klinik sayısı da artacaktır.

Botoxla fissür tedavisi

Müzminleşmiş makat çatlaklarında botox kullanımı hızla artmaktadır. Ameliyatın zorluğu ve kalıcı gaz ve dışkı kaçırma gibi ciddi yan etkilerinin olması sebebiyle özellikle gelişmiş ülkelerde botox yaygın bir şekilde uygulanmaktadır.
Avrupa ülkelerinde sigorta şirketleri botoksla tedavinin bedelini öderken Türkiyede ödememektedir bu durum hastaya ekonomik yük getirdiği için daha az tercih sebebi olmaktadır.
Tedavide botilismus toxini A kullanılır. Muayenehane şartlarında 1 dakika gibi kısa sürede yapılan enjeksiyon sonrası herhangi bir risk,yan etki ve ısdırap olmaz.

Botox Makata Nasıl Uygulanır

İnsülin iğnesi denilen çok ince iğne yardımıyla parmak eşliğinde felç edilmek istenen sol kasın içine 5 üniteml, sağ taraftaki kasın içine 5 ünite yapılır. Uygulama uyuşturucu gerektirmeden 1 dakikada yapılabilir, fissürden kaynaklanan acıyı azaltmak için lokal anestezi yapılabilir. Enjeksiyon ağrısı kadar ağrı olur.

Botoxla Anal Fissür Tedavisinin Üstünlükleri

Ameliyat sonrası ortaya çıkan makatta yamuk görünüm makat kesilmediği için bu tedaviden sonrası görülmez, makatın şekli aynen eskisi gibi kalır.
Ameliyattan sonra görülebilen kalıcı gaz ve dışkı kaçırma sorunu botoxla makat çatlağı tedavisi sonrası asla görülmez.anal fissürtedavisi izmir
Ameliyat korkusu olan ve ağrı eşiği düşük canı tatlı insanlar ameliyatı ertelemekte ve yaşam kalitesi düşmektedir.Bu gurup hastalar için ideal bir seçenektir.
Narkoz riski taşıdığı (yüksek tansiyon,kalp hastalığı,şeker gibi nedenlerle) için ameliyat olamayan hastalara çözüm üretilir.yanlara risk yaşatılmaz.
Çok pratiktir ;1 dakika içinde zahmetsiz bir şekilde uygulanabilir.
Hiçbir hazırlık (lavman, musil, traş, rektoskopi) ve tahlil gerekmeden ayaktan uygulanır. izmir anal makat çatlağı botox yapan yer
Kullanılan çok ince iğne sayesinde uygulama çok az ağrılıdır.
Tedavide başarı şansı yüksektir (tecrübeli ellerde ve uygun dozda ilaç verildiğinde % 90-95)
Hasta tedaviden hemen sonra işe gidebilir.
Ameliyat olmadığı için kanama riski olmaz
Ameliyatta görülebilen iltihap, kanama, dikiş açılması gibi riskler yaşanmaz.
Narkoz gerekmediği için narkoz riski olmaz

Botoksla anal fissür tedavisinin dezavantajlarıizmirde anal fissüre botox yapan yerler

Türkiye de resmi kurumlar tedaviyi karşılamaz, bedeli hasta kendi ödemek durumundadır.
Kullanılan ilaç pahalıdır.
Kasta gevşeme 2 haftada tamamlandığı için ağrı azalması günler içinde gerçekleşir.
İlaç özel koşullarda nakledildiği ve saklandığı için her an el altında bulundurulamayabilir (genellikle randevulu çalışılır). Idea İzmir Şubesi İzmide botoks uygulamasının en fazla yapıldığı klinik olduğu için uygun koşullarda ilaç bulundurmaktayız bu şekilde ilacın kargoda bozulma ihtimalini de ortadan kaldırmaktayız. Kliniğimize gelirken botoks yaptırmak için randevu almanız gerekmez.

anal fissür botox tedavisi izmir
İzmir şubemizde botoxla anal fissür tedavi ücreti 1450 TL dir, bu ücret karşılığında bir ampulün hepsi yani 100 Ünite ilaç yapılmaktadır. 100 Ünite botox başarı oranını % 95-98 ler düzeyine çıkarmaktadır. Bir çok klinikte 50-60 ünite yapılmaktadır doz bu düzeylerde uygulandığında başarı oranı % 70 ler düzeyinde kalmaktadır bu sebeple botoks yaptıracağınızda kaç ünite yapılacağını uygulayıcıya sormalısınız.
Op. Dr. Demet Ağras Proktoloji Uzmanı

https://www.ideaklinik.com/anal-fissur-makat-catlagi-tedavisi.html

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“İzmir Botoxla Fissür Tedavisi” Yazısında Yorum Yok

ikan