Peklik diğer deyimle kabızlık bağırsak uzunluğu,bağırsak tembelliği,ailesel özellik gibi sebeplerle izah edilmeye çalışılsa da tamamen bağırsak hareketleriyle ilgili bir durumdur.Ve neredeyse tümüyle hastanın yeme alışkanlığıyla ilgilidir.Aynı şeyi yemelerine rağmen farklı kişilerin kabızlık sorununu farklı düzeyde yaşamalarıysa bağırsak eğitimiyle izah edilebilir. Şöyle ki; Dışkının kıvamını belirleyen şey kalın bağırsakların hareket sıklığıdır.Kalın bağırsak bazı kişilerde 20 dakikada bir kasılırken bazı kişilerde 4-6 saatte bir kasılmaktadır.20 dakikada bir kasılan kişi günde 2-3 defa dışkılarken 5 saatte bir kasılan haftada bir dışkılayabilmektedir.Yoğun kabızlık yaşayan kişi eğitimle kasılma sıklığını 5 saatten 1 saate düşürebilir ve bu sayede kabızlık sorunundan kalıcı olarak kurtulabilir.
Peki kalın bağırsak nasıl eğitilir?
Burada en etkili şey posadır,bir anlamda bağırsağın motoru posadır ve miktarıyla direkt ilişkilidir.Yaygın bir şekilde söylenenin aksine bol su tüketmenin kabızlığın giderilmesinde en küçük bir etkisi yoktur,bilindiği gibi ince bağırsaklardan günde 20 litre sıvı salgılanmaktadır hastanın fazladan içeceği 2 litre su bunu değiştirmemektedir.
İkinci derecede etkili uygulama yaşam ritmine göre dışkılama sıklığı belirlenmeli ve bu bağırsağa öğretilmelidir.
Üçüncü dikkat edilecek konu ise tuvalete giderken gazete, kitap, dergi ve cep telefonlarını dışarıda bırakmaktır.
Tüm bunlar için şunlar önerilebilir;
Posa artırıcı öneriler;Bağırsak hareket sıklığını artırmak amacıyla bol sebze meyve tüketilmeli,her öğünde tercihen kepekli ekmek tüketilmeli,akşam yatmadan 5-10 kayısı kurusu veya kayısı suyu içilmeli.Bu uygulamalara rağmen düzelmiyorsa bu durumda posa miktarını artırmada daha etkili gıdalara geçilmeli ve direk kepek tüketilmelidir.En rahat temin edilebilen ve tüketimi kolay olan ineklere verilen kepek (dünyada kabızlık şikayetiyle veterinere başvuran ineğe rastlanmamıştır 🙂 ) her akşam 1 su bardağı yenilmelidir.Kepek çorba,yoğurt,süt,ayran veya herhangi bir sıvıya karıştırılarak tüketilebilir.Günde bir bardak yeterli gelmiyorsa giderek artırılmalı gerekirse sabah akşam yenilmelidir.Kepek miktarı günde 3-5 bardağa kadar çıkarılabilir ve hiçbir zararı yoktur (kepeğin anemi yapacağı konusu da şüphelidir çünkü ineklerde anemi çok çok seyrek görülür).
Dışkılama ritmi;Mümkün olduğunca günün aynı saatlerinde tuvalete gidilmeli tercihen her gün kahvaltı yapılmalı ve kahvaltıdan sonra dışkılama alışkanlığı bağırsaklara öğretilmelidir.Burada sigaradan yardım alınabilir,kahvaltıdan sonra içilen bir çayın yanında tüttürülen sigaranın bağırsağı boşaltılmasında olumlu etkisi vardır.Sigaranın böyle bir tek yararı olması yanında binlerce zararı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.
Tuvaleti işgal etme süresi;Dışkılama hissi iyice belirginleştikten sonra tuvalete gidilmelidir,kapısını açarken “ben buradan 1.5 dakikada çıkmış olacağım” denmeli ve bu gerçekten yapılmalıdır.Tuvalette dakikalarca kalınmamalıdır.Bunu sağlamanın en kolay yolu da şudur;oturulduğunda kolayca çıkan 70-90 gramlık ilk kısım çıkarılmalı ve daha fazla çıkarmak için çabalanmamalıdır.Sanki dışkı bitmemiş gibi gelse de bu hisle ilgilenmeden tuvalet terk edilmeli daha fazla ıkınılmamalıdır.Bu uygulamaların ne kadar normal olduğunu anlamanın en kolay yönü köpekleri izlemektir.Köpekler sokağın kenarında durur ve 30 saniyede dışkılar ve yoluna devam eder,öyle saatlerce oturup sırada bekleyenleri çileden çıkarmaz 🙂

Bu önerilere 2 ay aralıksız devam edilmesi halinde bağırsağın hareketleri normale geleceği için kalıcı olarak düzelmiş olur.

kabızlık ilacı kabız adam

http://www.ideaklinik.com/kabizlik-nedenleri.html
http://www.ideaklinik.com/kabizlik-nasil-giderilir.html
http://www.basurklinigi.com/kabizlik-nedenleri/

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kabızlık nasıl geçer” Yazısında 3 Yorum

 1. HHHH says:

  merhaba, bıldım bılelı kabızlık problemı yasıyorum.3 sene once tum batın ultrasonu yaptrdım sadece gaz var yedıklerıne dıkkat dedı. yedıklerıme dıkkat edıyorum hergun en az 2 lt su cııyorum ama yınede de3-4 gunde 1 cıkıyrum ve en az 15 dk ıkınıyorum. ultra sevıyede gaz cıkartıyorum bıktım gaz cıkarmaktan. son zamanlarda buyuk abdestten sonra sol tarafımda sıddetlı bır agrı basladı. ılk gun ıkı buklum kaldım. oylekı ertesı gun sırtımda bıle hıssetım agrıyı. sızce neden olabılır cok ıkınmaktan mı ? ne yapmalıyım ?
  Dr Muharrem Kaya
  sadece su içmek değil ayn zamanda bol posalı tüketmeniz gerekiyor.beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz.bunun için şu linkten yardım alabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/makat-hastaliklarinda-beslenme.html

 2. Selçuk says:

  8-9 yıldır kabızlık var. Bır cok doktora gıttım hepsı ılac verdı. Duzenlı spor yapıyorum. 3lt cıvarı su ıcıyorum. Yemeklerıme dıkkat edıyorum. Ilac kullanmadn cıkamıyorum. Sureklı karnım sısıyor ve hep kabızım. En son bagırsaklarımı aldırmayı dusunuyorum. Ne yapabılırm
  Dr Muharrem Kaya
  İBS olabilir.gastroenterolojiye gidin

 3. cevat ay says:

  ben bir ay öncesine kadar kabızlık çekiyordum, dışkımın anüsteki 10 cm si katı üst tarafı mülayim olarak üç günde bir çıkıyordum.
  sizlerin yazılarınızı okuyarak beslenmeme daha dikkat ettim, sebze meyve yiyorum, hatta bir haftadır yemeklerime kepek te katıyorum. ilk dört gün üst üste her gün hiç katı kısmı olmadan mülayim çıktım.
  son iki keredir ancak iki günde bir çıkıyorum. dışkım da gayet mülayim ve bol. neden iki üç gün de bir çıkıyorum.
  bu konuda bilgi rica ediyorum. saygılar
  Dr.Muharrem KAYA
  demekki aldığınız önlemler yetersiz kalıyor.bol su da içmelisiniz ve sporda yapmalısınız.günlük 45 dk 1 saat kadar en azından yürüyüşde yapın

ayam