Kabızlık sorununun nasıl çözüleceğinden ve istenmeyen bir durum olduğundan bahsetmeden önce bu hastalık hakkında bilgi vermek daha faydalı olacaktır. Çünkü bu sağlık problemi toplumda neredeyse bireylerin yarısında görülmektedir. Kabızlığın pek çok sebebi bulunmaktadır. Bunlara da yazımızın içerisinde yer vereceğiz.

Kabızlık Nedir?
Kabızlık çok sık görülen ve neredeyse her bireyin zaman zaman yaşadığı fakat ciddiye almadığı bir sağlık sorunudur. Kabızlık tek başına belki tehlikeli bi hastalık sayılmayabilir ancak, kabızlığın sebep olduğu birçok ciddi hastalık bulunmaktadır.

Kabızlık dışkılama işleminin zorlaşması ve azalması şeklinde tanımlanabilir. Haftada 3ten az olan dışkılamalar az sayılır ve kabızlık olarak değerlendirilir. Ayrıca dışkılamanın zorlanarak ve ıkınarak yapılması, şişkinlikte kabızlığın habercisidir. Birde kronik kabızlık diye bir rahatsızlık bulunmaktadır. Bir hastalığın kronik olarak değerlendirilmesi devamlı olması ve uzun sürelerce devam etmesi ile alakalıdır. Kabızlık problemi 18 aydan uzun süredir devam ediyorsa tıbbi olarak kronik diye sınıflandırılmaktadır.

Kabızlık Neden Olur?
Kabızlığın en temel sebebi yanlış beslenme alışkanlığıdır. Lif içerikli besinler bağırsaklara eriyip yok olmazlar ve su tutulmasını sağlarlar. Ve bu sayede dışkının yumuşak olmasını sağlarlar. Lifli gıdaların yetersiz olduğu beslenme şekillerinde ise oluşan dışkı sert olacağı için doğrudan kabızlığa sebep olur. Örneğin et içerikli ürünler lif yönünden oldukça fakirdir. Tıpkı lifli gıdaların az tüketilmesi gibi suyunda az tüketilmesi kabızlığa sebep olmaktadır.

Kabızlığa neden olan bir diğer faktör ise yanlış tuvalet alışkanlığıdır. Dışkılama isteği geldiğinde herhangi bir sebepten dışkılamanın ertelenmesi dışkının bağırsakta birikmesine sebep olmaktadır. Bağırsakta biriken bu dışkı makat kaslarının zayıflamasına neden olmaktadır. Zayıflayan kaslar dışkının anüsten makata itilmesi konusunda yetersiz kalmaktadır.

Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi depresyon, stres ve psikolojik rahatsızlıklar bağırsak hareketlerini yavaşlatarak kabızlığa sebep olmaktadır.

Fazla ıkınılarak ve zorlanarak yapılan doğumlarda makat kaslarının zayıflamasına sebep olarak dışkılamayı zorlaştırmaktadır.

Kabızlık Kimlerde Görülür?
Yukarıda kabızlığı tetikleyen faktörleri sıraladık. Burada ise kabızlığın kimlerde ve neden daha sık görüldüğünden bahsedeceğiz.

Fazla kilolu bireylerde kabızlık sıkça görülen bir şikayettir. Fazla kilolu bireylerde karın kasları zayıflamaktadır. Zayıflayan kaslar dışkılama işlemini zorlaştırır ve dışkının makatta kalıp setleşmesine sebep olmaktadır. Bu da doğrudan kabızlığa sebep olmaktadır.

Devamlı sabit pozisyonlarda çalışan bireylerin bağırsak hareketleri de ağırlaşacağı için kabızlık riski taşıyan bir gruptur.

Kadınlar hamilelik gibi vücudun dengesinin tamamen değiştiren bir durum yaşaması sebebi ile erkeklere göre daha çok kabızlık problemi yaşamaktadır. Hamilelikte değişen hormonlar dışkılama sürecini de kimi zaman olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Ayrıca hamileliğin ilerlemesi ve bebeğin büyümesi ile bağırsaklara uygulanan baskı artmaktadır. Bu da tıpkı kilolu bireylerde oldğu gibi kabızlığa neden olmaktadır.

Kabızlık Nasıl Geçer ?
Kabızlık her insanda farkı sebeplerden ortaya çıkmaktadır. Bireyler kendi vücut ve yapılarını en iyi kendileri bilmektedir ve bu sebebin ne olduğu kendileri kolayca belirleyebilirler. Biz burada kabızlığı engelleyen temel faktörlerden bahsedeceğiz.

Lifli ve posalı gıdalar tüketmek
Bu sağlık probleminin temel sebeplerinden bir tanesi yanlış beslenme alışkanlılarıdır. Beslenme alışkanlıklarında yapılacak bazı değişikliklerle bağırsak hareketleri büyük ölçüde düzenlenebilmektedir.

Dışkının bağırsakta uzun süre kalması dışkının sertleşmesine sebep olmakta ve makattan çıkışını zorlaştırmaktadır. Dışkının bağırsakta kalış süresini azaltacak gıdalar tüketilmesi bağırsak hareketlerini düzenleyecektir. Bunun için lif içerikli sebze, meyve, tahıl gibi gıdaların tüketilmesi tavsiye edilmektedir. süt ve süt ürünlerinin aşırı tüketilmesi de kabızlığa neden olabilmektedir.

Bol su tüketmek
Bol su tüketilmesi alınan lifli gıdaların sindirilmesine yardımcı olması sebebi ile oldukça önemlidir.

Dışkılamayı ertelememek
Bu sağlık sorununu önlemenin bir diğer yolu ise bağırsak hareketlerinin düzenlenmesidir. Sabahları aç karnına 1-2 bardak su tüketilerek tuvalete gidilmesi bu alışkanlığın kazanılmasında faydalı olacaktır.

Hareketli bir yaşam tarzı benimsemek
Hareketsizlik sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olmaktadır. Bu sebeple özellikle uzun saatler oturarak çalışanlar, gebelik sebebi ile hareketsiz kalan kadınlar kabızlık sorununa daha çok yakalanmaktadır. Hareketli bir yaşam tarzı, yürüyüş yapmak sağlıkla alakalı pek çok alanda faydalı olduğu gibi bağırsakların çalışmasında da oldukça etkilidir.

Faza kilolardan kurtulmak
Fazla kilolu olmanın zararları maalesef ki dışkılama alışkanlıklarını da etkilemektedir. Özellikle aşırı kilolu bireylerde görülen yanlış beslenme bağırsak hareketlerini olumsuz yönde etkilemektedir.

Kabızlığa Bitkisel Çözüm
Aralıksız iki ay üryan eriği tüketimi bağırsağı eğiteceği için sonra yenmese de düzelme kalıcı olur. Üryan eriğine geçmeden diğer bitkilerden söz edelim.

Keten Tohumu ve Yulaf Tüketimi
Keten tohumu hekimler tarafından kronik kabızlık için sıkça tavsiye edilen bitkisel ürünlerden bir tanesidir. Bağırsak hareketlerini düzenleyen birçok ilaç bulunmasına rağmen ilaç olması sebebi ile uzun süreli kullanımlarda yan etkileri olabilmektedir. Ancak keten tohumu bitkisel bir ürün olması sebebi ile böyle bir yan etkiye sebep olmamaktadır. Keten tohumunun sabahları tüketilmesi tavsiye edilmektedir. sabahları yoğurda katılarak tüketilebileceği gibi geceden bir bardak suya sabah tüketmek üzere ıslatılarak da tüketilebilir.
Yulaf tüketimi bağırsak geçişlerini kolaylaştırması sayesinde kabızlığı önleyen bitkisel ürünler arasında tavsiye edilmektedir. Yulafta bulunan yüksek orandaki lif insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Tam Tahıllı Ürünlerin Tüketilmesi
Lif yönünden oldukça zengin olan tam tahıllı ürünlerin tüketilmesi de kabızlıktan korunmak için tavsiye edilen beslenme şekillerinden birisidir. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek, beyaz undan yapılan ürünler yerine esmer ürünler tercih etmek tavsiye edilmektedir. Bu şekildeki değişiklikler ile tahıllı yiyecekler kişilerin beslenmesine eklenebilir.

Zeytinyağı
Yapılan bilimsel araştırmalar zeytinyağının az da olsa müshil etkisine benzer etki yapan bir yağ türü olduğunu göstermektedir. Tüketilen zeytinyağının bağırsaklardan emilerek dışkılamayı kolaylaştırdığı bilinmektedir. Ayrıca sindirim sistemini uyararak besinlerin emilmesinde de yardımcı olmaktadır. Bu sebeple özellikle sabah kahvaltılarında zeytinyağı tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Üryan Eriği
Yukarıda saydığımız bitkisel ürünler herkes tarafından bilinen ve uygulanan şeylerdir. Ancak fazlaca bilinmeyen ama bunlardan daha etkili olan bir diğer doğal ürün ise üryan eriğidir. Yalnızca yukarıda bahsedilen ürünler kadar kolay temin edilememektedir. Üryan eriği antioksidanlarla donatılmış, şeker oranı düşük olan lif yönünden zengin yapısı sayesinde ile hakiki bir mükemmel gıdadır. Temin etmek isteyenler için şöyle bir site bulunmkatadır. Buradan temin edebilirler. (https://www.enbifamily.com/organik-uryani-erigi-kurusu)
Yazımızda kabızlığın ne olduğundan, kimlerde daha sık görüldüğünden ve nasıl engelleneceğinden bahsettik. Bakıldığı zaman kabızlık çok ciddi bir sağlık sorunu gibi görünmemekte ve bireyler tarafından önemsenmemektedir. Evet kabızlık yalnız başına değerlendirildiğinde ciddi bir sağlık problemi değildir. Ancak kabızlığa bağlı makat bölgesinde oluşan ciddi hastalıklar bulunmaktadır. Kabızlığa yatkın bireyler kabız kalmaktan kaçınarak kendilerini bu hastalıklardan koruyabilmektedir.

Kabızlığın Sebep Olduğu Makat Hastalıkları
Toplumda sıkça görülen hemoroid ve makat çatlağı hastalığının temel sebebi kabızlık yanı fazla ıkınmaya bağlı makat kaslarının zorlanmasıdır.

Hemoroid
Hemoroid her yaştan ve cinsiyetten bireyde sıkça görülen ve hatta en sık görülen makat hastalığıdır. Basit olarak tanımlamak gerekirse makat bölgesindeki toplar damarların genişlemesi ve hastalığın evresine göre makattan sarkmasıdır. İç ve dış hemoroid olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Dış hemoroid iç hemoroide göre daha sık görülmektedir.

Hemoroid kabızlık ve fazla ıkınma sonucunda makat kaslarının aşırı basınca maruz kalarak zorlanmasına ve dolayısıyla makat bölgesindeki toplardamarların genişlemesine sebep olmaktadır. Genişleyen bu toplar damarlar hastalık ilerlediği takdirde makat sarkmasına dahi sebep olabilmektedir. Hemoroid hastalığını ayrıntılı bir şekilde anlattığımız yazılarımızdan bu hastalık ile alakalı daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Makat Çatlağı (Anal Fissür)
Bireylerin kabızlık yaşaması demek anüs içerisinde bulunan dışkının sertleşmesi demektir. Sertleşen bu dışkı anüsten geçip makattan çıkarken makatın kesilmesine, çizik oluşmasına sebep olmaktadır. Kulağa basit bir problem gibi görünse de oldukça ciddi acılara sebep olmaktadır. Hastalığın ilk evrelerinde yaşanan acı dışkılamam sonrasında birkaç dakika içinde kaybolurken, hastalığın ilerleyen evrelerinde ise dışkılama ardından ağrı birkaç saat geçmemektedir. Hastalık 15 gün içerisinde geçmezse kronikleşmiş kategorisinde yer almaktadır.

Fistül
Fistül makat bölgesinde oluşan ve tedavisi zor olan hastalıklardan birisidir. Fistülün temel sebebi makat bölgesinde oluşan apsedir. Bu apsenin kesin sebebi bilinmemekle birlikte uzmanlar tarafından kabızlığa bağlanmaktadır.

Fistül kelime anlamı olarak anal kanal anlamına gelmektedir. Bu hastalıkta iç bağırsağın son kısmı ile makat arasında apse oluşumuna bağlı olarak kanal oluşmaktadır. Oluşan bu kanaldan sürekli olarak iltihap gelmesi hastalar için oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bu kanaldan devamlı olarak iltihap gelmesi uzun zaman tedavi edilmezse makat kanseri riski taşımaktadır. Bu sebeple bu hastalığın tedavisi ertelenmemelidir.

Anal Hematom
Anal hematom makatta pıhtı toplanması anlamına gelmektedir. Kabızlığa bağlı fazla ıkınma sonucu makata uygulanan basınç artmakta ve bölgedeki toplardamarlar patlayarak pıhtılaşmaya sebep olmaktadır. Bu hastalık makatta şişlik ve ağrı gibi oldukça rahatsız edici şikâyetlere sebep olmaktadır.

Bu yazımızda kabızlıktan ve kabızlığa bağlı oluşan makat hastalıklarından bahsettik. Bu yazımızda hastalıklardan yalnızca yüzeysel olarak bahsedilmiştir. Dilerseniz sitemizde hastalıklarla ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki kişiler koruyucu hekimlik uygulamaları ile kabızlık ve buna bağlı oluşabilecek hastalıkları engelleyebilirler.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kabızlık Neden Olur, Nasıl Geçer?” Yazısında Yorum Yok

kucing