Saç ekimi yapılma yaşı kaç olmalıdır.   Bu soruyu saç ekimi kaç yaşında yapılmalıdır şeklinde sormak gerekir ama yinede net bir cevabı olmayan soru olacaktır.Saç ekiminde yaşın önemi yoktur her yaşta yapılabilir önemli olan yaş değil ekim planıdır.Buna şöyle bir örnek verilebilir; 21 yaşında saç ekimi düşünen birine 17 yaşındaki saç çizgisine göre plan yapılır ve buraya ekim yapılırsa ilk birkaç yıl güzel görünür ama saç dökülmesi 28 yaşına kadar yoğun olarak devam edebileceğinden dökülüpekim yapılan yerin gerisi açılırsa bu onarılması çok zor bir kötü görünüme sebep olur.

   Dökülme problemi kalmamış kafasında geniş açıklığı olan birine sonraki seanslarda geri kalan alana ekilir diyerek sadece ön2 cm lik banta sık ekim yapılır ve sonra ekilebilecek kök kalmazsa bu durumdada önde şapka gölgeliği gibi bir görünüm olur,yine çok geniş açıklığı olan birine az sayıda ekim yapıldığında özellikle yatık ekilmemişse çok seyrek ve suni bir görünüm olurki bu da kişide ciddi rahatsızlığa sebep olabilir.

   Saç dökülmesinden en çok rahatsızlık duyulan yaşlar 20-25 yaşlarıdır ve genellikle öne 1-3 cm lik çizgi şeklinde ekimle eski görünüme kavuşma beklentisi vardır ama bu yaşlarda çok öen yapılacak ekim sonraki yıllarda dökülmenin devam etmesine bağlı olarak geriler açıldığında kişide görsel çirkinliğe sebep olmaktadır.Saç ektirdiğine pişman olanların çoğu bu şekildedir.

   Birde tepeye ekim sorun olabilmektedir aşağıdaki resimde de görüleceği gibi tepede dar bir alana ekilen saçlar etrafının dökülmesi sonucu denizin ortasındaki palmiye adası gibi görünmektedir.

   Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir.

   Saç ekiminde önemli olan yaş değil doğru plan yapabilmektedir.18 yaşında bile ekim yapılabilir ama gelecekte olabilecek dökülmeler öngörülerek ekim iyi planlanmalıdır.Tabiki plan yapılacak diğer önemli bir konuda kişiden ne kadar saç kökü alınabileceğidir.Kişinin ense sıklığı ,sakalından ve göğsünden alınabilecek kök sayısı kabaca tahmin edilip ona alınabilecek kökler belli bir plan dahilinde yapılmalıdır.

   Gelecekte pişman olmamak için beklentinizi iyi belirlemeli ve bu konuda ekim yapacak doktorun önerilerini dikkate almalısınız,annenizin “şuraya ektirmelisin” lafından etkilenmemelisiniz çünkü o sizin saçınızın dökülmemesini ummaktadır.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kaç yaşında saç ekilir” Yazısında 2 Yorum

 1. mehmet Fatih says:

  Hocam, hayırlı çalışmalar gelen sorulara karşı verdiğiniz cevaplar çok güven verici.
  saç ekimi yaptırmak istiyorum. Ekimimin maliyeti ne olursa olsun sizin gibi düşünen aldatma ve oyalama zihniyetinde olmayan yerlerde yaptırmak istiyrum.
  bana yardımcı olursanız çok minnettar olurum, sizin ile iletişime geçmem mümkünmü saygılar…
  Dr.Muharrem KAYA
  ben saç ekimi yapmıyorum.daha çok bilgilendirme amaçlı yazıyorum.güvenilir yerleri araştırmanızı öneririm

 2. onur says:

  Bn 17 yasindayim saclarimin onu acildi halada dokuluyo 3-4 santim falan anlim acilmis durumda buraya sac ektirsem ne kadar olur fiyati
  Dr.Muharrem KAYA
  bunu saç ekim merkezlerine sormalısın

kodok