Kafadaki yağ bezeleri vücudun her yerinde görülebilen yağ kistlerine benzer şişliklerdir.En sık görüldüğü yer kafa derisidir.Cerrahi eğitimi alan her branş bunun ameliyatını yapabilir ama bu konuda en birikimli doktor gurubu genel cerrahlardır çünkü diğer branşlar bu tür ameliyatları pek yapmadığı için ayrıntısına hakim olamaz. Hastalar kafa ile ilgili olduğunu düşünerek yanlışlıkla beyin cerrahisine gittiğinde genel cerrahiye sevk edilirler.
Aslında hangi branşın yaptığı değil hangi doktorun yaptığı daha önemlidir. Şöyleki; bu konuda birikimli olmayan bir cerrah sacı tıraş eder ve sonunda pansumanla kapatır bu da hastada ciddi sıkıntı yapar.Özellikle kadınlarda saçın yeniden uzaması uzun zaman alır, ortada kısa saçın olduğu alan çirkin görünüme sebep olur ve aylar içinde kapanabilir.Pansuman uygulaması da aynı şekilde dramatik görünme sebep olur.
Kliniklerimizde yağ kisti alınacak bölgedeki saçlar tıraş edilmez ve işlem sonrası pansuman yapılmaz yani hasta kliniğe girdiği görünümle çıkar.Ameliyat olduğu belli olmaz.
Yağ kisti alınan yerde saç çıkarmı ?
Yağ kistleri çok büyüdüğünde o bölgedeki saç köklerini öldürebilir, eğer kökler öldüyse o bölgedeki saçlar çıkmaz. Bu ameliyat konusunda birikimli cerrahlar saç çıkmayan kelleşmiş alanı bezeyle birlikte çıkarır böylece saçların arasında kel bir alan kalmaz.
Yağ bezinin alındığı yerde iz kalırmı ;
Evet iz kalır kitle ne kadar büyükse o kadar iz kalır,çapı 3 cm olmuş bir kitlenin çıkarıldığı yerde 3 cm kadar iz kalır ancak saçlarla büyük oranda kamufle edilebilir.Bu konuda birikimli bir cerrah kisti olabilecek en küçük yeri keserek çıkarır bu yaklaşımda en az iz kalır.
Yağ bezesi alma fiyatı : Kliniklere göre çok değişebilmektedir, 300 TL den başlayan f,yatlar fiyat politikalarına göre çok değişmektedir.
Sonuç olarak;
Kafadaki yağ bezleri bölgesel uyuşturmayla, tıraş edilmeden, pansuman gereksinimi olmadan, ertesi gün banyo yapacak şekilde alınabilir.Bir uygulamada 1 beze alınabileceği gibi çok sayıda almak ta mümkündür.Bir veya on tane almak uygulamanın şeklini değiştirmez. İlgili branş uzmanları genel cerrahi uzmanlarıdır.
yağ kisti görselleri

kafada yağ bezesine hangi bölüm bakar

https://www.ideaklinik.com/yag-bezesi-lipom-tedavisi.html

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kafada yağ bezine hangi bölüm bakar” Yazısında Yorum Yok

gajah