Kafadaki yağ bezeleri vücudun her yerinde görülebilen yağ kistlerine benzer şişliklerdir. En sık görüldüğü yer kafa derisidir. Cerrahi eğitimi alan her branş bunun ameliyatını yapabilir ama bu konuda en birikimli doktor gurubu genel cerrahlardır çünkü diğer branşlar bu tür ameliyatları pek yapmadığı için ayrıntısına hakim olamaz. Hastalar kafa ile ilgili olduğunu düşünerek yanlışlıkla beyin cerrahisine gittiğinde genel cerrahiye sevk edilirler.

Yağ Kisti Ameliyatı İzle

Aslında hangi branşın yaptığı değil hangi doktorun yaptığı daha önemlidir.
Şöyleki; bu konuda birikimli olmayan bir cerrah sacı genişçe tıraş eder ve sonunda pansumanla kapatır bu da hastada ciddi sıkıntı yapar. Özellikle kadınlarda saçın yeniden uzaması uzun zaman alır, ortada kısa saçın olduğu alan çirkin görünüme sebep olur ve aylar içinde kapanabilir. Pansuman uygulaması da aynı şekilde dramatik görünme sebep olur.
Kliniklerimizde kist alınacak bölgedeki saçlar tıraş edilmez ve işlem sonrası pansuman yapılmaz yani hasta kliniğe girdiği görünümle çıkar. Ameliyat olduğu belli olmaz.
Diğer doktora bağlı önemli bir şey de cerrahın yaklaşımıdır. 3 cm büyüklüğünde bir kisti çıkarmak için 3-3.5 cm kesmek yerine 1.5-2 cm kesmek tecrübe isteyen bir beceridir. Tecrübeli cerrahlar kistin çıkarılabileceği en küçük kesikle ameliyatı gerçekleştirirler. Buna bağlı olarak da oluşacak iz de küçük olur.
Kliniklerimizde kistler olabilecek en küçük deri kesisiyle çıkarılır.
yağ kisti görselleri

Yağ Kisti Alınan Yerde Saç çıkarmı ?

Kistler çok büyüdüğünde o bölgedeki deriyi giderek inceltir, deri incelmesi saç köklerini öldürebilir, eğer kökler öldüyse o bölgedeki saçlar çıkmaz. Bu ameliyat konusunda birikimli cerrahlar saç çıkmayan kelleşmiş alanı bezeyle birlikte çıkarır böylece saçların arasında kel bir alan kalmaz. Saçların etkilenmemesi için büyümeden alınmalıdır.

Yağ Bezinin Alındığı Yerde İz Kalırmı

Evet kalır kitle ne kadar büyükse o kadar iz kalır,çapı 3 cm olmuş bir kitlenin çıkarıldığı yerde 3 cm kadar ameliyat izi kalır ancak saçlarla büyük oranda kamufle edilebilir. Bu konuda birikimli bir cerrah kisti olabilecek en küçük yeri keserek çıkarır bu yaklaşımda en az iz kalır.

Yağ Bezesi Alma Fiyatı

Kliniklere göre çok değişebilmektedir, ücretlerini internette paylaşan İdea Klinik ücretleri şu şekilde verilmiş; SGK sı olmayan hastalar için 1000 TL, SGK sı olan 500 TL dir, farklı kliniklerde çok farklı fiyatlarla karşılaşmanız sizi şaşırtmasın.
Sonuç olarak;
kafada yağ bezesine hangi bölüm bakar Kafadaki bezler bölgesel uyuşturmayla, tıraş edilmeden, pansuman gereksinimi olmadan, ertesi gün banyo yapacak şekilde alınabilir. Bir uygulamada 1 beze alınabileceği gibi çok sayıda almak ta mümkündür. Bir veya on tane almak uygulamanın şeklini değiştirmez. İlgili branş uzmanları genel cerrahi uzmanlarıdır.

 

https://www.ideaklinik.com/yag-bezesi-lipom-tedavisi.html

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kafada yağ bezine hangi bölüm bakar” Yazısında 1 Yorum

  1. Emre says:

    Selamlar,,
    Esimin kafasında bulananan yağ bezesine benzer bir durum vardı geçenlerde patlattı. Patlattığı yerden sarımsı bi yağa benzer bir şeyler çıktı, sonra çok pis koku oluştu aradan bir ay geçti ve biraz iki fındık büyüklüğünde kabuk oluştu,hamilie olduğu için bir işlem yaptırmak tan cekiniyoruz bunun tam olarak ne olduğu hakkında bilgi istiyorum.burdan cok saglikli olmaz en azından fikir oluşabilir mi hocam teşekkürler
    Dr. Muharrem Kaya
    Kafada bu tür oluşumlar söylediğiniz gibi yağ bezesidir. Iltihaplanmış ve buna bağlı patlamıştır.

kecoa