İnsan ölümleri arasında en sık sebep kalp hastalıklarıdır.Kalp krizini önlemek için kalp damarlarının tıkanmasına sebep olan etkenlerden uzak durulmalıdır, kalp damarlarını tıkayan bir çok sebep vardır en sık görülenler ve önlemler şu şekilde özetlenebilir;
Beslenme alışkanlığı: Bunun için doymuş yağlardan(katı yağlar) ve tuzdan olabildiğince kaçınmak, meyve, sebze ve lif yönünden zengin besinlere yönelmek gerekiyor. Unutmayın doğru beslenme alışkanlığı çocuk yaşta başlar, çocuklarınıza sağlıklı beslenme kültürü aşılayın.
Şişmanlık: Yüksek tansiyona yol açan nedenlerin başında kilo almak geliyor. Bu da kalp sağlığını tehdit ediyor.Boy-kilo oranına dikkat edilmeli ve fazla kilolar azaltılmalıdır.
Alkol ve sigara: Sigara damar tıkanıklığında en önemli sebeptir, kesinlikle uzak durulmalıdır. Tiryakilerinin mutlaka sigarayı bırakması gerekiyor. Çok fazla kalori içermesine karşın hiçbir besleyici değer taşımayan alkol, organizmaya zarar verir.
Fiziksel egzersiz: Fiziksel egzersiz, damarların esnekliğini artırmaya ve korumaya yardımcı olur, bunun yanı sıra osteoporoz gibi sorunları da geciktirir.
Stres: Huzursuzluğu ve stresi azaltmak kalp sağlığı korumasını tamamlayan unsurlar. Çalışma hayatınızda beceri ve olanaklarınızı zorlamayın.
Hareketsiz yaşam; Tembellikten uzak durulmalı hareketli bir yaşam seçilmelidir.
Menopoz: Her kadının yaşayacağı fizyolojik bir dönemdir.Mutlaka menopozunuzu geciktirmeye çalışın. Menopoz sonrasında kilo alma, kan basıncında yükselme, kandaki kolesterol değerlerinde artış gibi kalp hastalıklarına zemin hazırlayan önemli değişiklikler olabiliyor. Kadın, bu gibi nedenlerden dolayı, kalp damar hastalıklarına karşı daha savunmasız olabiliyor. Menopozdan önce kadında şeker hastalığı varsa, sigara kullanıyorsa ya da şişmansa, menopoz sonrasında kalp sorunu yaşama olasılığı daha da artıyor.
Bütün hastalıklar gibi önlem almak en doğru çözümdür.

göğüste ağrı

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kalp krizi nasıl önlenir” Yazısında Yorum Yok

badak