Kan beni atar damarın olduğu her yerde oluşabilen adından da anlaşılacağı gibi içinde yoğun kan bulunan benlerdir. Vücudun her yerinde görülebilir, bulunduğu yere göre hiçbir tehlikesi olmayacağı gibi ciddi hayati önemi de olabilir. Örneğin deride hiç sorun yaratmazken gözde yada beyinde olması çok önemlidir.

Kan beni teşhisi;

Özel bir testi yoktur gözle rahatça görülebildiği için kolayca teşhis edilebilir. Ancak iç organlardakinin teşhisi ultrason, doppler ultrason, anjiografi, tomoğrafi veya MR ile tespit edilir ve düzeyi anlaşılır.

Kan beni neden oluşur ;

Genlikle doğuştandır, vücutta kırmızı ben şeklinde olanlar sonradan da oluşabilir. Neden oluştuğu bilinmemektedir. Toplu iğne başı kadar olabileceği gibi portakal kadar hatta bir bacağı kaplayacak kadar geniş olabilir. Damarsal kaynaklı olduğu için büyüme eğilimindedirler.

Kan beni çeşitleri;

Chery: Küçük damar benleridir,kırmızı noktacıklar şeklindedir.Ciltten hafif kabarıktır,estetik kusur dışında ağrı sızı gibi şikayete sebep olmaz.Yaş ilerledikçe vücutta sayıları artabilir.Sürtünmeyle yaralanırsa uzun süre hafif kanama yapabilir.Tedaisi lazerle çok basittir.

Hemanjiom: Daha büyük yapılardır en sık dudaklarda görülür.Genellikle doğuştan vardır ve bebek büyüdükçe büyüyebilir.Kafanın yarısını kaplayacak büyüklüklere erişebilir.Büyüdükçe daha zor tedavi edilir.Vücudun her yerinde ve iç organlarda olabilir.kan beni nasıl tedavi edilir

Şarap lekesi (port vien stein) ;Kırmızı leke şeklindedir.En çok yüz bölgesinde görülür.Dar bir alanda olabildiği gibi tüm yüzü dahi kaplayabilir.Ciddi estetik kusur yapar ama fiziki rahatsızlık vermez.Kol, bacak ve vücut gibi alanlardaki kıyafetle kamufle edilebilir ama yüz bölgesi sosyal sıkıntı yapar.

Kan beni tedavisi;

Ameliyat ;Sorunun yerleşim yeri, yapısı ve büyüklüğüne göre yöntem kullanılır. Çok tekrarlaması, abartılı iz bırakması, deformasyona neden olması ve yüksek risk sebebiyle ameliyatla tedavi büyük oranda terk edilmiştir ve daha çok teknolojiye sahip olmayan hastanelerde yapılmaktadır.

Ameliyatsız yöntemler;

Lazer

Radyo frekans

İRC

Termokoagülasyon

Köpük tedavisi

Bu yöntemler daha risksizidir, tekrarlama ihtimali yok diyecek kadar azdır, fark edilir bir iz veya deformasyon kalmaz.

Yine yüz bölgesinde görülen kılcal varisler damar beni sınıfına sokulmaz. Yeni doğanlardaki damar benleri yakından takip edilmeli büyüme varsa erken dönemde tedavisi yapılmalıdır. Bunun dışında gül lekesi denilen hastalıkta bu guruba sokulabilir ancak gül lekesi daha çok leke gibidir yani çıkıntılı değildir.Bu şekilde yüzeysel olanları tedavisinde daha çok lazer kullanılır.

Tedavi sorunun büyüklüğüne göre 1-5 seans sürebilir.

Yöntemler ve teknoıloji kadar uygulayıcının bu konudaki tecrübesi de önemlidir.

Ayrıntılı bilgi içintıkla

 

kan beni büyürmü

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kan beni” Yazısında 3 Yorum

 1. dilek says:

  Benim kızım iki yaşında sol gözün iki üç parmak ötede önce kırmızı noktaydi bir aydır büyüdü şimdi sivilce kadar oldu sağlık ocağı krem yazdı geçmedi ne yapmalıyım hangi doktora götüreyim
  Dr Muharrem Kaya
  anasayfadaki sponsor klinğin Bakırköy şubesi ile görüşebilirsin

 2. nalan says:

  oğlumun yüzünde sag yanağında kan toplanması var dogustan suan 3bucuk aylık dogdugunda daha kırmızıydı biraz açıldı
  Dr.Muharrem KAYA
  damar benidir.büyüme eğilimi varsa kalp ve damar cerrahı Op Dr Mustafa Bolatla görüşmenizi öneririm

 3. gökhan kabakcı says:

  Benim üst dudağımın tam ortasında var son bir kaç yıldır olduğunu düşünüyorum ara ara çok hafif şişerek kendini belli ederrdi şimdi ise yerleşip kaldı nohuttan biraz ufak şekilede ara ara hafif sancıyor ne yapmam gerekir teşekkurler
  Dr.Muharrem KAYA
  daha fazla büyümeden tedavi olmalısınız.anasayfadki sponsor klinikten Kalp ve damar cerrahı Op.Dr Mustafa Bolat bu konuda çok birikimlidir onunla görüşmenizi öneririm

monyet