Kan beni yapısı ve büyüklüğüne göre, damar yumağı, damar beni, damarsal tümör, chery, hemanjiom, şarap lekesi gibi isimlerle de anılmaktadır. Bu konumuzda daha çok vücutta oluşan kırmızı benler irdelenecektir.
Hemanjiomlar genellikle doğuştan olup sonradan büyürken (seyrek olarak kendiliğinden küçülüp kaybolabilir) vücutta oluşanlar daha çok erişkinlerde sonradan ortaya çıkar. Kırmızı benler renginin dikkat çekici olması sebebiyle özellikle yüz bölgesinde olduğunda konuşulan kişi gözünü dikkat çekici bu oluşumdan alamaz, bu durum hastayı rahatsız eder.
Vücuttaki kan benleri sadece yazın denize havuza girerken dikkat çeker ama bazen yüzeyleri tahriş olup kanama yapabilir bu da hastayı panikletir ve rahatsız eder.
Kan beni tedavisi
Kırmızı ben tehlikelimidir;
Aslında ciddi bir tehlikesi yoktur ancak tahriş olduğunda yada yaralandığında abartılı bir şekilde kanama yapabilir ve çok zor durabilir. Eklem bölgeleri, pantolonun kemerinin geldiği bölgedekiler, boyun gibi sürtünmenin çok olduğu alanlarda bu tür sorunlar daha sık yaşanır. Seyrek olarak kötü huylu hemanjiosarkomla karıştırılabilir.
Kan benleri nasıl tedavi edilir ;
Yapısına göre tedavi planlanır, cerrahi yöntemler büyük oranda terk edilmiş ve yerini teknolojik ve ameliyatsız yöntemlere bırakmıştır.
Ekli fotoğrafta göreceğiniz vakada termokoagülasyon yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntemde damar beni uygulandığı anda yok edilmiş olur ve bir daha asla tekrarlamaz. 2. fotoğrafta tedaviden 1 dakika sonraki halini görüyorsunuz, dikkat edildiğinde hemen sonrası görünüm bile öncesi halinden daha iyi, ilerleyen zamanlarda iyileşme tamamlandığında fark edilir bir iz kalmayacaktır.
Lazer ;
Daha çok hafif kabarık yada yüzeysel olanlarda kullanılır. Kabarık damar benlerinde lazer yetersiz kalmaktadır.
kan beni
kan beni öncesi sonrası

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kan benleri” Yazısında Yorum Yok

sapi