Kan beni atar damarın olduğu her yerde oluşabilen adından da anlaşılacağı gibi içinde yoğun kan bulunan benlerdir. Vücudun her yerinde görülebilir, bulunduğu yere göre hiçbir tehlikesi olmayacağı gibi ciddi hayati önemi de olabilir. Örneğin deride hiç sorun yaratmazken gözde yada beyinde olması çok önemlidir.

Kan Beni Teşhisi

Özel bir testi yoktur gözle rahatça görülebildiği için kolayca teşhis edilebilir. Ancak iç organlardakinin teşhisi ultrason, doppler ultrason, anjiografi, tomoğrafi veya MR ile tespit edilir ve düzeyi anlaşılır.

Kan Beni Neden Oluşur

Genlikle doğuştandır, vücutta kırmızı ben şeklinde olanlar sonradan da oluşabilir. Neden oluştuğu bilinmemektedir. Toplu iğne başı kadar olabileceği gibi portakal kadar hatta bir bacağı kaplayacak kadar geniş olabilir. Damarsal kaynaklı olduğu için büyüme eğilimindedirler.

Kan Beni Çeşitleri

Chery

Küçük damar benleridir,kırmızı noktacıklar şeklindedir.Ciltten hafif kabarıktır,estetik kusur dışında ağrı sızı gibi şikayete sebep olmaz.Yaş ilerledikçe vücutta sayıları artabilir.Sürtünmeyle yaralanırsa uzun süre hafif kanama yapabilir.Tedaisi lazerle çok basittir.

Hemanjiom

Daha büyük yapılardır en sık dudaklarda görülür.Genellikle doğuştan vardır ve bebek büyüdükçe büyüyebilir.Kafanın yarısını kaplayacak büyüklüklere erişebilir.Büyüdükçe daha zor tedavi edilir.Vücudun her yerinde ve iç organlarda olabilir.kan beni nasıl tedavi edilir

Şarap Lekesi ( port vien stein )

Kırmızı leke şeklindedir.En çok yüz bölgesinde görülür.Dar bir alanda olabildiği gibi tüm yüzü dahi kaplayabilir.
Ciddi estetik kusur yapar ama fiziki rahatsızlık vermez. Kol, bacak ve vücut gibi alanlardaki kıyafetle kamufle edilebilir ama yüz bölgesi sosyal sıkıntı yapar.

Kan Beni Tedavisi

Ameliyat

Sorunun yerleşim yeri, yapısı ve büyüklüğüne göre yöntem kullanılır. Çok tekrarlaması, abartılı iz bırakması, deformasyona neden olması ve yüksek risk sebebiyle ameliyatla tedavi büyük oranda terk edilmiştir ve daha çok teknolojiye sahip olmayan hastanelerde yapılmaktadır.

kan beni büyürmü

Ameliyatsız yöntemler

Lazer

Radyo frekans

İRC

Termokoagülasyon

Köpük tedavisi

Bu yöntemler daha risksizidir, tekrarlama ihtimali yok diyecek kadar azdır, fark edilir bir iz veya deformasyon kalmaz.

Yine yüz bölgesinde görülen kılcal varisler damar beni sınıfına sokulmaz. Yeni doğanlardaki damar benleri yakından takip edilmeli büyüme varsa erken dönemde tedavisi yapılmalıdır.
Bunun dışında gül lekesi denilen hastalıkta bu guruba sokulabilir ancak gül lekesi daha çok leke gibidir yani çıkıntılı değildir.Bu şekilde yüzeysel olanları tedavisinde daha çok lazer kullanılır.

Tedavi sorunun büyüklüğüne göre 1-5 seans sürebilir.

Yöntemler ve teknoıloji kadar uygulayıcının bu konudaki tecrübesi de önemlidir.

Kan beni yapısı ve büyüklüğüne göre, damar yumağı, damar beni, damarsal tümör, chery, hemanjiom, şarap lekesi gibi isimlerle de anılmaktadır. Bu konumuzda daha çok vücutta oluşan kırmızı benler irdelenecektir.
Hemanjiomlar genellikle doğuştan olup sonradan büyürken (seyrek olarak kendiliğinden küçülüp kaybolabilir) vücutta oluşanlar daha çok erişkinlerde sonradan ortaya çıkar. Kırmızı benler renginin dikkat çekici olması sebebiyle özellikle yüz bölgesinde olduğunda konuşulan kişi gözünü dikkat çekici bu oluşumdan alamaz, bu durum hastayı rahatsız eder.
Vücuttaki kan benleri sadece yazın denize havuza girerken dikkat çeker ama bazen yüzeyleri tahriş olup kanama yapabilir bu da hastayı panikletir ve rahatsız eder.

Kırmızı Ben Tehlikelimidir

Aslında ciddi bir tehlikesi yoktur ancak tahriş olduğunda yada yaralandığında abartılı bir şekilde kanama yapabilir ve çok zor durabilir. Eklem bölgeleri, pantolonun kemerinin geldiği bölgedekiler, boyun gibi sürtünmenin çok olduğu alanlarda bu tür sorunlar daha sık yaşanır. Seyrek olarak kötü huylu hemanjiosarkomla karıştırılabilir.

Kan benleri nasıl tedavi edilir

Yapısına göre tedavi planlanır, cerrahi yöntemler büyük oranda terk edilmiş ve yerini teknolojik ve ameliyatsız yöntemlere bırakmıştır.
Ekli fotoğrafta göreceğiniz vakada termokoagülasyon yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntemde damar beni uygulandığı anda yok edilmiş olur ve bir daha asla tekrarlamaz. 2. fotoğrafta tedaviden 1 dakika sonraki halini görüyorsunuz, dikkat edildiğinde hemen sonrası görünüm bile öncesi halinden daha iyi, ilerleyen zamanlarda iyileşme tamamlandığında fark edilir bir iz kalmayacaktır.
Lazer ;
Daha çok hafif kabarık yada yüzeysel olanlarda kullanılır. Kabarık damar benlerinde lazer yetersiz kalmaktadır.

 

kan beni
kan beni öncesi sonrası

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kan benleri” Yazısında Yorum Yok

ayam