Kanser her yaşta ve her iki cinsiyette de görülebilen ve zamanında tedavi edilmemesi halinde öldürücü olabilen bir hastalıktır ve ölüm nedeni sıralamasında yükseklerdedir. Diğer taraftan görülme sıklığı giderek artmaktadır.
Kanser Riski Nasıl Azaltılır ?
Riski azaltmak için öneriler bilimsel çalışmada şu şekilde yazılmış;
kanser riski nasıl azaltılırBilim adamlarının 32 sene boyunca takip ettikleri 136 bin kişi üzerinde yaptıkları araştırmada,haftada iki defa düzenli olarak salisilik asit (aspirin) içenlerin kansere yakalanma riskinin azaldığı ortaya çıkarıldı. Daly Telegraph gazetesinin haberinde, araştırmacılar aile geçmişinde bağırsak veya mide kanserine yakalanmış kişilerin doktorlarının da onayıyla aspirin kullanmaları tavsiye edildi. Haberde Massachusetts General Hastanesi’nden Dr Andrew Chan, kolon kanseri riskini azaltmak için birçok kişiye aspirin almalarını önerebileceklerini ancak tüm kanser türlerinde böyle bir korunma olmasının söylemelerinin yanlış olacağını kaydetti. “bu noktada, özellikle aile geçmişinde risk faktörleri olan kişilerin doktorlarına danışarak mide ve bağırsak kanserlerinden korunmak için aspirin alabilmeleri uygun olur” diye konuştu. Araştırmalara göre, aspirinin kanı sulandırıcı etkisiyle kanser hücreleri üzerinde etkili oluyor. Vücut, kanserli hücreleri kandaki trombositlerin bu hücrelere yapışması nedeniyle temizlemekte güçlük çekiyor. Az miktardaki aspirinin bile yararlı olabileceği belirtilirken aspirinin yararları haftada iki kez ve beş yıl süreyle kullanıldıktan sonra ortaya çıkıyor. Aspirinin mide ve bağırsak kanser türlerine yakalanma riskinde ise yüzde 15 ve 19’a kadar düşürdüğü görüldü. Araştırmada ayrıca aspirinin meme, prostat ve akciğer kötü huylu tümör çeşitlerinde herhangi bir korunma sağlamadığı vurgulandı. Araştırma, JAMA Onkoloji dergisinde yayınlandı ve bu yazı oradan alıntıdır.
Bilindiği üzere aspirinin çok sayıda yararı vardır, yararlarına her gün bir yenisi ekleniyor. Tabiî ki yaşamdaki her şey gibi bunda da doza dikkat etmek gerekir. Yararlarından yararlanmak için rutin günlük kullanım 100-300 mg civarı olmalıdır. Ağrı kesici olarak 500-1000 mg alınması ülser yapma yan etkisine neden olabilmektedir. Daha yüksek dozlar çok dikkatli ve bazı özel durumlar için (akut eklem romatizması gibi) önerilebilmektedir. Dünyada hakkında en fazla bilimsel çalışmanın yapıldığı madde salisilik asit (aspirin, cosapin,) dir.
Yukarıdaki önerilere uyun ama kanser riskini nasıl azaltırım paniği ile karsinofobi (kötü huylu tümör olma korkusu) olup hayatı çekilmez yapmayın.

kanser riskini azaltma

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kanser Riski Nasıl Azaltılır ?” Yazısında Yorum Yok

ikan