Anüs ve civarı insan vücudunun en hassas bölgelerindendir ve yapılan ameliyatlarda çeşidine göre ciddi düzeyde ağrıya sebep olabilmektedir.Özellikle şiddetli ağrı ilk 4-7 gün hastanın yaşam kalitesini düşürecek düzeylerde olabilmektedir.Giderek azalan ağrı hastanın 2-5 hafta işe gitmesine engel olacak düzeylerdedir.Genel cerrahi kliniklerinde en etkili ağrı kesicilerin kullanılması gereken ameliyatlar daha çok hemoroid ameliyatlarıdır.

Kansız Ağrısız Hemoroid Ameliyatı
Ağrının bu kadar şiddetli olması insanların hemoroid tedavisini ertelemesine bile sebep olabilmektedir.Gerek hastanın yaşam kalitesi ve gerekse işe dönüş süresini kısaltmak için bir çok ameliyat türü geliştirilmiştir.
Ağrısız, kanamasız, yara bakımı ve pansuman olmayan, istirahat gerektirmeyen en etkili hemoroid ameliyatı basur memelerini besleyen atar damarın bağlanması ameliyatıdır (aslında ameliyat denmeyecek kadar basit bir işlemdir).Literatürde THD (Trans Hemoroidal Desarterizasyon) yada diğer adıyla HAL ( Hemoroidal Arter Ligasyonu) olarak geçmektedir.
Atar damarın bağlanması ameliyatı kısaca şu şekilde tarif edilebilir;

THD hemoroid
Bölgesel uyuşturma yada narkozla yapılır,anüsten sokulan küçük boru benzeri bir alet ve atar damarın yerini tespit etmeye yarayan aletle damar bulunur ve emilebilir iplerle bağlanır.Atar damarın tıkanmasıyla memelere gelen kan miktarı azalır ve meme kendiliğinden büzüşerek kaybolur.
Ameliyat sonrası kısa süreli dinlenen hasta yürüyerek evine gidebilmektedir.Genel olarak çok gerekli olmasa da 2-3 gün istirahat önerilir,kabızlığın engellenmesi dışında ciddi diyet kısıtlaması yapılmaz.
Basurun damarını bağlama ameliyatı 2.-3. ve 4. derece hemoroidlerin tedavisinde rahatlıkla ve başarıyla kullanılabilmektedir.1.derece hemoroidlere de kullanılabilir ancak bu derecedeki hağrısız kanamasız hemoroid ameliyatıemoroidlere genellikle ilaç yeterli olmaktadır.
THD hemoroid ameliyatının en önemli dezavantajı teknolojiye bağımlı bir tedavi olmasıdır yani teknolojiye sahip olmayan kliniklerde yapılamaz,bir diğer sorunsa az sayıda doktor tarafından yapılabiliyor olması ve cihazın getirdiği maliyet sebebiyle diğer ameliyatlardan daha pahalı olmasıdır ancak alınan lüks ödenen fazla bedelden çok daha iyidir.
Ağrısız kansız hemoroid ameliyatının ücreti narkoz uygulanıp uygulanmamasına, kliniğin ve hastanenin fiyat politikasına göre 2000-6000 TL arasında değişir.
Ağrısız kansız hemoroid ameliyatı ile ayrıntılı bilgi için tıklayın. https://www.hemoroidklinigi.com
Hasta açısından değerlednirildiğinde çekilecek zahmet ameliyatsız yöntemlerden fazla ama klasik ameliyatlardan çok azdır. Ameliyatsız yöntemlerin uygulanamayacağı kadar ileri vakalarda klasik yönteme tercih edilmelidir.
.

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kansız ağrısız hemoroid ameliyatı” Yazısında 1 Yorum

  1. yeter says:

    Bu ameliyatı İstanbul’da en iyi yapan hastane hangisidir?
    Dr.Muharrem KAYA
    ali rıza barlas var onla görüşün

kudanil