Kansızlığa bağlı saç dökülmesi teşhisi çok konsa da genellikle temelde ek olarak başka sorunlar da bulunabilmektedir. Bir insanda kansızlık olması onda stresten, biotin eksikliğinden yada genetik saç dökülmesi olmayacağı anlamına gelmez yani aynı kişide birden fazla sebep olabilir. Böyle düşünüyorsanız araştırmaya devam etmelisiniz. kansızlığa bağlı saç dökülmesiKansızlığık için bir çok sebep vardır ama bunların en sık karşılaşıldığı durum demir alımının azalmasına bağlı olarak gelişen demir eksikliği anemisi ve saç dökülmesidir. En sık sebep demir mineralinin beslenmede az alınmasıdır. Bunun dışında adet kanamasıyla kaybın fazla olmasına, sindirim sisteminden kan kaybı, kötü huylu tümörler sayılabilir. Kadınlardaki saç dökülmelerinde en sık teşhis edilen hastalık kansızlığa bağlı saç dökülmesidir.
Kansızlığa bağlı saç dökülmesi şu şekilde izah edilmektedir; Saç köklerine yeterli akım olmadığı için yeterli gıda ve elementler gidemez ve kök yeterli beslenememiş olur. Genel tanımlamada D.U.P.A ve kadın tipi kayıplar bu sınıfa sokulur.
Demir eksikliğine bağlı saç dökülmesinde genellikle başka eksiklikler de olur. Olabilecek diğer eksiklikler şunlardır;
-Çinko eksikliğikansızlık saç dökülmesine sebep olurmu
-Biotin (B7 vitamini), B5 vitamini eksikliği
-Keratin sentezinin azlığı
-Magnezyum eksikliği
-L sistin (yada sistein ) eksikliği
Kansızlığa Bağlı Saç Dökülmesi Tedavisi
Tüm bunların eksik olabileceği düşünülerek ilaç seçimli yapılmalıdır. Tek başına demir ilacı alarak yapılan tedavi genellikle yetersiz kalmakta hasta yeniden doktoruna gidip tahliller yaptırarak asıl sorunu bulmaya çalışmaktadır. Bu sebeple saça özel geliştirilmiş ilaçlardan içeriğinde demir de bulunan geniş spektrumlu ( bir çok madde içeren) ilaç kullanmak daha etkili bir sonuç alınmasını sağlar. Kadın saç dökülmelerinin tek ilaçla tedavisi için geliştirilmiş xpecia kadın tablet demir dahil saçla ilgili bir çok madde içerir.
Kansızlığa bağlı saç dökülmelerinde kullanılan bir çok saç ürünü yanı sıra demir ilacı da almak gerekirken xpecia tablette demir de olduğu için ayrıca demir ilacı almaya gerek kalmaz.
Menopoz dönemi saç sorunlarında daha çok hormonal değişim etkilidir.

demir eksikliğine bağlı saç dökülmesi

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html
https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nedenleri/

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kansızlığa Bağlı saç Dökülmesi” Yazısında 1 Yorum

  1. Muhsine says:

    22 yaşındayım 2 yıldır saç dökülmem var ve demir eksikliği için ilaç verdi lakin çözüm olmadı saç dökülmemde hiç durma yok dökülmeye karşı şampuanlar kullanıyorum. Fakat çözüm olmadı d vitamin eksikliği içinde ilaç kullanıyorum benim daha bu problemden daha etki nasıl çözüm bulanilirim
    Dr Muharrem Kaya
    temel neden olan anemi ve vitamin eksikliği tedavi edilmeli.bunun yanısıra geniş içerikli xpcia ürün kullanmanızı öneririm

kalkun